Zgodna, pobożna, płodna, skromna, piękna... Propaganda cnót żeńskich w sztuce rzymskiej

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Leopoldinum
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8385220666
historia
Elevander

Propaganda cnót żeńskich w sztuce rzymskiej W czasach antycznych w charakterystyczny sposób dla starożytnej mentalności i politeistycznych religii deifikowano wiele zjawisk i pojęć, m.in. także pojęcia abstrakcyjne. Liczne świadectwa epigraficzno-literackie jak i archeologiczne potwierdzają istnienie kultu takich personifikacji w Italii. Kult niektórych personifikacji nabrał doniosłego znaczenia w okresie walk póżnej Republiki, a w okresie Augusta został uporządkowany i w przypadku niektórych z tych nowych bóstw - związany ściśle z domem cesarskim. Odrywając się od przekazów historycznych, a bazując na źródłach ikonograficznych (rewersy monet) autor bada siłę oddziaływania cesarskiej propagandy, dotyczącego świata kobiet. Symbolika żeńskich cnót moralnych lub też ich propaganda nie były dotychczas, poza niewielkimi wzmiankami, omawiane.

źródło opisu: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,129.php

źródło okładki: http://www.fnp.org.pl/monografie/pl,monografie,book,129.php

Elevander | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Tematem tego studium są przedstawienia personifikacji cnót żeńskich (Zgoda, Pobożność, Płodność, Skromność) z epoki Antoninów (II wiek). Autor poddaje analizie materiał numizmatyczny oraz dzieła rzeźbiarskie, które konfrontuje z istniejącymi przekazami literackimi oraz epigraficznymi. Skupia się przede wszystkim na propagandowej funkcji wizerunków powstałych w kręgu władzy cesarskiej oraz ich recepcją w sztuce prywatnej. Można więc powiedzieć, że jest to praca, która dotyczy nie tylko zagadnień historyczno-artystycznych, ale również dziejów obyczajów i... propagandy. Mikocki poddaje analizie ponad sto różnych dzieł ukazujących recepcję popieranych przez dwór cesarski postaw moralnych. Szkoda, że więcej miejsca nie poświęcił właśnie związkowi tych przedstawień z realizowaniem przez rząd cesarski polityki obyczajowej i - avant la lettre - "prorodzinnej". W moim odczuciu w tej książce nieco zaburzone są proporcje: zbyt wiele jest ilustracji oraz ich opisu, a za mało analizy.

Bartosz Peruń | 2017-11-22
S54S | 2016-10-10