Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Forrest Gump

Tłumaczenie: Jerzy Leliwa
Cykl: Forrest Gump (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
1 474
1 847
2 243
Forrest Gump
dramat, przygoda, tom hanks

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna opowieść idioty. Na jej podstawie nakręcono film, który otrzymał sześć Oscarów.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Modliszeg | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 marca 2015

"Może jestem idiota, ale zawsze chciałem dobrze- a marzenia to tylko marzenia, nie? I bez względu na to co się stało, przynajmniej mogę spojrzeć na swoje życie i powiedzieć: nie było nudne jak flaki z olejem"

Bardzo pozytywna książka! Główny bohater Forrest Gump jest postrzegany przez otoczenie jako idiota. Jego życie jest pełne nowości, przygód, niespodziewanych sytuacji.
Podoba mi się zwalczanie stereotypów w tej powieści. Forrest nie był zbyt bystry, ale dokonał wielkich rzeczy kierując się jedynie dobrym sercem. Z jednej podróży (często nieświadomie) wyruszał w drugą. Przyciągał do siebie za każdym razem kłopoty. Z ogromnym uporem walczył o swoją miłość- Jenny.
Polubiłam bohatera! Żyłam jego zaskakującym życiem, które dało mu w kość!
Serdecznie polecam!

Danway | 2011-05-16
Przeczytana: 15 maja 2011

Gdy pierwszy raz wziąłem książkę Forrest Gump do ręki to bardzo się zdziwiłem, że ma zaledwie 192 strony... Przecież ponad dwugodzinna ekranizacja nie może się opierać na tak mało stronach... A jednak...

Pewnie jestem jednym z wielu, którzy najpierw obejrzeli film, z resztą rewelacyjny film... Jednakże książce też nic nie można zarzucić, również jest rewelacyjna, chociaż znacznie odbiegająca od filmu... Co rusz w książce są inne wydarzenia (chociaż należałoby rzecz, że w filmie są inne sceny, niż te które pojawiały się w oryginale)...

Jednak najważniejsze elementy zostały zachowane, czyli główni bohaterowie... Forrest, Jane, płk Dan, matka Forresta... Niezmienne zostało to, że Forrest nie jest zbyt mądry i rozgarnięty, jednak wciąż przeżywa nowe przygody...

Książka ukazuje, że nie trzeba być mądrym jak Einstein by w życiu przeżyć coś wspaniałego, by po pewnym czasie powiedzieć: "....zawsze mogę popatrzeć w tył i powiedzieć, przynajmniej nie było nudno"...

Ciekawa w tej...

Arek | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Życie idioty nie jest łatwe, ale prowadzi do wielu śmiesznych sytuacji.

Powieść przedstawia losy "Forresta Gumpa" postaci będącej wytworem bogatej wyobraźni Winstona Grooma.
Forrest wprawdzie ma autyzm, ale jest sawantem. A sawant to osoba upośledzona, posiadająca niezwykłe zdolności, niedostępne większości populacji ludzkiej.
Na przykład potrafi rozwiązywać trudne działania z fizyki kwantowej, ale ciężko mu zawiązać sznurowadła.
Gump jest osobą prostą, szczerą, dobroduszną, łatwowierną i konsekwentną.

Narrację powieści prowadzi tytułowy bohater. W związku z czym roi się w niej od błędów.
Niektóre niepoprawne sformułowania, są nie tylko śmieszne, ale oddają głębszy sens.
Książka jest napisana zwięźle, wciąga, pełno w niej humoru, ale można także znaleźć tu ciekawe refleksje.
Jest powieścią poniekąd autobiograficzną. Autor brał udział w Wojnie Wietnamskiej, podobnie jak Forrest Gump.

ChicaDeAyer | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Zwariowana komedia pomyłek, której postacią centralną jest niezbyt rozgarnięty Amerykanin, szturmem podbiła świat genialnym filmem z równie wielką rolą Toma Hanksa. Co ciekawe, nie tylko zebrała lepsze recenzje niż literacki pierwowzór, ale i prześcignęła go sławą i obecnie na hasło "Forrest Gump" pierwszym skojarzeniem dla większości jest właśnie ekranizacja.

Chyba i ja przyłączę się do obozu twierdzącego, iż film przewyższa papierową wersję przygód Gumpa. Nie mogę zarzucić, by lektura mi się dłużyła, była słaba czy nie zostały spełnione zapewnienia wydawcy z okłady (bo doświadczyłam i wzruszenia, i chwil wesołości), niemniej koleje losu Forresta okazały się aż nazbyt absurdalne - czego nie mogłam się spodziewać po wcześniejszym seansie. Brakowało mi też jakiejś lepszej klamry spinającej całość, podsumowującej puenty wieńczącej dzieło. W dodatku bardziej przypadł mi do gustu ciepły klimat filmu oraz sposób ukazania głównego bohatera - prostolinijnego człowieka z duszą...

Anka Markova | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

To jedna z książek, którą mogę czytać kilkanaście razy i za każdym razem wzbudzi we mnie ogrom uczuć. Uwielbiam Foresta i wracam do niego co jakiś czas. To historia ku pokrzepieniu mojego serca, daje mi nadzieję na lepsze jutro i jest jak ukochana osoba, która zawsze ma dla mnie w zanadrzu coś dobrego :)

_____ | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Epicki film z Tomem Hanksem w roli głównej na stałe wpisał się w kanon filmografii. Jak na tle genialnej ekranizacji wypada książka? Jak dla mnie dosyć słabo.

Początek był dobry i ciekawy, bo od razu weszła mi na myśl filmowa scena, w której Forrest siedzi na ławce z pudełkiem czekoladek. Dalsze rozwinięcie całkowicie mnie zaskoczyło i uświadomiłam sobie jak niewiele wspólnego ma ta książka z tak lubianym przeze mnie filmem.

Co za dużo to niezdrowo jak powszechnie wiadomo. Nazbyt wiele przygód i mało wiarygodnych sytuacji nie wpływa na korzyść tej pozycji. Niektóre były tak absurdalne, że aż ciężko było w nie uwierzyć. Trochę więcej realizmu i byłoby znacznie lepiej.

Książka nie okazała się tak samo dobra jak film, ale nie była też najgorsza. Czasami bawiła choć śmiem przypuszczać, że jest to dość specyficzny humor, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Gosia | 2018-11-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 listopada 2018

Myślę, że w kategorii "najlepsze pierwsze zadnie książki" powieść Winstona Grooma mogłaby śmiało brać udział.
Początek "Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek" od razu zapowiadało dobrą i zabawną lekturę.
Oczywiście nie da się uciec tutaj od porównań do świetnego filmu z niedoścignioną rolą Toma Hanksa.
Ale skupmy się na pierwowzorze, czyli książce.
Winston Groom stworzył amerykańskiego antybohatera, fajtłapę, któremu nic się nie udaje, nieustannie wpada w tarapaty, a jego życie przypomina komedię pomyłek na skutek nietrafionych decyzji.
Wydaje mi się, że to jeden z nielicznych przykładów, gdzie genialna gra głównego aktora sprawiła, że film jest lepszy niż książka.
(Podobne zdanie mam w przypadku książek "Angielski pacjent", "Pożegnanie z Afryką", "Malowany welon" i "Okruchy dnia").
W papierowej wersji przygód Gumpa najbardziej przeszkadzało mi to, że w realnej historii niektóre wydarzenia były po prostu mocno nieprawdopodobne. Na duży plus zaliczam sporo...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

CHCE MI SIĘ SIKU!

Forrest Gump wiedzie ciężkie życie idioty, no bo przecież „to nie jest bułka z masłem”. Może myśli wolniej, ale w głowie ma komputer, który po prostu czasem się zacina w prostych rzeczach. No ale te wpadki może nadrobić wzrostem i budową ciała, których natura mu nie poskąpiła...
Niby powiecie o nim „kretyn, debil”, ale ten człowiek do czegoś doszedł, gdyż jego losy splatają się z najnowszą historią Ameryki, w których jednogłośnie możemy stwierdzić, że jest gwiazdą (ale nie zawsze tą dobrą)...
Jego życie będzie ciekawe, pełne zwrotów i akcji, ale pomimo tego i tak nadal będzie pamiętać o tym co najważniejsze, o najprostszych rzeczach, o których nawet my zapominamy, gdy wchodzą w sprawę pieniądze – MIŁOŚĆ!

„Forrest Gump” jest wspaniałą książką, jak i filmem pod tym samym tytułem. Akcja wciąga od pierwszych stron, a w książce nie ma miejsca na nudę. Jak opisuje to okładka: jest to romantyczna i zwariowana opowieść, więc bierzcie tyłki w troki i zabierajcie się...

Łukaszo | 2018-03-07

Na ławce siedział sobie samotny mężczyzna. Przy sobie miał tylko niedużą walizkę i napoczętą bombonierkę. Siedział na tej ławeczce i siedział, przyglądając się omijającym go ludziom. Co jakiś czas zajadał się czekoladkami z pudełka. Po niedługim czasie obok niego usiadł pewien staruszek. Spojrzeli na siebie niepewnie, po czym uśmiechnęli. Starszy pan wydawał mu się znajomy, przez jakiś czas wertował w głowie któż to mógłby być. Doszedłszy do wniosku, że nic z tego nie będzie, wysunął ku niemu rękę z pudełkiem słodyczy. Nastała dłuższa cisza. Życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, na co trafisz.

Do tej pory znałem postać Forresta Gumpa tylko i wyłącznie z filmu, który notabene był świetny. Takie filmy chętnie odświeża się po latach. Kiedy dowiedziałem się, że film ów powstał na podstawie książki, zapragnąłem zabrać się za nią obowiązkowo. Powieść Winstona Grooma...

Bożena | 2013-07-19

"Forrest Gump" - wspaniały film, oglądałam go już kilka razy i jeszcze nie raz na pewno obejrzę. Wspaniała fabuła i niezapomniana rola Toma Hanksa, który znakomicie wcielił się w postać Forresta. Natomiast książki strawić nie mogę, mimo że nie jest ona zbyt obszerna to nie mogę dobrnąć do końca, już drugi raz do niej podchodzę i znowu odkładam na półkę - może to jeszcze nie ten czas a może za bardzo zachwyciłam się ekranizacją i teraz książka mnie rozczarowuje.
Wszystkim zainteresowanym losami Forresta Gumpa proponuję zacząć od książki a potem zapraszam na film.