Najstarsze kolekcje starożytności w Polsce (lata 1750-1830)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Archiwum Filologiczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-04-03372-0
sztuka
Izabela

Praca "Najstarsze kolekcje starożytności w Polsce" zamierzona jest jako pierwsza część historii polskiego kolekcjonerstwa zabytków starożytnych. Obejmuje okres, gdy powstawały największe polskie kolekcje, których znaczna część przetrwała do dziś i które odegrały największą rolę w polskiej kulturze.

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990

Izabela | 2013-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Tę książkę należy oceniać tylko i wyłącznie w zakresie merytorycznym, a nie tzw. rozrywkowym. Jej zadaniem jest przekazanie dogłębnej wiedzy dotyczącej polskiego kolekcjonerstwa sztuki starożytnej na przełomie XVIII i XIX wieku, a nie bawienie czytelnika zabawnymi dialogami czy też grą słowną. I muszę śmiało przyznać, że pomimo dosyć nudnej treści, jest to pozycja obowiązkowa dla historyka sztuki. Zawiera dogłębne badania naukowe, uzupełnione licznymi wypisami z inwentarzy i zdjęciami. Całość prezentuje się bez zarzutu, tylko pozostaje żal, że od niemal 40 lat pozostaje najważniejszą pozycją dotyczącą tego zagadnienia.

GeorgiaG | 2013-07-21