Przez niego zginę

2016-08-24
2016-08-24
2016-02-02
Katarzyna Agnieszka Dyrek

Książka bardzo dobra, ciekawa i pełna zwrotów akcji. Pomimo dość pokaźnych rozmiarów czyta się bardzo szybko. Szczerze polecam.

📖🐲
Ufff. No wiadomo, jest to typowe czytadełko, więc nie ma się co spodziewać fajerwerków, ale od momentu pojawienia się chińskiej wazy za miliony na wyprzedaży garażowej intryga skręca w stronę absurdu, bo nagle autorka próbuje nas przekonać, że jej plot twist w obecnym kształcie jest prawdopodobny psychologicznie. Niestety nie jest, a zrobienie tego w ten sposób jest marną próbą ukrycia od początku oczywistego sprawcy.

No to proszę, konkretne zarzuty wraz ze SPOJLERAMI:
- Maggie jako biała zbawicielka. Po co? Żebyśmy bardziej lubili pannę dziedziczkę?
- książka jest zdecydowanie za długa i widać, że autorka lubi pisać o nieistotnych pierdołach typowych dla obyczajówek
- wątek chińskiej wazy to całkowity eye-roll, który niepotrzebnie wydłuża lekturę, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie kradnie czegoś, co tak ciężko byłoby potem cichaczem sprzedać bez wystawienia siebie władzom
- tłumaczenie wyborów życiowych Celine przymusem i sytuacją podbramkową przy tak bogatej przyjaciółce moim zdaniem nie trzyma się kupy. Co innego, gdyby się o coś mocno pokłóciły i aktualnie nie miały kontaktu, to może bym jakoś uwierzyła, że ktoś woli być prostytutką zamiast poprosić znajomą o kasę. Bez tego jak dla mnie ten wątek jest bzdurny.
- Grady jak na podglądacza zadziwiająco łatwo osiąga satysfakcję seksualną w trakcie zwykłego stosunku. To nie powinno tak być. Moim zdaniem cały ten wątek płacenia Celine za seks z nim samym jest bez sensu. Powinien jej płacić za seks z innymi w jej mieszkaniu z kamerką, bo z tego czerpią satysfakcję podglądacze (helloł były jeszcze dwie inne takie dziewczyny). Szantaże na boku wszystkich klientów Celine byłyby wtedy uzasadnione i byłoby przynajmniej kilku podejrzanych więcej.
- Jace jako nieświadoma ofiara, która myśli, że po prostu spotyka się z dziewczyną, a potem w wyniku szantażu dowiaduje się, że jest po prostu klientem mógłby być na tyle wściekły, żeby chcieć ją zabić, ale w obecnym kształcie fabuły chyba większym zagrożeniem był dla niego Grady z kopią tego nagrania. Więc po co zabijać tylko Celine a nie usunąć z drogi także Grady'ego? Bo Grady obiecał Celine, ze tego nie upubliczni, a jak wiadomo jego słowo droższe od pieniędzy? Buhahaha!!! Jace jest ponoć taki inteligentny i zamiast upozorować kolejne samobójstwo — tym razem Gradego po śmierci jego ostatniej obsesji, czeka nie wiadomo na co?
- Cudowne uwolnienie Maggie z chatki w górach przez przypadkowo przejeżdżającą parę staruszków pominę życzliwym milczeniem.

Do pewnego momentu czytało mi się to w miarę łatwo i przyjemnie, ale potem zaczęłam się złościć nielogicznością tego wszystkiego i to drastycznie obniżyło moją ocenę tej książki. Jeżeli potraficie zignorować te dziury w logice, to książka może się Wam spodobać.

📖🐲

Trochę słabsza od innych tej autorki, ale wciąga.

Trochę słabsza od innych tej autorki, ale wciąga.

Ciekawy twist na końcu. Polecam na jesienne wieczory.

Ciekawy twist na końcu. Polecam na jesienne wieczory.

"Przez niego zginę" W pierwszej chwili wydawała się mi być zwykłym erotykiem z wątkiem kryminalnym. Jednak szybko okazało się, że jest inaczej. Wręcz odwrotnie. Maggie przyjechała do Nowego Jorku by uporządkować rzeczy po przyjaciółce, która popełniła samobójstwo. Jednak nie daje wiary tej teorii. Jest przekonana, że za tym kryje się coś więcej. I decyduje się odkryć co tak naprawdę wydarzyło się. W trakcie śledztwa wychodzą na jaw głęboko skrywane tajemnice a sama Maggie nie wie, komu może zaufać.
Maggie jest osobą, która dobrze wiesz, czego chce od życia. A w tej chwili chce dowiedzieć się co doprowadziło do śmierci przyjaciółki. I nie poddaje się, mimo że wszystko wydaje się sprzysięgnąć przeciwko niej. Szczerze mówiąc nie wiem czy żywię do niej sympatię. Podejrzewam, że  raczej w realu nie przypadła by mi do gustu. Mimo to podziwiam ją za upór i poświęcenie.
Przez większość czasu wyczuwalna jest atmosfera paranoi. Każda z postaci zdaje się skrywać jakąś tajemnicę. Nie wiadomo komu można wierzyć.
Powieść bardzo szybko się czyta, zawiła intryga wciąga, nie pozwala oderwać się. Na pewno przypadnie Wam do gustu. Idealnie sprawdzi się jako lektura na letni wieczór.

Bardzo przyjemna i wciągająca książka.

Bardzo przyjemna i wciągająca książka.

Przyznam, że w pewnym momencie ta książka zaczęła mnie irytować.
Wydawała się zbyt sztampowa i oczywista, bazująca na sprawdzonych schematach.
A jednak kolejne strony przekonały mnie, że polecenie jej przez moją Kochaną Przyjaciółkę było uzasadnione.

Maggie przylatuje z Afryki do Nowego Jorku z powodu samobójstwa najlepszej przyjaciółki. Na miejscu coś zaczyna jednak budzić jej wątpliwości.
Czy aby na pewno było to samobójstwo ?
Znają się z Celine od dziecka i nigdy nie podejrzewałaby przyjaciółki o tak destruktywne zachowanie.
Maggie rozpoczyna swoje własne śledztwo.

Oczywiście, już sama tematyka powieści sprawia, że od pewnych schematów uciec nie sposób, ale autorka potrafiła sobie z tym poradzić serwując dość zaskakującą końcówkę.

Dobry język, niezły styl, dobre charakterystyki postaci, barwne opisy to bezsprzecznie cechy powieści K.A. Tucker.
Niektóre zachowania Maggie mogły budzić lekką irytację, ale w końcu któż z nas nie jest bez wad.

Warto przeczytać.

7/10.

Przyznam, że w pewnym momencie ta książka zaczęła mnie irytować.
Wydawała się zbyt sztampowa i oczywista, bazująca na sprawdzonych schematach.

Dobra, naprawdę dobra. W pewnym momencie, niestety zrobiła się trochę przewidywalna, ale nie odebrało mi to frajdy z czytania.

🙅‍♀️ RECENZJA 🙅‍♀️
🙅‍♀️ "Przez niego zginę" K. A. Tucker 🙅‍♀️

Są takie książki, których dosłownie nie można odłożyć, jak się zacznie czytać. Do tego rodzaju należy właśnie ta powieść. Pochłonęłam ją w jeden dzień i było naprawdę warto! 😍
Historia wciągnęła mnie już od pierwszych stron i wiedziałam, że to będzie naprawdę dobry thriller. Sam opis z okładki już zachęca każdego fana dreszczyku do sięgnięcia po tę pozycję. Fabuła od początku jest wciągająca. Dobrane odpowiednio krótkie, ale treściwe zdania idealnie tworzące mroczny nastrój są zastosowane w takich momentach, gdy tego najbardziej ich potrzeba.👌
Wielopłaszczyznowi bohaterowie stanowią niesamowitą zagadkę, aż w pewnym momencie każdy z nich może stać się na nowo podejrzanym. Jest taka przełomowa chwila w książce, gdy naprawdę już nie wiemy co jest prawdą, a co kłamstwem. Do tego autorka wodzi nas za nos praktycznie przez całą książkę, by ostatecznie pokazać, że najciemniej jest pod latarnią.💈
Bohaterką, która najbardziej mnie urzekła jest zdecydowanie starsza sąsiadka Ruby, która będąc autorką wielu kryminałów, okazuje się zauważać więcej niż wysoko płatny detektyw. Uważam, że bez tej postaci historia nie była by taka sama, a na pewno zabrakłoby wielu śmiesznych sytuacji. Dlatego cieszę się, że autorka rozbudowała nie tylko główne postaci, ale też te, na które zwykle poświęca się mniej czasu. ⌛
Jeśli chodzi o sam wątek kryminalny, to pisarka bardzo do niego się przyłożyła, a stopniowe odkrywanie delikatnych wskazówek co do możliwego motywu zabójstwa pozwala na samodzielne wyciąganie wniosków i stawianie hipotez. Bardzo lubię takie płynne poznawanie feralnego wieczoru i osobiście miałam dwa typy, które mogłyby być przyczyną śmierci Celine. Najciekawsze jest to, że oba się sprawdziły, ale tak jakby nie do końca. 🙈
Dobrze, już nic więcej nie zdradzam. Mimo iż cała książka obraca się wokół zgonu młodej dziewczyny na samym początku, powieść jest na tyle wciągająca, że nie można się oderwać od tej niebanalnej historii. Myślę, że sięgnę jeszcze po inne pozycje tej autorki, ponieważ to, co tutaj zobaczyłam, przekonało mnie, że dzieła wychodzące spod pióra K. A. Tucker powinny być o wiele bardziej doceniane, niż były dotychczas! Polecam i Wam! 🥰

#przezniegozgine #katucker #kryminał #thriller #morderstwo #samobojstwo #zagadka #miłość #szaleństwo #obsesja #kochanie #przyjaźń #nowapannaMarple #autorkakryminałów #dłoń #spacer #zima #książka #book #bookstagram #booklover #czytam #czytaniejestfajne #polecajka #czytambolubię #książkanaweekend #książkoholik #bookoholik #promocjaczytania #czytanierozwija

🙅‍♀️ RECENZJA 🙅‍♀️
🙅‍♀️ "Przez niego zginę" K. A. Tucker 🙅‍♀️