Cagliostro

Wydawnictwo: Książnica
Cagliostro
978-83-250-0028-8
Witold Lisek

Napisano o nim całą masę książek, pamiętników, listów i artykułów. Potwarcy widzieli w nim fałszerza, oszusta i stręczyciela, apologeci – człowieka wtajemniczonego, męczennika i świętego. Giuseppe Balsamo (1743-1795) znany również jako hrabia Alessandro Cagliostro, uważany za cudotwórcę włoski lekarz, alchemik, wywoływacz duchów, mason, był najsłynniejszym i najbardziej kontrowersyjnym magiem, jakiego znała historia. Jedni go wielbili, inni ścigali za przestępstwa. Roberto Gervaso, włoski pisarz i publicysta, barwnie opowiada o jego awanturniczym życiu, starając się wyważać opinie i dociec prawdy, na ile jest to możliwe.

źródło opisu: http://www.uczniowska.pl/ksiazka/Gervaso-Roberto/C...(?)

Roberto Gervaso to doskonały pisarz , który niezmiernie zajmująco potrafi zainteresować czytelnika biografiami niezwykłych ludzi.
Taką nietuzinkową postacią jest tytułowy bohater.Tak naprawdę nazywał się Giuseppe Balsamo i był synem kupca , urodzonym w Palermo w XVIII wieku.Wywodził się z nizin społecznych i początkowo prowadził nędzne życie.Był oszustem , fałszerzem listów , złodziejem , nałogowym kłamcą , a także stręczycielem swojej własnej żony.
Co jednak go odznaczało , to wiara we własne nieprzeciętne , nadprzyrodzone zdolności.I rzeczywiście temu prowadzącemu początkowo awanturniczy żywot człowiekowi , udało się zmienić swe życie o 180 stopni.Po odwiedzeniu Azji i Egiptu wraca w glorii i chwale już jako hrabia Alessandro Cagliostro , jako wielki mag , alchemik , uzdrowiciel , nekromanta , a także Wielki Mistrz jednego z odłamów Wolnomularstwa.Sam tworzy wolnomularstwo egipskie.
Odwiedza niemal wszystkie kraje europejskie.Podejmowany jest przez najbogatszą arystokrację i...

AlicjaC | 2015-06-16

Gervaso podszedł do biografii słynnego maga podobnie jak do biografii Casanovy - z jednej strony z wiedzą i rzetelnością, ale z drugiej ze swadą. Nie przestanę zachwalać tego autora, ponieważ rzadko który autor życiorysów potrafi połączyć erudycję i informacyjność z pięknym stylem i darem narracji.

Paulina83 | 2013-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2013

Cudowna lektura, bardzo wciągająca, pisana w sposób bardzo przystępny.Postać Cagliostro jedyna i niepowtarzalna, nie wiem czemu, ale ten domniemany "szarlatan" wzbudzał we mnie sympatię, współczucie, śmiech.Takich ludzi już nie ma,polecam książkę każdemu miłośnikowi przygód i niesztampowych postaci.

Giero | 2013-11-08
Przeczytana: 03 listopada 2013

Solidna biografia okraszona pikantnymi szczegółami z życia tego ciekawego człowieka. Książka nie jest ani lekka, ani łatwa tudzież przyjemna, ale Cagliostro miał tak intrygujące życie, że warto przeczytać do końca

seven68 | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016