Alfred Hitchcock /życie w ciemności i pełnym świetle biografie

Wydawnictwo: Twój Styl

ALFRED HITCHCOCK, autor niemal sześćdziesięciu filmów, był dominującą postacią w pierwszym stuleciu istnienia kina. Jego twórczość od "39 kroków", "Okna na podwórze" do "Zawrotu głowy", do osławionej do "Psychozy" wyznaczyła nowe standardy filmowej wyobraźni i narracji. Podobnie jak najlepsze filmy Hitchcocka, nowa biografia - pierwsza od ćwierć wieku - napisana przez Patricka McGilligana,...

Podobnie jak najlepsze filmy Hitchcocka, nowa biografia - pierwsza od ćwierć wieku - napisana przez Patricka McGilligana, pełna jest zaskakujących odkryć; ukazuje reżysera jako człowieka w całej jego trójwymiarowej glorii. Uroku dodaje jej historia miłosna, czarny humor i suspens, tworząc wyczerpujący portret najbardziej twórczej i najmniej zrozumianej postaci świata filmu. Oto wszechstronny rzemieślnik filmu, ciągle przesuwający granice swojej sztuki. Oto nienasycony prowokator, sprawdzający wytrzymałość publiczności na swoistą mieszankę seksu i przemocy. I w końcu osoba prywatna: romantyk, nieustający żartowniś, oddany mąż, człowiek, który poświęcił swoje życie pracy.

Tomek | 2016-05-29

Fascynujące życie, jeszcze bardziej fascynujące dzieła i skomplikowany charakter jednego z najwybitniejszych twórców kina zamienione w grubaśną (blisko 1000 stron) niezbyt ciekawą historię. Patrick McGilligan poprzestał na sumiennym odnotowywaniu kolejnych wydarzeń z życia Alfreda Hitchcocka, okraszonych nieciekawymi cytatami (najczęściej ze słynnego wywiadu-rzeki jaki z „Hitchem” przeprowadził inny gigant kina – Francuz Francois Truffaut). Dodał to tego swoje – mało odkrywcze – opinie na temat filmów „mistrza suspensu”. Czyta się to ciężko. Reżyser, który jak nikt przed nim i po nim potrafił z taką lekkością i humorem opowiadać o ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy, człowiek tak malowniczy i tajemniczy, zasłużył na więcej. Czytelnik też, bo oprócz uporządkowania faktów z tej książki nie wyniesie nic. Z pewnością nie dowie się, jaki naprawdę był Alfred Hitchcock.

zmianowy | 2013-07-12

Alfred Hitchcock to postać legendarna, człowiek żyjący swoimi filmami i w swoich filmach, a jednocześnie persona specyficzna, pełna sprzeczności. Patrick McGilligan podjął się trudnego zadania, próbując opisać jego życie, filmy oraz odnieść się do wielu plotek i legend krążących wokół tego twórcy.

Patrick McGilligan miał o tyle ułatwione zadanie, że w przypadku Hitchcocka nie ma wyraźnej granicy między życiem prywatnym i zawodowym. Sfera prywatna tego twórcy wiąże się ściśle z pracą nad kolejnymi produkcjami. Jest to wniosek, który można wyciągnąć już z pierwszych rozdziałów dotyczących jego początków na planach filmowych. Mamy do czynienia z pracoholikiem kochającym kamerę całym sobą, czasami ma się nawet wrażenie, że bardziej, niż otaczających go bliskich. Na ekranie realizuje swoje najskrytsze fantazje, pokazuje świat tak ja go widzi lub tak, jak chciałby go widzieć, a nawet przedstawia widzom swój ideał kobiety (tzw. hitchcockowska blondynka).

Jednocześnie ma się...

BitnikowaSowa | 2014-01-05