Człowiek

Wydawnictwo: YA!
popularnonaukowa
karollllllla

Człowiek to drugi tom trylogii Tomasza Rożka, w której autor przeprowadza czytelnika przez wszystkie skale wszechświata, od rzeczy największych do najmniejszych. Pierwsza część, Kosmos, dotyczyła skal dużych, wszystkiego, co jest większe od człowieka. A więc od całego wszechświata rozpoczynając, na życiu na Ziemi kończąc. W drugim tomie autor pisze o człowieku. Ale Człowiek to nie jest atlas anatomiczny, czy typowe kompendium wiedzy. To raczej próba odpowiedzenia na pytanie, skąd jesteśmy, kim jesteśmy i gdzie zmierzamy? Wywiady o ewolucji człowieka, o tym, kim jesteśmy teraz, oraz o biocybernetyce, a więc o naszej przyszłości. Oprócz wywiadów, jak zawsze w pozycjach Tomasza Rożka, dużo ilustracji, infografik tłumaczących najbardziej skomplikowane zagadnienia oraz przykładów, analogii i ciekawostek.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/czlowiek-2

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/czlowiek-2

Tomasz | 2017-10-09
Przeczytana: 08 października 2017

Człowiek - ciekawy temat. Co o sobie, o nas wiemy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? Pan Rożek w bardzo przystępny sposób próbuje odpowiedzieć na te pytania. Posiłkuje się wywiadami z innymi specjalistami w swojej dziedzinie. Wszystko napisane zrozumiałym językiem. Czyta się się szybko i przyjemnie. Książka daje do myślenia. Polecam.

Jelon | 2016-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Autor to jeden z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki, który został odznaczony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, a o nauce opowiada w radio, telewizji i wielu drukowanych gazetach i magazynach (m. in. na ostatniej stronie magazynu Focus, do którego zdarza mi się również pisać). „Człowiek” to druga część trylogii, z których pierwsza, wydana w 2014 roku („Kosmos”), opowiada o rzeczach od nas dużo większych, a mająca ukazać się w 2016 r. ma być próbą opowieści o rzeczach od nas mniejszych. „Człowiek” opowiada o ewolucji, genetyce, rozwoju mózgu, wielu fascynujących (przynajmniej dla mnie) sprawach. Stara się też odpowiedzieć na pytania: Skąd jesteśmy, Kim jesteśmy i Dokąd zmierzamy? I to naprawdę przystępnym językiem! Każda z części uzupełniona jest wywiadem, z trzema znakomitymi naukowcami: profesorem Markiem Konarzewskim, doktorem Markiem Kaczmarzykiem i profesorem Ryszardem Tedeusiewiczem. Książkę czytało mi się świetnie, szczególnie że sam jestem zainteresowany wieloma...

jdm | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Druga w tryptyku książka pana Rożka, i po raz kolejny się nie zawiodłem, książka poszukująca odpowiedzi na pytania skąd my jako gatunek ludzki pochodzimy i dokąd zmierzamy. Generalnie na pytania nie odpowiada rzecz jasna, nie mniej potrafi zainspirować do ciekawych i interesujących wniosków. Polecam, jedyny mankament to że tak szybko się kończy :)