Lubimyczytać.pl to:

978-83-7506-175-8
dramat, przygoda, tom hanks
typ
papier
7.4 (4998 ocen i 314 opinii)

Opis książki

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna opowieść idioty. Na jej podstawie nakręcono film, który otrzymał sześć Oscarów.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Danway | 2011-05-16
Przeczytana: 15 maja 2011

Gdy pierwszy raz wziąłem książkę Forrest Gump do ręki to bardzo się zdziwiłem, że ma zaledwie 192 strony... Przecież ponad dwugodzinna ekranizacja nie może się opierać na tak mało stronach... A jednak...

Pewnie jestem jednym z wielu, którzy najpierw obejrzeli film, z resztą rewelacyjny film... Jednakże książce też nic nie można zarzucić, również jest rewelacyjna, chociaż znacznie odbiegająca od filmu... Co rusz w książce są inne wydarzenia (chociaż należałoby rzecz, że w filmie są inne sceny, niż te które pojawiały się w oryginale)...

Jednak najważniejsze elementy zostały zachowane, czyli główni bohaterowie... Forrest, Jane, płk Dan, matka Forresta... Niezmienne zostało to, że Forrest nie jest zbyt mądry i rozgarnięty, jednak wciąż przeżywa nowe przygody...

Książka ukazuje, że nie trzeba być mądrym jak Einstein by w życiu przeżyć coś wspaniałego, by po pewnym czasie powiedzieć: "....zawsze mogę popatrzeć w tył i powiedzieć, przynajmniej nie było nudno"...

Ciekawa w tej książce...

Bożena | 2013-07-19

"Forrest Gump" - wspaniały film, oglądałam go już kilka razy i jeszcze nie raz na pewno obejrzę. Wspaniała fabuła i niezapomniana rola Toma Hanksa, który znakomicie wcielił się w postać Forresta. Natomiast książki strawić nie mogę, mimo że nie jest ona zbyt obszerna to nie mogę dobrnąć do końca, już drugi raz do niej podchodzę i znowu odkładam na półkę - może to jeszcze nie ten czas a może za bardzo zachwyciłam się ekranizacją i teraz książka mnie rozczarowuje.
Wszystkim zainteresowanym losami Forresta Gumpa proponuję zacząć od książki a potem zapraszam na film.

Opowieść o Forreście bawi, śmieszy, wzrusza i ... wciąga. Czyta się szybko i lekko.

Marcin | 2009-11-13

Niesamowita książka... jest romantyczną i zwariowaną opowieścią o człowieku stanowiącym wcielenie ludzkiej wytrwałości i nadziei, którego życie, jak kalejdoskop, obrazuje wzloty i upadki Ameryki lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Rewelacja!

Piotr | 2010-07-05

Rzadko się zdarza, że uważam film za lepszy od książki, tak jest jednak w tym wypadku, po pierwsze Forst Gump z książki i filmu to zupełnie dwie różne osoby, postać stworzona przez Toma Hanksa jest ciepła i miła podczas gdy bohater książki jest wulgarny.
W ogóle w filmie chyba tylko wykorzystano pomysł, że mało inteligenty człowiek niechcący jest częścią historii USA.
Nie polecam!

Książkowo | 2011-05-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2011
Przeczytana: 02 maja 2011

Książka opisująca życiowe perypetie tytułowego Forresta Gumpa, w której narratorem jest on sam. Mimo, iż opóźniony intelektualnie trafia w swoim życiu w różne miejsca począwszy od szkoły dla upośledzonych poprzez uniwersytecką drużynę futbolową, szeregi armii USA, a nawet na jakiś czas utyka w dżungli pośród dzikich plemion. Ima się w swoim życiu bardzo różnych zajęć i choć zazwyczaj nieźle mu one idą to prędzej czy później wpada w jakieś tarapaty...Pewnego dnia jednak spełnia swoje wielkie marzenie – zakłada krewetkowy interes. Gdy biznes już świetnie prosperuje, Forrest wyjeżdża na „wakacje” podczas których spotyka swoją miłość Jenny Curran i dowiaduje się, że ma z nią syna.
Historia ta uświadamia czytelnikowi, że nawet mająć IQ poniżej przeciętnej można być na swój sposób genialnym i pomimo wszystko mieć niezwykle barwne życie...

Monika | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 11 lipca 2012

To prawda, film jest znacznie lepszy od książki.
Ale to nie znaczy, że książka nie jest fantastyczna! Zdecydowanie jest!
Historie z życia Forrest'a Gump'a wzruszają, bawią, zaskakują.
Książka jest doskonałą zabawą!

Jest to jeden z moich ulubionych filmów - 'Forresta Gumpa' mogę oglądać cały czas i nadal jestem nim oczarowana. Poza tym gra tam mój ulubiony aktor, czyli Tom Hanks.
Niestety, nie mogę tego powiedzieć o książce. O ile pierwsza połowa była bardzo dobra, czytało się ją bardzo przyjemnie (podobna atmosfera, jak w filmie), o tyle następne rozdziały przypominały mi uporczywe wzorowanie się na losach Guliwera lub jakiś innych podobnych bohaterów (połączenie podróżnika z takim Sowizdrzałem czy Ezopem) - chodzi mi o przygody Forresta, zbyt odrealnione i czasem mało porywające. Podczas czytania kilka razy zdarzyło mi się uśmiechnąć pod nosem lub zaśmiać się, ale powieść Wintsona Grooma okazała się dość słaba. O wiele bardziej polecam genialny film - od razu zaznaczam, że nie jest idealną ekranizacją książkowych losów Forresta Gumpa. Może i dobrze... ?

Robert | 2010-03-11

Co tu dużo mówić. Książka jest diametralnie różna od filmu. W moim przypadku pierwszy był film i uważałem, że jest bardzo dobry. Teraz przeczytałem książkę i stwierdzam, że jest o niebo lepsza, a film jest strasznie ubogi w ciekawe epizody z literackiego pierwowzoru.
Nie jest to jakaś specjalnie wyszukana literatura. Naprawdę, warto przeczytać.

paw3lx | 2010-08-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

"Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek." - tak rozpoczyna się opowieść Forresta Gumpa. Człowieka, którego iloraz inteligencji sięga siedemdziesiątki. Wydaję się, że cóż takiego ciekawego może nam on opowiedzieć. Jednak nic bardziej mylnego! Już od pierwszego zdania można przeczuwać, że Forrest ma w sobie to coś. Coś, co sprawia, że można słuchać jego opowieści i później wracać, i znów słuchać..

Łatwiej uwierzyć dorosłemu człowiekowi, dajmy na to, politykowi czy Forrestowi, który zachowaniem przypomina dziesięciolatka? Odpowiedź jest prosta - Forrestowi. To sprawia, że od razu łączymy się duchowo z głównym bohaterem, wierzymy w jego opowieści, chcemy go słuchać. Winston Groom wykonał kawał ciężkiej roboty. Dzięki temu zabiegowi, o którym przed chwilą wspomniałem, poprzez współczucie a także zaciekawienie, nie możemy oderwać się od książki. Ja przeczytałem ją w dwa dni i jestem pod wrażeniem realizmu, a zarazem niezwykłości jaką ta książka niesie. Teraz troszkę więc...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku