Dziwo morza : Niemiecka i austriacka nowela morska od romantyzmu do drugiej wojny światowej
Magnis

Spis treści : Wilhelm Hauff Opowieść o statku widmie. Theodore Storm Odwiedziny na wyspie. Wilhelm Raabe Czarna galera. Paul Heyse L'Arrabbiata. Detview von Liliencron Hinrich i Heinrich. Gorch Fock Burza. Georg Heym Statek. Franz Kafka Palacz. Stefan Zweig Ucieczka w nieśmiertelność. Gerhart Hauptman Dziwo morza. Robert Musil Rybacy znad Bałtyku. Werner Bergengruen Diabeł morski. Joseph Roth...

Spis treści :
Wilhelm Hauff Opowieść o statku widmie.
Theodore Storm Odwiedziny na wyspie.
Wilhelm Raabe Czarna galera.
Paul Heyse L'Arrabbiata.
Detview von Liliencron Hinrich i Heinrich.
Gorch Fock Burza.
Georg Heym Statek.
Franz Kafka Palacz.
Stefan Zweig Ucieczka w nieśmiertelność.
Gerhart Hauptman Dziwo morza.
Robert Musil Rybacy znad Bałtyku.
Werner Bergengruen Diabeł morski.
Joseph Roth Lewiatan.
Gertruda von Le Fort Sąd morza.

Wybór, Wstęp i Aneks biograficzny Stefan H. Kaszyński.

Zawiera różne opowiadania dotyczące morza niemieckich i austriackich autorów.

źródło opisu: Opis autorski

Magnis | 2016-09-24
Przeczytana: 22 września 2016

Gdy zobaczyłem ten zbiór opowiadań postanowiłem się zapoznać, bo lubię czasami poczytać literaturę marynistyczną. Czasami w takich antologiach można znaleźć ciekawe perełki. Dziwo morza to zbiór opowiadań poświęcona opowieściom dotyczącym morza, których autorzy poruszają różne tematy. Nieraz tylko morze stanowi dodatek do historii lub pełni główną rolę w całej opowieści.
Wilhelm Hauff Opowieść o statku widmie - autor oparł swoją historię na motywach legendy o Latającym Holendrze i wykorzystując właśnie taki temat stworzył pełna niesamowitości opowieść grozy. Mało jest takich właśnie utworów u nas wykorzystujących motyw statku widma. Dostajemy ciekawą, ale pełną niesamowitości historię, trzymającą w napięciu, którą warto poznać. Chociaż napisana bardzo dawno temu to wcale się nie zestarzała i nadal robi fantastyczne oraz upiorne wrażenie.
Theodore Storm Odwiedziny na wyspie - to opowieść obyczajowa z miłością w tle. To nie jest romans w pełnym znaczeniu, ale historia starego...

Mickey | 2017-09-14
Joanna | 2018-01-29