Człowiek

popularnonaukowa
W.A.B.
2015-10-07
2015-10-07

„Człowiek” Tomasza Rożka okazał się fascynującą podróżą przez złożony świat człowieka. Ta książka mnie o tyle zaskoczyła, że byłam przekonana, że będzie ona dotyczyła raczej tego jak funkcjonuje organizm człowieka, tymczasem pomysł Autora na nią był zupełnie inny. kontynuuje swoją fascynującą podróż po wszechświecie w drugim tomie swojej serii, zatytułowanej Autor postawił sobie za cel wyjaśnić czytelnikowi wszelkie aspekty złożonej człowieczej egzystencji, zatem choć odwołuje się do aspektów anatomicznych, to nie brak tu również wiedzy historycznej, dlatego że Autor dąży do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z analizą naszego pochodzenia, naszej tożsamości, czy to głębokie zagłębienie się w pytania dotyczące naszego pochodzenia, czy naszej tożsamości.
A że tematy jakie Tomasz Rożek będzie poruszał wymagają rozległej wiedzy specjalistycznej to w książce nie brak licznych zaproszonych gości, którzy wypowiadać się będą z pozycji ekspertów. To właśnie te wywiady przeprowadzone przez autora będą rzucały światło na różnorodne aspekty ludzkiego istnienia. W powiązaniu zatem z zaproszonymi interlokutorami Rożek badał będzie losy ewolucji człowieka, będzie analizował zarówno nasze fizyczne cechy, jak i naszą zdolność do myślenia, wreszcie sprawdzał będzie wytworzą przez człowieka umiejętności do kreowania wydarzeń społecznych i kulturalnych. Poprzez te wywiady czytelnik odkrywał zatem będzie nie tylko to, kim jesteśmy teraz, ale także jak dalece odeszliśmy od naszych prymitywnych korzeni.
Książka jest bogato ilustrowana, co sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia stają się tutaj zrozumiałe. Infografiki pomagają czytelnikowi zrozumieć trudne koncepcje, a przykłady, analogie i ciekawostki nadają tekstowi lekkości i dostępności. Rożek doskonale balansuje między nauką a zabawą, co sprawia, że lektura jest nie tylko pouczającą lekcją, ale także dobrą rozrywką.
To co mnie jednak najbardziej zainteresowało w tej książce to kwestie związane z biocybernetyką. I w tym zakresie Autor snuje wszelkie możliwe scenariusze rozwoju ludzkości, wywołując pytania o naszą przyszłość jako gatunku. Czy złączymy się z maszynami? Jakie będą konsekwencje takiej ewolucji?
Jeśli zatem lubicie niebanalne książki, niosące w sobie ciekawe treści polecam Wam serdecznie lekturę "Człowieka" Tomasza Rożka. A jeśli ta Wam się spodoba, to może sięgnięcie również po „Kosmos”, czyli pierwszą część cyklu. Polecam obie.

Dopracowane merytorycznie, ale tym co czyni pozycję naprawdę zajmująca są wywiady. Do tego szata graficzna sprawiająca, ze nawet mniej zainteresowanych tematem może przykuć i zaciekawić dane zdjęcie, grafika.

Świetnie napisana, przystępna i pięknie wprowadzająca młodych czytelników w temat. Polecam

Zdecydowanie dla starszego (niz Kosmos) czytelnika. Forma wywiadów, dla małych czytelników jest chyba zbyt męcząca, tym bardziej, że cześć dyskusji jest juz filozoficzna.

8/10
Tomasz Rożek to gość, dzięki któremu fizyka wciągnęła mnie na całego. Zaczytywałem się w jego artykułach od kiedy pamietam. Dlatego uwielbiam sięgać po większość materiałów, które wypuszcza pod marką „Nauka. To lubię!”. Tym razem w wolnej chwili przeczytałem drugą cześć trylogii znanego naukowca, czyli „Człowiek” (pierwsza nosi tytuł „Kosmos”).
Książka podzielona jest na 3 części, w której autor - przy udziale innych naukowców - próbuje odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania:
1. skąd jesteśmy,
2. kim jesteśmy,
3. jak może zmieniać się człowiek.
W książce tej prawda miesza się też z próbą przewidywania przyszłości świata i nas samych. Zawiera naprawdę ciekawe spojrzenie na możliwości, które daje nam współczesna informatyka. Jak ktoś interesuje się przeszłością - także znajdzie coś dla siebie.
Szczerze polecam!

8/10
Książka podzielona jest...

Spoko, choć już częściowo nieaktualna -> Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie, że AI nigdy nie będzie w stanie rozwiązać problemu rozpoznawania twarzy. Brzmi to zabawnie, zwłaszcza że zajmuję się zawodowo uczeniem głębokim, a przykładem skuteczności AI w tej dziedzinie są chociażby Chiny :) Generalnie rozdział odnośnie przyszłości bardzo się "zestarzał". Reszta ok, choć po przeczytaniu poprzedniej spodziewałem się czegoś więcej.

Jest to kolejny, po „Kosmosie”, tom cyklu popularno-naukowego autorstwa Tomasza Rożka. Książka jest podzielona na trzy części, w każdej znajdziemy tekst będący niejako wprowadzeniem do tematu, napisany przez autora oraz wywiad z naukowcem. Kolejno przeczytamy wywiad z profesorem Markiem Konarzewskim o pochodzeniu i ewolucji człowieka, doktorem Markiem Kaczmarzykiem o tajnikach ludzkiego mózgu; profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem o maszynach i SI. Pomiędzy tymi częściami znajdują się rozwinięcia niektórych myśli, które niestety zwykle trochę przeszkadzają w płynnym czytaniu, wchodząc w środku jakiegoś zdania jako wyciągnięte z kontekstu dwie strony na nowy temat. Podczas czytania napotkamy także kolorowe kropki, które będą odnosiły się do dodatkowych opisów dla dla zainteresowanych tematem. Całości dopełniają ilustracje wykonane przez Macieja Maćkowiaka i ciekawe fotografie. Polecam.
Więcej na: https://konfabula.pl/czlowiek-tomasz-rozek/

Ciekawa książka, ale chyba nie aż tak dobra jak "Kosmos":
W "Człowieku" Tomasz Rożek zawarł więcej więcej opinii, wiary i luźnych spostrzeżeń. Miejscami jest też trochę chaotycznie: psychologia miesza się z genetyką i biologią.

Jak dla mnie to właśnie najciekawsza była III część - "Dokąd zmierzamy".

Ciekawa książka, ale chyba nie aż tak dobra jak "Kosmos":

Jak dla mnie to właśnie najciekawsza była III część - "Dokąd zmierzamy".

Tomasz Rożek - autor kanału na YouTube "Nauka. To Lubię" potraktował temat naprawdę konkretnie - zaczął od samego początku, czyli od powstania życia na Ziemi, prześledził zmiany ewolucyjne, które doprowadziły do powstania naszego gatunku i w końcu przedstawił "działanie" człowieka. To jednak nie wszystko - pokusił się również o refleksje na temat przyszłości ludzkości, a konkretnie o wpływ na nią nowych technologii, z którymi mamy obecnie do czynienia oraz odkryć będących jeszcze przed nami...

"Człowiek" zainteresuje z pewnością wszystkich wielbicieli biologii (również fizyków, chemików, ale nie tylko) - polecam uczniom siódmej i ósmej klasy szczególnie zainteresowanym przedmiotem. Bardzo ciekawymi i niezwykle wartościowymi elementami publikacji są wywiady z naukowcami takimi jak prof. Marek Konarzewski, prof. Marek Kaczmarzyk i prof. Ryszard Tadeusiewicz, dzięki którym autor stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania:
Skąd jesteśmy?
Kim jesteśmy?
Dokąd zmierzamy?
Wiele informacji zainteresuje po prostu ludzi ciekawych świata i to bez względu na wykształcenie czy wiek.

Książka jest napisana na tyle prostym językiem, by mogła wciągnąć praktycznie każdego czytelnika. Poruszane zagadnienia nie są proste i oczywiste - wymagają pewnej analizy, ale autor wraz ze swoimi rozmówcami sprawia, że mamy ochotę wyruszyć na poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas często pytania.

Mocną stroną publikacji są ilustracje - zarówno zdjęcia jak i bardzo proste rysunki, które urozmaicają i wzbogacają przekaz. Gwarantuję, że nawet kilkulatki się nimi zainteresują i będą zadawać intrygujące pytania. Jeśli chodzi o to, co niekoniecznie przypadło mi do gustu to podsumowania, analogie i dygresje przerywające tekst - osobiście rozważyłabym przeniesienie np. elementów w niebieskich ramkach na koniec rozdziału. Generalnie poziom merytoryczny oceniam bardzo wysoko, a kompleksowe potraktowanie tematu zasługuje na szczególne uznanie. Z pewnością sięgnę po pozostałe książki autora ("Kosmos", "Nauka. To lubię", "Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi").

A Wy potraficie odpowiedzieć na pytanie czy maszyny będą inteligentniejsze od nas?

Tomasz Rożek „Człowiek”
Tego autora chyba nie trzeba nikomu przedstawić, jest między innymi znanym dziennikarzem naukowym oraz prowadzącym program „Sonda2”.
W serii „To Lubię” ukazały się już książki „Nauka to lubię” oraz „Kosmos”.

W tej części autor próbuje odpowiedzieć na dręczące nas pytania, a mianowicie skąd jesteśmy, kim jesteśmy oraz dokąd zmierzamy. Adresowana jest ona do wszystkich osób ciekawych świata.
Oprócz fachowej wiedzy i naukowych zdjęć wprost spod mikroskopu znajdziemy w niej również zabawne grafiki.
Znajdziemy tu również bardzo ciekawe wywiady z profesorem Markiem Konarzewskim oraz profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem.
Bardzo zaciekawił mnie rozdział poświęcony robotom oraz porównanie robotów do ludzi.
Polecam jako uzupełnienie wiedzy o człowieku.

Tomasz Rożek „Człowiek”
W serii „To Lubię” ukazały się już książki „Nauka to lubię” oraz „Kosmos”.

• Popularnonaukowe
  • Audiobooki