Klasycyzm i klasycyzmy

Okładka książki Klasycyzm i klasycyzmy Waldemar Baraniewski, Jolanta Chrzanowska-Pieńkoś, Barbara Dąb-Kalinowska, Tadeusz M. Jaroszewski, Jerzy Kowalczyk, Anna Lewicka-Morawska, Krzysztof Lipka, Urszula Mazurczak, Tomasz Mikocki, Waleryj Mrozow, Katarzyna Nowakowska-Sito, Waldemar Okoń, Robert Pasieczny, Andrzej Pieńkos, Maria Poprzęcka, Andrzej Rottermund, Elżbieta Wolicka
Okładka książki Klasycyzm i klasycyzmy
Waldemar BaraniewskiJolanta Chrzanowska-Pieńkoś Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN sztuka
sztuka
Klasycyzm i klasycyzmy
Wydawnictwo Naukowe PWN
1994-01-01
1994-01-01
830111455X
klasycyzm

Książka dość chaotyczna, ponieważ nie stanowi materiału opracowanego od początku do końca przez jednego autora, a raczej stanowi zbiór materiaów konferencyjnych opracowanych przez różnych badaczy. W konsekwencji mamy tu do czynienia z szerokim zakresem tematyki, od architektury klasycznej, przez rzeźbę, malarstwo, do literatury. Do tego dochodzą jeszcze materiały dyskutujące w ogóle pojęcie "klasycyzmu", co przez to rozumiemy, czy naśladowanie antyku, a jeśli tak, to w jakich ramach czasowych, a jeśli naśladowanie renesansu, to też, na jakich zasadach.

Najciekawsze z punktu widzenia architektury rozdziały to:

- "Wokół stylu Stanisława Augusta", omawiający klasycyzm stanisławowski, którego reprezentantem (jednym z niewielu) jest Pałac na Wodzie w Łazienkach, a styl podsumowuje słowami Alfreda Lauterbacha jako "pozostający pod wpływem francuskim i włoskim, o planach centralnych, fasadach w jednym porządku z frontonem kolumnowym, balustradowych attykach i barwnej dekoracji wnętrz".

- "Nurt klasyczny w polskiej sztuce późnobarokowej", omawiający zagadnienie przeistaczania się późnego baroku w klasycyzm, np. odrywanie się portyku kolumnowego od ściany, powstanie wersji rzymskiej tego portyku ze zdwojonymi kolumnami, itp.

- "Cechy klasycyzmu w planach posiadłości królewskich ekonomii grodzieńskiej końca XVIII wieku", omawiający projektowanie miejskich założeń, opierających się na planie gwiaździstym z osią rozbudowy.

- "Klasycyzm a nowy monumentalizm", gdzie autor próbuje pokazać adaptacje wzorców klasycznych w architekturze modernistycznej "nie formy zewnętrzne greckiej architektury, ale jej zasady".

Wśród niearchitektonicznych rozdziałów mamy np. rozdział o zmianach punktu widzenia na klasyczność w zakresie ruskich ikon, rozdział o wzorcu cierpienia, jakim była rzeźba Laokoona, rozdział o "klasycznych" wzorcach rzeźbiarskich, na które nie łapał się Fidiasz, bo zbyt cyzelował mięśnie swoich figur i w których nie wolno było stosować polichromii, która o zgrozo była popularna w antyku.

Ogółem, chaotyczna książka, ale do tej pory wciąż nie mam sensownego opracowania klasycyzmu w architekturze, więc dobre i to :/

• Art&Architecture

Jerzy Kowalczyk Klasycyzm i klasycyzmy Zobacz więcej