Długa dolina

Wydawnictwo: Bellona

Książka autorstwa klasyka literatury amerykańskiej i światowej, laureata Nagrody Pulitzera oraz NagrodyNobla. Zawiera 12 znanych opowiadań napisanych w 1938 r. Motywem je łączącym jest charakterystycznydla prozy Steinbecka konfikt pomiędzy dawnymi, a współczesnymi wartościami Ameryki.

Ewa Kowalska | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Wspaniały, bogaty zbiór opowiadań w najlepszym wykonaniu. Autor dość drobiazgowo opisuje życie współczesnych mu ludzi na początku ubiegłego stulecia. Mamy tu głównie obraz życia farmerskiego. Ale to nie pogoda i zbiory groszku są istotą tych opowieści. Za to wszystkie są poprzetykane zawiłością ludzkich dylematów, emocji i uczuć. Każda opowieść, choć z pozoru bez "pieprzyka" zawiera jakąś myśl, która echem przypomina się na długo po odłożeniu książki na półkę.
Najprzyjemniej wspominam "Śniadanie", które wywarło na mnie wrażenie poprzez tę ulotną impresję chwili zatrzymanej w kadrze. Najsilniej zapamiętałam "Straż obywatelską" poprzez zakończenie, które mocno mnie zaskoczyło, ale jest chyba rzetelnym wytłumaczeniem działania testosteronu.
Wszystkich czytelników gorąco zachęcam do zapoznania się z tą mniej znaną prozą Steinbecka. Ten autor zaprasza nas do prawdziwej uczty czytelniczej, nie możecie tego przeoczyć!

marcyk8 | 2013-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Osadzone w kalifornijskiej dolinie Salinas (znanej już czytelnikowi z takich powieści jak "Myszy i ludzie" czy "Na wschód od Edenu"), traktujące o życiu prostych ludzi, ludzi pracy; historie zawarte w tym zbiorze są na wskroś "steinbeckowskie" i stanowią świetny przykład stylu i możliwości autora. Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, ale znaleźć można tu pozycje ocierające się o prawdziwy geniusz (boleśnie melancholijne "Jarzmo" czy urzekający "Kasztanek"). Lektura, z której każdy wyciągnie coś dla siebie.

Hanna55 | 2017-06-07
ChicaDeAyer | 2017-05-28