Kuba Rozpruwacz: Historia kompletna

Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Jack the Ripper. The Definitive History
Kaamosaika

Do dziś nie wiadomo, kto stał za zbrodniami przypisywanymi Kubie Rozpruwaczowi, mordercy prostytutek z londyńskiego East Endu końca epoki wiktoriańskiej. Paul Begg rozważa kilka równie prawdopodobnych hipotez. Jego opowieść o zagadce seryjnego mordercy różni się od innych książek na ten temat wyjątkowo skrupulatnie przedstawionym tłem historycznym i społecznym, na którym rozegrały się opisywane wypadki. Dzięki temu poznajemy tajemnice cieszących się złą sławą dzielnic dziewiętnastowiecznego Londynu, zasady pracy i techniki dochodzeniowe brytyjskiej policji oraz skrupulatne portrety ofiar mordercy. Autor dowodzi, że Kuba Rozpruwacz byłby prawdopodobnie zapomniany, gdyby mordował gdzie indziej, gdyż East End był sceną przygotowana na to, by rozegrały się na niej jakieś sensacyjne wydarzenia.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Fraszka | 2016-02-10

Mam trochę problem z tą książką. Z jednej strony opisy morderstw i portrety możliwych podejrzanych są naprawdę ciekawie opisane, z drugiej zaś uważam za zbędne przedstawianie historii Londynu począwszy od czasów Celtów i opisywanie prywatnych rozterek polityków. Poza tym o ile opisano pierwsze morderstwa łączone z Rozpruwaczem i "kanoniczną piątkę", to już zabrakło wzmianki o późniejszych morderstwach, co do których nie wykluczano sprawstwa Rozpruwacza.
I na koniec rzecz dość błaha, ale denerwująca: przypisy na końcu książki. Dla mnie było niewygodne przeskakiwanie co rusz od czytanego tekstu na koniec książki.

kinzetka | 2013-11-29
Przeczytana: 18 listopada 2013

Postać Kuby Rozpruwacza jest jednym z symboli wiktoriańskiego Londynu. To raz. Seria PIW-u kojarzyła mi się z gwarancją jakości i rzetelności. To dwa. Chciałam poczytać o niewyjaśnionych do tej pory morderstwach, które rozpoczęły się w drugiej połowie 1888 roku. To trzy.
A co dostałam?
Traktat o Londynie z czasów podbojów rzymskich, a potem o dziewiętnastowiecznych zamieszkach robotniczych i wojnie interpersonalnej w policji londyńskiej. Mało tego, Paul Begg bezczelnie twierdzi, że demonstracje, opisy koczowania bezdomnych na Trafalgar Square i przepychanki pomiędzy inspektorami tworzą tło dla działalności mordercy z Whitechapel. A prawda jest taka, że gdyby wyrzucić z książki wszystkie te dyrdymały, to dzieło Begga byłoby co najmniej o połowę krótsze, ale nadal niekompletne!
I w sumie w większości rozdziałów roi się od „może”, „chyba”, „prawdopodobnie”, ale i „niemożliwe”, „wykluczone”. Begg gani innych, wcześniejszych badaczy za zbyt wąski tok myślenia, sam pozornie poszerza go...

Henry Rackham | 2011-10-30
Przeczytana: 25 października 2011

Przeczytałem biografię Paula Begg'a "Kuba Rozpruwacz" i trochę mnie rozczarowała: nic ponad to, co w powszechnej świadomości już istnieje.Trochę hipotez, opisów miejsca zbrodni. Podane w niezbyt strawnym tłumaczeniu Długie zdania, wielokrotnie złożone. Autor często zbacza z tematu zagłębiając się w opowieści " brata szwagra, syn, kolegi". Jednak książka jest warta przeczytania.
Dla mnie największą wartością tej pozycji jest opis tła historycznego ( może poza historią wczesnego Londynu ).Dowiadujemy się z opracowania o wydarzeniach zmieniających małymi kroczkami spojrzenie londyńczyków na świat otaczający ich dookoła. Przyglądamy się narodzinom prasy brukowej, oraz pierwszym robotniczym demonstracjom. Autor wprowadza nas w świat prostytucji, sufrażystek i opisuje ich walkę o godność kobiety. Opowiada o znikomym zainteresowaniu klasy wyższej zabójstwami na East End'dzie. Królowa w ramach solidarności z ofiarami zakazuje podawania na stół baraniny, czym bardzo zasmuciła...

Chuko Jang | 2012-07-11

Książka definitywnie nie dla ludzi spodziewających się ciekawych opisów, dynamiki i nowoczesnego sposobu pisania. Jest to dokument, z dużymi, szczegółowymi opisami. Dowiemy się z niej jak wyglądał stary Londyn, miejsca zbrodni... wszystko w zdaniach złożonych. Ja się wynudziłam, ale polecam dla ludzi, których chcieli by poczuć się jak detyktywi, wszystko opisane jak najlepszej jakości raport policyjny.

Lycoris | 2013-03-03
Przeczytana: 18 października 2012

Wszystko szczegółowo opisane - autor sprawił, że poczułam klimat Wiktoriańskiej Anglii roku 1888.

oswin | 2016-10-31
Mea-Libri | 2016-07-08