Po słowiczej podłodze

Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Across the Nightingale Floor
przygodowa
Wona

Słowicza podłoga -uguisu-bari - otacza centralną część zamku rodu Tokugawa w Nijo, gdzie mieściły się komnaty feudalnego władcy. Cedrowe deski, lśniące i gładkie niczym jedwab, zostały położone w taki sposób, że przy najmniejszym nacisku, wydają dźwięk przypominający śpiew japońskiego słowika. To zapora, przez którą nie prześliźnie się najzręczniejszy ninja.

źródło opisu: W.A.B 2005 wyd.II

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 maja 2017

Opowieści rodu Otori - porównywane do naszej rodzimej sagi o Wiedźminie. Myślę jednak, że ta książka jest o wiele lepsza dla osób, które niezbyt dobrze czują się w klimatach fantasy. Historia zawiera pewne elementy fantastyki, ale jest ich niewiele.
Co prawda akcja toczy się w wymyślonej przez pisarkę - Lian Hearn - krainie, jednak swoim klimatem i obyczajowością tak bardzo przypomina feudalną Japonię, że można to czytać prawie jak realną opowieść.
Dobrze wykreowani bohaterowie, oszczędne elementy fantasy, które nie zaburzają odbioru akcji, japońskie klimaty, odmienna kultura i poetycki język to największe zalety książki.
Wielowątkowa saga, w której odnajdujemy tajemnicze plemię, walki rodów, spiski, zakazaną miłość.
Seria jest może nieco zapomniana i mało promowana, lecz warto popytać o nią w bibliotece, bo chyba zasługuje na odkurzenie i uznanie.

PABLOPAN | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Każdy z nas ma jakąś książkę, do której z sentymentem wraca. Taką książką-magnesem, która mnie nieodparcie przyciąga jest "Po słowiczej podłodze". Na poły mityczna Japonia wykreowana przez Lian Hearn jest niesamowita - staje się enklawą, do której uciekam przed codziennością. Losy bohaterów angażują czytelnika od pierwszej strony, a napięcie utrzymuje się do samego końca. Jedna z lepszych książek jakie dane mi było przeczytać, a już na pewno żadna inna nie pobudziła mojej wyobraźni do tego stopnia. POLECAM!!!

Pati_Ka | 2018-01-26

Ta opowieść jest namalowana mgłą.
Autorka stworzyła poetycką krainę inspirując się niewątpliwie kulturą japońską. Świetnie oddała klimat azjatyckiej tajemniczości, posługując się prostym, oszczędnym stylem.
To w pewnym sensie powieść sprzeczności. Mimo wyraźnego podziału na "złych" i "dobrych", jedną z największych zalet powieści są właśnie postaci, szczególnie Takeo i Kaede. Wiarygodni, szczerzy w swych emocjach, dopracowani w każdym szczególe. Akcja rzadko nas zaskakuje, chwilami jest nawet przewidywalna, a jednak od książki trudno się oderwać.
Nie jestem fanką fantasy, ale ta powieść mnie urzekła i na pewno sięgnę po kolejne części cyklu.

Roland | 2017-09-21
Przeczytana: 20 września 2017

Duch Orientu

Każdy z nas drodzy współczytelnicy znajduje na swej drodze powieści, które tak świetnie wpasowują się w gust czytelniczy, że aż trudno podać racjonalne argumenty, dlaczego dana pozycja jest aż tak zachwycająca. Tak jak podróże kształcą tak samo powieści rozwijają naszą percepcję postrzegania świata. Zwłaszcza spojrzenie na inną kulturę, na jej odmienność oraz sposób życia ludzi z jej kręgu pozwala nam nie co inaczej spojrzeć na to co sami posiadamy oraz to jak postrzegamy. Szeroko rozumiany Orient, kultura Dalekiego Wschodu, jest jakże interesująca oraz fascynująca z jej zasadami, stylem życia, kulturą w przestrzeni oraz tą osobistą. Czy ktoś spoza kręgu tejże kultury może oddać najlepszą jej esencję zrozumiałą dla innych? Czy ktoś po prostu może oddać ducha Orientu? Niewątpliwie takich pozycji jest niewiele, aczkolwiek „Po słowiczej podłodze” można śmiało umieścić wśród tak znamienitego grona.

W momencie gdy autor zgłębia dosadnie dany wątek, gdy oddaje...

Marzena | 2015-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2015

Pierwsze co mnie uderzyło po przeczytaniu pierwszej części Opowieści to wcale nie miłość głównych bohaterów, nie opisy przyrody dalekiej Japonii, tylko fałsz obłuda zdrada, kłamstwa, manipulacje w przytłaczających ilościach.
Przy tym wszystkim naprawdę zgadzam się z Kaede która w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że jest tylko pionkiem na szachownicy. Podobnie jak jaj ukochany Takeo, gra pewną rolę którą z góry jej narzucono. Ale są też na szczęśce tacy, którzy nie zapominają co to honor, szacunek oddanie czy lojalność, choć jest to znacznie mniejsza grupa. Na mnie największe wrażenie zrobił już na samym początku Arai, który uratował Kaede,nie jest to postać pierwszoplanowa, no dobrze nawet nie drugo, ale mam nadzieję że w kolejnej części tez o nim przeczytamy... I oczywiście Shigeru...
Jest to moja pierwsza książka o takiej tematyce i muszę powiedzieć że mną wstrząsnęła, dlatego zaraz sięgam po kolejną część!

Jeżeli ktoś poprosiłby mnie dzisiaj o polecenie tylko jednej powieści fantasy osobom podchodzącym do tego gatunku z dystansem zarezerwowanym dla ludzi twardo stąpających po ziemi, lecz nie obojętnym na piękno literatury... bez wahania poleciłbym sagę rodu Otori; będą nią zachwycone. Dowodem na to co piszę, jest moja własna rodzina, znajomi, lub ich rodziny; oni wszyscy ulegli jej czarowi. Warto zaznaczyć, iż były one w przeróżnym wieku, obojga płci, niektóre z nich nigdy wcześniej nie miały w ręku tego gatunku, a jeszcze inne niczego, prócz streszczeń lektur szkolnych.

To, co tak pociąga czytelnika w świecie Lian Hearn, to niezwykli bohaterowie, elementy fantasy, w które jesteśmy w stanie uwierzyć i oszczędny, a zarazem niezwykle poetycki język, jakim autorka opowiada ich historie. Nie ma tu zbędnych, ciągnących się w nieskończoność opisów, pozwalających nie raz zgubić wątek lub wprowadzić w stan uśpienia. Przez całą sagę czujemy kontakt z bohaterami, a napotykane z rzadka...

Irmina | 2015-01-21

Nie spodziewałam się, że ta książka tak mnie oczaruje. Wspaniale wykreowani bohaterowie (zwłaszcza Takeo i Kaede) i piękne opisy (co w innych książkach zawsze mnie denerwuje, tutaj mnie zachwycało). Bardzo interesujące japońskie zwyczaje i świetne ukazanie relacji międzyludzkich i ludzkiej psychiki. Polecam i z chęcią przeczytam kolejne części!

Liliowa | 2010-08-18

Pierwszy tom cyklu pt. Opowieści rodu Otori, który cieszy się dużym uznaniem wśród czytelników na całym świecie. Aż do momentu, gdy zaczęłam czytać tę powieść, nie byłam do niej przekonana. Pierwszy rozdział wystarczył, by moje nastawienie diametralnie się zmieniło. Nie sądziłam, że losy bohaterów tak bardzo mnie pochłoną i zostawią po sobie zaskakująco miłe wspomnienia.

Autorka umiejscowiła wydarzenia w wymyślonej przez siebie krainie, w której panujące tradycje i obyczaje przywodzą na myśl kulturę Japonii. Opisy miejsc oraz przyrody również nawiązują do tego kraju, co ogółem jest zaletą powieści. Dzięki temu podczas czytania wyczuwa się nieco orientalny klimat tamtejszego świata. Losy bohaterów potrafią zaciekawić, a czytelnik często może odnieść wrażenie, że i on uczestniczy w rozgrywanych tam wydarzeniach. Mnie wręcz pochłonęły przygody Takeo oraz reszty klanu Otori i w całej książce nie było ani jednego fragmenty, który choć trochę by mnie nużył. Ten właśnie fakt spowodował,...

Carline | 2013-02-21
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 23 lutego 2011

Pierwsza część sagi "Opowieści rodu Otori" mile mnie zaskoczyła. Spodziewałam się raczej czegoś mniej wciągającego i spokojnego. Jednak autorka zauroczyła mnie swoim sposobem pisania, sprawiając, że czytelnik wchodzi między bohaterów, przeżywając wszystko z nimi.

Akcja rozgrywa się w wymyślonej przez autorkę krainie, która przypomina Japonię, co sprawiło, że książka jeszcze bardziej zyskała na mojej opinii. Przyroda, obyczaje, przeżycia... wszystko to opisane zostało z taką gracją i sprawnością, że na długie godziny zamykałam się w pokoju, wchodząc w krainę Kaede i Takeo.

Wszystko zaczyna się w Mino, gdzie młody Tomasu (później Takeo), jako jedyny uciekając przed Iidą Sadamu, zostaje uratowany przez pana Otori. Chłopiec zostaje adoptowany i uczy się sztuki zabijania, która kiedyś, jako jeden z Ukrytych, nie miała być jego celem. Jednocześnie z wydarzeniami Takeo, Lian Hearn opisuje przygody Kaede, córki wojownika. Na pozór nie mające ze sobą nic wspólnego historie, splatają się...

Kevorkian | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Świetna przygodowa książka w samurajskim klimacie. Nie mogę zrozumieć tylko jednego - czemu, skoro autorka chciała pisać o feudalnej Japonii, nie pisała o JAPONII właśnie, tylko o jakiejś wymyślonej krainie, która do złudzenia Japonię przypomina pod każdym względem, ale jednak nią nie jest. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że nie nie czuła się dość pewnie w temacie. Cóż, mnie trochę szkoda.

Poza tym lekko zgrzytało mi, że część bohaterów jest zupełnie be, a część idealna. Shigeru jest tak wyidealizowany, że bardziej się nie da, z kolei taki Abe albo Noguchi są zupełnie pozbawieni pozytywów. Żeby było śmieszniej dobrzy są przystojni, a źli są brzydcy. :)

Z kolei bardzo podoba mi się postać głównego bohatera, Takeo-Tomasu. On z kolei jest człowiekiem z krwi i kości, stara się postępować dobrze i nie można mu odmówić zalet, ale ma momenty słabości, porywy gniewu, emocji, strachu.

Książka napisana jest ładnym, nieprzekombinowanym językiem, ale takim, który pozwala...