Książka Roku 2018
830111455X
klasycyzm
sztuka
Przemek

Dokonując przeglądu pytań, które można wobec klasycyzmu stawiać, trzeba także zastanowić się nad naszą sytuacją pytającego. Wiadomo przecież jak historia sztuki i w swych pytaniach i w odpowiedziach, które formułuje, uzależniona jest od optyki swego czasu. Wydaje się, że można najkrócej, a zarazem naocznie określić tę sytuację pytając: czym jest klasycyzm widziany z nowoorleańskiej Piazza d'Italia? Jak postrzegamy klasyczne dziedzictwo patrząc z tej scenograficznej, prześmiewczej enklawy form klasycznych, wciśniętej między szklane wieżowce i rudery, z placu, który miał być symbolem więzi ze światem łacińskim, a stał się szybko popadającym w dewastację schronieniem bezdomnych? Jeśli sesja pokaże, że zasugerowana tu perspektywa jest zbyt pesymistyczna, będzie to pokrzepiające. Bo przecież wciąż chcemy wierzyć, że świat klasyczny towarzyszy kulturze europejskiej w jej wędrówce przez historię jak Wergiliusz Dantemu.
Spis treści
- Wprowadzenie
- Nieklasyczny klasyczny klasycyzm. Klasycyzm klasyczny i klasycyzm nieklasyczny. O niektórych aspektach sztuki antyku
- Wokół stylu Stanisława Augusta
- Architekt i mecenas w epoce Oświecenia
- Antyczny portret poety-retora w sztuce średniowiecznej na podstawie wybranych wizerunków bizantyńskich ewangelistów
- "Klasyczna" ikona ruska
- Nurt klasyczny w polskiej sztuce późnobarokowej
- Laokoon - figura cierpienia w "dobie klasycyzmu"
- Wizjonerzy w służbie propagandy, czyli architektura klasycyzmu rewolucyjnego
- Cechy klasycyzmu w planach posiadłości królewskich ekonomii grodzieńskiej końca XVIII wieku
- "Szlachetna prostota i spokojna wielkość". Sztuka XIX wieku a "klasyczna" Grecja Winckelmanna
- Wiktoriańscy olimpianie, czyli klasycyzm estetyzujący
- Czym był klasycyzm w polskim malarstwie XIX wieku
- Klasycyzm akademicki w twórczości Mariana Lalewicza
- "Spustoszony świat" w malarstwie Thomasa Lowinsky'ego a wybrane przykłady "klasycyzmu pesymistycznego" w sztuce po I wojnie światowej
- Klasycyzm a nowy monumentalizm

źródło opisu: Obwoluta, spis treści

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przemek | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Książka dość chaotyczna, ponieważ nie stanowi materiału opracowanego od początku do końca przez jednego autora, a raczej stanowi zbiór materiaów konferencyjnych opracowanych przez różnych badaczy. W konsekwencji mamy tu do czynienia z szerokim zakresem tematyki, od architektury klasycznej, przez rzeźbę, malarstwo, do literatury. Do tego dochodzą jeszcze materiały dyskutujące w ogóle pojęcie "klasycyzmu", co przez to rozumiemy, czy naśladowanie antyku, a jeśli tak, to w jakich ramach czasowych, a jeśli naśladowanie renesansu, to też, na jakich zasadach.

Najciekawsze z punktu widzenia architektury rozdziały to:

- "Wokół stylu Stanisława Augusta", omawiający klasycyzm stanisławowski, którego reprezentantem (jednym z niewielu) jest Pałac na Wodzie w Łazienkach, a styl podsumowuje słowami Alfreda Lauterbacha jako "pozostający pod wpływem francuskim i włoskim, o planach centralnych, fasadach w jednym porządku z frontonem kolumnowym, balustradowych attykach i barwnej dekoracji...