Bracia

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Muza
Brothers
literatura chińska

Niezwykła i egzotyczna chińska saga, w której realizm splata się z bajkowością. To powieść o dojrzewaniu, miłości, zemście i przeznaczeniu. Lata rewolucji kulturalnej w Chinach. Dwaj bracia - Tan, żyjący w komunistycznym luksusie i Shento, osamotniony, wychowany w sierocińcu - nie wiedzą o swoim istnieniu. Obaj owładnięci są krańcowo różnymi myślami o ojcu, a także miłością do tej samej...

Pewnego dnia drogi życiowe braci krzyżują się...

Fragment niezwykłej historii współczesnych Chin. Wstrząsająca opowieść o przyrodnich braciach, których los zamienił miejscami zaskakująca konstrukcja książki każdy rozdział jest opowieścią innego bohatera.

książek: 1901
Gosia | 2016-07-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2016

Autor - Da Chen - jest Chińczykiem, który wyemigrował do USA.
Wydaje się, że pisze na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji i to sprawia, że czytelnik mu wierzy. Wierzy, że opisuje autentyczne odczucia i emocje.
Tło historyczne i obyczajowe rewelacyjne. Można poznać Chiny zarówno podczas rewolucji kulturalnej Mao, jak i w latach 80-tych, gdy w komunistycznych Chinach powstają właściwie kapitalistyczne fortuny.
Książka podobała mi się od początku do końca, pomimo nawet pewnych skoków w narracji spowodowanych nadmiernymi zbiegami okoliczności.
Sama historia chwyta za serce - kobieta rozdarta przez miłość do dwóch braci pochodzących z dwóch różnych kręgów społecznych, podobnych do siebie i zarazem zupełnie innych. Do pewnego momentu bracia o sobie nie wiedzą, a los ustawił ich po różnych stronach barykady historii.
Po równo wspaniała saga rodzinna i powieść historyczno-obyczajowa.
Autor świetnie oddał klimat i tradycję Chin, etap przemian społeczno-gospodarczych oraz wplótł w...

Monika | 2014-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2014

Książka zachwyciła mnie od pierwszej strony i tak już pozostało do ostatniej :) Ma w sobie to, co uwielbiam w powieściach: rodzinne historie, ciekawe tło historyczne, miłość, skomplikowane relacje międzyludzkie i bajkowość.
Spotkałam się tutaj z opinią, że za dużo jest w tej książce zbiegów okoliczności i nieprawdopodobnych wydarzeń. Myślę, że to wszystko zależy od tego, czego kto po książkach oczekuje. "Bracia" nie są autobiografią ani książką historyczną, więc ja osobiście oczekuję trochę bajkowości i nierealności. Realność mam na co dzień w życiu, powieści przenoszą mnie do życia w innym wymiarze, który wcale realny być nie musi, a nawet nie powinien.
POLECAM!!!

Joanna | 2012-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Na kanwie przeplatających się losów bohaterów autor maluje szeroki obraz obyczajowości i głębokich przemian gospodarczo- kulturowych Chin ostatnich dziesięcioleci. Książka wstrząsająca okrucieństwem reżimu komunistycznego a jednocześnie zachwycająca opisami tradycji Chin.

książek: 1903
foolosophy | 2010-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2010

Dzisiaj po raz kolejny wrze dyskusja na temat książek recenzyjnych, aż boję się teraz powiedzieć chwalebne słowa na temat powieści. Dość żarcików, książka nie jest recenzyjna, ale opiewać nad nią trochę będę. Zaskoczeniem była naprawdę niemałym i cieszę się, że czytałam ją akurat w moim nalocie na literaturę chińską.

Powieść dzieje się w Chinach, gdzie władza jest absolutna, a rząd sam tworzy sobie prawo. Ot co, kiedy coś się nie spodoba burzą prawowite zasady naginając je dla swoich potrzeb. Demokracja nie ma miejsca, sprzeciwianie się rządowi tym bardziej, a już tym bardziej obraza i zniewaga rządu. Rząd jest wszędzie i wszędzie ma uszy. Brzmi to trochę jak kiepski film z rządowcami, ale tak właśnie przedstawia się sytuacja w tej powieści. I wcale nie powinna nas ona dziwić (chociaż jest to fikcja literacka), gdyż do dnia dzisiejszego obywatele Chin nie mają takich praw jakie my posiadamy.

Powieść obiega dwa różne światy, chociaż tylko w cudzysłowie. Pierwszy świat, ubogi,...

Badhbh | 2016-06-28
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Znowu oczekiwania, którym tak utytułowana książka nie sprostała. To co w zamyśle miało być poważne, razi i śmieszy swym patosem. Książka nie na mój brak wrażliwości. Ważne problemy społeczne służą wyłącznie za tło, papierową dekorację dla jakże uroczego miłosnego trójkąta... Początek miał swoje minusy, ale zapowiadało się nieźle. Tylko fabularnie książka zawodzi, bohaterom również nie umiałam kibicować. Czytało się dobrze, ot, wakacyjna lektura. Do pociągu jak znalazł.

Anna | 2012-05-07
Przeczytana: 04 maja 2012

Książka dobra. Ale tylko tyle.
Za dużo zbiegów okoliczności, za dużo nieprawdopodobnych wydarzeń.
Książka typowo chińska, bajkowa.
Czytając od razu wiedziałam, że mam do czynienia z historią dalekiego
wschodu.
Jak dla mnie zbyt bardzo bajkowa, mało prawdopodobna.
Zakończenie rozczarowuje.
Opowieść zaczyna się od narodzin braci a kończy nagle.. gdy oboje są po 40. Kończą jakiś rozdział w swoim życiu. Ale co dalej?
Wszystko przerwane tak nagle. Mogłabym się spodziewać drugiej części.

Blancaa | 2014-09-08
Przeczytana: 07 września 2014

Książka naprawdę wspaniała, bardzo mi sie spodobała. Co prawda autor trochę przesadził z tymi zbiegami okoliczności, jednak biorąc pod uwage calość mozna mu to wybaczyć. Powieść jest na pewno pisana tak żeby podtrzymywac akcje a nie znudzić czytelnika. Do ksiązki mozna sie zniechecić jesli sie patrzy na obietość, ale uważam że prawdziwi pożeraczę dobrej literatury na to nie patrzą :)

Anepor | 2012-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Rzeczywiście za dużo tych nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, ale nie przeszkadzało mi to. Ten zabieg dodał nawet tej książce trochę tajemniczości....Czyta się wspaniale!

Agussiek | 2010-08-23
Przeczytana: luty 2010

Na okładce widnieje taka oto informacja: "Niezwykła i egzotyczna chińska saga, w której realizm splata się z bajkowością. To powieść o dojrzewaniu, miłości, zemście i przeznaczeniu. Lata rewolucji kulturalnej w Chinach. Dwaj bracia - Tan, żyjący w komunistycznym luksusie i Shento, osamotniony, wychowany w sierocińcu - nie wiedzą o swoim istnieniu. Obaj owładnięci są krańcowo różnymi myślami o ojcu, a także miłością do tej samej kobiety, pięknej i utalentowanej Sumi. Pewnego dnia drogi życiowe braci krzyżują się..."

Niniejszy opis zachęcił mnie to do lektury. Miałam wielką ochotę na te 500 stron. Tyle, że po lekturze mam mieszane uczucia. Pomysł na powieść świetny, ale jakoś tak nie do końca sprawnie zrealizowany. Braci czyta się jednym tchem. Dosłownie. Trudno się oderwać od napisanej pięknym językiem powieści. Losy obu braci poznajemy na przemian: raz narratorem jest Tan, a za chwilę Shento. Pierwsze dwieście pięćdziesiąt stron spełniło też moje oczekiwania. Można je określić...

Musicus | 2015-11-23

Rzecz Chińska w swojej wymowie, i tak ogólnie w zadzie... w zasadzie, no trzeba uczciwie powiedzieć, dużo się dzieje bardzo, a w dodatku szybko, co nie jest bez znaczenia, bo człowiek dzisiaj nie ma czasu, a taki Chińczyk to dopiero się musi spieszyć, ja widziałem jak oni na tych rowerach....A z drugiej strony dobrze się stało, że możemy poznać inne wyroby, że tak powiem nie jakieś tam ozdóbki choinkowe. Podsumowując....no...ten Tan jest Ok. ale Shento to przepraszam za wyrażenie, świnia jedna jak mógł jej to zrobić, Sumi anioł.