Clint. Życie i legenda

Okładka książki Clint. Życie i legenda
Patrick McGilligan Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Clint Eastwood wspomnienia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Lubię biografie, które odczarowują bohaterów z hagiograficznych legend, a jednocześnie są fair i nie mieszają z błotem.
Trzeba odać autorowi, że wykonał kawał dobrej roboty z kwerendą, ilością przeprowadzonych rozmów oraz zebranymi źródłami.
Mimo tego lektura nie porywa. Ot, poprawna i nieźle napisana.

Mimo tego lektura nie porywa. Ot, poprawna i nieźle napisana.

Książkę czyta się bardzo opornie. To obszerne dzieło jest nie tyle opowieścią o samym Clincie Eastwoodzie , analizą jego życia i filmów. I nie jest to prowadzone w interesujący sposób. Wielka szkoda.

Trudno mi ocenić tą książkę, być może inni czytelnicy przyjdą mi w sukursie z pomocą. To moja pierwsza biografia, w dodatku nieautoryzowana, blokowana oficjalnie, i to jeszcze o NIM - samym Clincie Eastwoodzie. Dramat, choć jaki dający przyjemność czytania.

Zamiast wymieniać to co pomijam świadomie, skupie się na tym co ciekawe z mojej, rodzącej się perspektywy na biografie - nie jest to ani łatwe do pisania, ani do oceny przez czytelnika. Clint jest moim bohaterem, mimo że nas dzieli niemal 60 lat - na ekranie, z moim upodobaniem westernów, jest bogiem. w jakimś tam międzyczasie, jakieś 5- 3 dekady temu, osiągnął również mistrzostwo w reżyserii. Ostoja. Figura. Symbol.

Ta książka mimochodem potwierdza powyższe fakty. Jest jednak czymś innym. Jest pewnym potokiem krytyki Clinta - jako osoby prywatnej, aktora, później reżysera. Jak doczytamy materiał - w wielu punktach niestety zasadnie.

Optyka pozycji pokazuje nam niestety, iż Clint nie miał wiele świętego w sobie - pokazuje, jak na przestrzeni lat obchodził się z ludźmi, którzy weszli mu w drogę, w konsekwencji niszcząc ich i ich kariery. Wszystko robił według swojego moralnego kompasu - który był tylko jemu bliżej znany, bo potrafił niszczyć osoby które były z nim od zawsze.

Czy to sprawia że nie jest ikoną i że jest nie wiadomo jakim życiowym ch...? Nie. Dalej go uwielbiam, za to co go uwielbiałem wcześniej, ponieważ nic mi do tego kim był i jak żył prywatnie. Wiele osób o tym po drodze zapomni. Czy mimo mojej miłości do Clinta - ikony będę na niego patrzył jak na niezachwiany posąg? Pewnie nie,. Czy ten człowiek wiódł dobre i ciekawe życie? Zdecydowanie tak! Nie mnie jest oceniać moralność podejmowanych przez niego kroków, jednak niewątpliwie, Clint był nieprzeciętny na wielu polach. Jakby chciał dorównać swojemu wizerunkowi. Choć może ta biografia chce pokazać, że mogło być zupełnie odwrotnie.

Czytana pozycja jest warta przeczytania, jest bardzo wyczerpująca. Czerpałem wielką satysfakcję z jej lektury i ją polecę dalej, jednak pewną rzecz muszę zastrzec. To moja pierwsza biografia, w ogóle, więc nie mam porównawczej wiedzy. Co mi się tu nie spodobało, to krytyka Clinta, która nie była poparta źródłami - naprawdę, niektóre momenty są "iście oderwane" od toku myśli autora. Ale ten świadomie wykreślił obraz Clinta takim, jakim go widział. Sami oceńcie czy chcecie przeczytać. Ja z kolei muszę się zastanowić, czy biografie są dla mnie - pola nieścisłości i wszechmiar ocenny autora czasami mnie odstręczały, miałem poczucie że nie mam jak czegoś zweryfikować. Mimo to dobra lektura.

Sztuka filmowa to pewnie dziedzina artystyczna mająca największy wpływ na statystyczną większość ludzi. O filmach mówi się, pamięta, a nawet identyfikuje z bohaterami lub ideami, które prezentują. Aktor ukazuje się nam bardziej w odgrywanej roli i takim będziemy go pamiętać, uwielbiać za odgrywane role. Bardzo rzadko czytam biografie aktorów, ale gdy spotkałem na półkach księgarskich „Clinta…” bez chwili wahania podjąłem wyzwanie przeczytania tej dość sporej, obfitej i szczegółowej w detalach cegły księgarskiej. Oczywiście zadecydowała o tym moja fascynacja odgrywanymi rolami przez ikonę Ameryki Clinta Eastwooda. Dobrze wiedziałem, że Clint jako człowiek z Hollywood może okazać się innym niż Brudny Harry, czy prezentujący się jako szlachetny kowboj. Uważam, że tylko rzetelna biografia pozwoli na stanięcie w prawdzie i poznaniu tego niezwykłego człowieka. Okazało się, że mam tu do czynienia już z bodaj czwartą biografią, ale niestety nieautoryzowaną. Clint Eastwood nawet wygrał proces z autorem i zakazano wydawanie tej książki w USA. Cóż to oznacza? Dla mnie znaczy to, że są takie treści i fakty, które nie miały miejsca lub po prostu są kłamstwem. Czytelnik z Bąblina nie jest zdolny do rozpoznania co jest prawdą, a co jest fikcją. Bardzo obniża to wartość tej biografii, która winna podawać tylko prawdę, bez względu na to co sobie ktoś pomyśli. Taka winna być biografia, odbitką rzeczywistych wydarzeń.
Pomimo tego z wypiekami na twarzy rzuciłem się na ,,Clinta…”, bo chciałem poznać go bliżej. Od samego początku można przeczytać, pomiędzy wierszami, że autor nie przepada za bohaterem, szczególnie uwypuklając jego wady. Biografia sięga, aż do kilku pokoleń wstecz, jest opatrzona wiarygodnymi przypisami. Pomimo, że autor bardzo szczegółowo pokazuje genezę powstawania wszystkich filmów Clinta nie mamy tu do czynienia z nudą, a książkę czyta się łatwo i z dużą przyjemnością czytelniczą. Biografia jest bardzo ciekawie napisana. Nie będą oczywiście streszczał, ale autor zagląda bardzo głęboko, a szczególnie upodobał sobie buduar Eastwooda. Pomimo, że dowiedziałem się o wielu nie chwalebnych postawach bohatera, nadal będę uważał go za wybitnego aktora, reżysera, a do filmów zawsze wracam z wielkim zaciekawieniem i radością oglądania, gdzie dobro ze złem zwycięża. Iluzja ta filmowa niech dalej wzrusza i inspiruje. Przeczytać polecam, choć cień nieprawdy, bądź manipulacji nad książką tą zalega.

Na półkach: , , , ,

Chyba Tomasz Raczek nie poznał ( albo nie chciał przyjąć do wiadomości) postaci Clinta Eastwooda bo nazwać go "czułym" wprowadza nie jedynego czytelniczka w błąd.
Książka Patricka Mcgilligana opowiada o całym życiu i twórczości artystycznej Eastwooda. Jest bardzo obiektywna i szczegółowa.
Książka jest cennym źródłem informacji na temat funkcjonowania show- biznesu i odkrywa arkana pracy wytwórni filmowych w USA. Bardzo mnie to zainteresowało.
Chociaż pozycja ta jest pokaźnym tomiskiem to czyta się ją szybko i z wielką przyjemnością.

Szkoda, że osiągając dojrzałość zawodową Clint niestety nie dojrzał jako człowiek....

Moja 4 biografia Clinta, najmniej lukrowana. Dużo komentarza autora, który wyciąga Eastwooda z PR-owego obrazu jaki przez lata zbudował wśród powszechnej opinii publicznej. Dla fanów bez zaskoczeń i większych ciekawostek.

W tym roku mija dokładnie 50 lat od premiery pierwszego filmu, w którym zagrał Clint Eastwood.
To jest chyba najlepszy moment na publikację biografii autorstwa Patricka McGilligana „Clint życie
i legenda”. Aktor na przestrzeni lat swojej kariery stworzył wiele ról zarówno wybitnych jak i bardzo przeciętnych, których nawet nie pamiętamy. Ale chyba nie to jest w tej książce najważniejsze.
Z kolejnych rozdziałów wyłania się przede wszystkim człowiek a nie gwiazda, z wszystkimi jego wadami i zaletami. Biografia napisana jest świetnym językiem, który umożliwia czytanie jej jak powieść obyczajową. Każdy z czytających może wyrobić sobie własny pogląd na to czy Clint Eastwood jako ikona kina amerykańskiego jest również szlachetnych człowiekiem.

Clint? Niezbyt miły facet

Clint? Niezbyt miły facet

Na początku czerwca 2021 roku, nakładem Wydawnictwa Znak HORYZONT, ukazała się książka „Clint. Życie i legenda.” autorstwa Patrick’a McGilligana. Jej oryginalne pierwsze wydanie ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Wydanie polskie jest uzupełnione przez Autora i doprowadzone do końca 2020 roku.

Już z okładki domyślamy się iż bohaterem książki jest znany amerykański aktor, reżyser i producent CLINT EASTWOOD. Po jej przeczytaniu, jego obraz rozpowszechniany przez telewizję, prasę i inne media, zmienia się znacznie i to na jego niekorzyść, Ale po kolei….

Patrick McGilligan rozpoczyna biografię słynnego Clinta nie od momentu jego urodzenia tj. 31 maja 1930 roku, lecz wcześniej opisuje historię jego rodziny (od strony ojca i matki) od czasu przybycia w XVII wieku ich przodków do Ameryki.

Następnie rok po roku, wydarzenie po wydarzeniu, dokładnie opisuje co się działo w życiu Clinta Eastwooda, posiłkując się przy tym wspomnieniami różnych osób, artykułami z prasy itp.. Stara się też opisać zmieniające się czasy jak i panujące w nich obyczaje (przynajmniej te w światku filmowym oraz wokół głównego bohatera). Opisane jest życie prywatne bohatera, nauka (uczył się nienadzwyczajnie, opuszczał lekcje, zmieniał szkoły), pobyt w wojsku i uniknięcie wyjazdu na wojnę w Korei, praca przed rozpoczęciem kariery aktorskiej (był ratownikiem, pracował jako dozorca kamienicy w Beverly Hills oraz na stacji benzynowej). Wreszcie cała kariera w branży filmowej – jak do niej doszło, poszczególne jej etapy oraz szczegółowo, jak powstawały wszystkie filmy w których tworzeniu miał swój udział. Jak odnoszą się do niego krytycy filmowi i jak stara się ich „urobić”.

Na tle tego wszystkiego opisane jest niezwykle bogate życie erotyczne Clinta – trudno jest wskazać kogoś kto miałby tyle żon i partnerek (czasami po kilka równocześnie) oraz zaliczyłby tyle kobiet.

Przede wszystkim opisany jest sam Bohater – jakim jest człowiekiem i jak się odnosi do innych.

Nie będę streszczał całej książki, lecz zacytuję w tym miejscu niektóre z moich notatek jakie wypisałem sobie podczas jej lektury.

Jest republikaninem, czynnie popierał m.in. kandydatury na prezydenta USA Nixona i Reagana
Jest skąpy. Nigdy po wspólnych obiadach, kolacjach, drinkach itp. nie sięga po rachunek. Stara się płacić za wszystko kartami firmowymi np. wytwórni Malpaso, Warner Brothers lub kupować na koszt firmy. Niektórzy z jego znajomych twierdzą że nigdy nie widzieli by płacił. Restauratorzy w pobliżu jego miejsc zamieszkania, wiedzą gdy do nich wchodzi że i tak nie zapłaci, gdyż uważa że same jego wejście napędzi im klientów. Chorobliwie oszczędza na budżetach i pensjach – stara się jak najmniej płacić swoim pracownikom. Nie gardzi jakimkolwiek gratisem, a wręcz je wymuszał.
Jest zakochany w sobie. Kobiety które naprawdę kochał, przypominały niektórymi cechami jego samego. Natomiast te które odrzuciły jego awanse a pracowały dla jego firmy (Malpaso), była to ich ostatnia praca dla niej i współpracujących z nią innych firm, chyba że już coś znaczyły w branży.
Ma manię długowieczności w sensie pozytywnym i negatywnym. Dba o zdrowie, ćwiczy, zdrowo się odżywia, prawie nie pije i nie używa narkotyków, zażywa różne preparaty ( substancje odżywcze i wspomagające). Równocześnie jednak kto z pracowników np. z racji starzenia się, nie pasuje do wizerunku „macho” (nie jest wysportowany, silny itp.) trafia do tzw. niebytów, bez szans na zatrudnienie.
Był nerwowy. W nerwach wpadał w szał i np. niszczył wyposażenie własnego biura lub domu. Ponieważ miał dobrych prawników to nie przejmował się sprawami sądowymi. Pewnego dnia na jednym z miejsc postojowych w Hollywood (jego ulubionym), zastał nieznany samochód to po prostu go staranował, mimo że wszystkie miejsca obok były puste. W stosunku do znajomych i współpracowników jest nielojalny.
Z przyjaciela z młodości (Bill Thompkins) zrobił chłopca na posyłki, który nawet taszczył jego bagaże. Innych, zajęty sobą, udawał że nie widzi i nie zna. Również praktycznie wszystkich innych których zwolnił (nawet za błahostki, nie rozwijanie się lub mówienie prawdy i za śmiałość posiadania własnego zdania) nie poznawał, a nawet potrafił urządzić piekło w postaci niemożności znalezienia jakiejkolwiek pracy, szkalowania, wyimaginowanych problemów prawnych itp. Przy czym nigdy nie zwalniał osobiście, robili to za niego inni lub kazał zamknąć dane biuro. Potrafił też niejednokrotnie zwolnić za swoje winy i porażki jak np. przegraną w tenisa. Za byle co obrażał się i odsuwał ludzi od siebie, w tym swoich byłych mentorów, nauczycieli i przyjaciół, zrywał z nimi wszelkie kontakty.
Krótkotrwałą karierę polityczną – start w wyborach na burmistrza w Carmel, powodowała prywata. Wcześniej odmówiono mu zgody, zgodnie z przepisami, na postawienie budynku na działce przyległej do jego restauracji. Po zwycięstwie, najpierw odwołał komisję, a następnie zmienił prawo.
Jako aktor i reżyser, nie lubi się przepracowywać, sceny mają być grane raz i bez powtórek. Miał problemy z podporządkowaniem się reżyserom, wpływał na ich decyzje, zmianę lub odwołanie
W filmach w których występował, wszystkie sceny w których mówi są bardzo krótkie. Jeśli w scenariuszu były dłuższe, to skracał je. Niektórzy uważają iż nie ma pamięci a inni że nie chce mu się uczyć dialogów.

Mimo tych wszystkich uwag zmieniających mój osąd Clinta Estwooda jako człowieka, nadal uważam że stworzył on wiele niezapomnianych filmów do których będę wracał, jak na przykład:

Za garść dolarów
Za kilka dolarów więcej
Dobry, zły i brzydki
Tylko dla orłów
Złoto dla zuchwałych
Brudny Harry (cykl 5 filmów)
Wyjęty spod prawa Josey Wales
Na linii ognia
Sztandar chwały
Listy z Iwo Jimy
oraz inne.

Książkę „Clint. Życie i legenda.” polecam miłośnikom kina, a przede wszystkim miłośnikom filmów Clinta Eastwooda.

Już z okładki domyślamy się iż bohaterem książki jest znany ...

Patrick McGilligan jest najprawdopodobniej lewackim demokratą, bo stara się przedstawić Clinta w jak najbardziej niekorzystnym świetle. Książkę odłożyłem po przeczytaniu opinii autora, że filmy Eastwooda są szowinistyczne (!?).

Dodaj cytat z książki Clint. Życie i legenda