Długa dolina

Wydawnictwo: Bellona
literatura piękna

Książka autorstwa klasyka literatury amerykańskiej i światowej, laureata Nagrody Pulitzera oraz NagrodyNobla. Zawiera 12 znanych opowiadań napisanych w 1938 r. Motywem je łączącym jest charakterystycznydla prozy Steinbecka konfikt pomiędzy dawnymi, a współczesnymi wartościami Ameryki.

alexa | 2019-03-26
Przeczytana: 26 marca 2019

Długa dolina to opowiadania z doliny Salinas, które Steinbek mógłby jeszcze długo opowiadać, opisywać górki, skałki, rzeczki, ptaszki i co tylko moźna spotkać w przyrodzie.Opisywać, ględzić, przynudzać.Nie wszyscy tak potrafią.On tak! Jego opisy uspakajają i wyciszaja, pobudzają moją wyobraźnie.Jakbym tam była, czuła ten wiatr, czuła te zapachy.Nie brakuje Steinbekowi talentu dobudowania napięcia czy emocji.W kaźdym opowiadaniu znajdziemy inne przesłanie.Przyznam, źe ze dwóch nie zrozumiałam ale i tak czytanie było ucztą samą w sobie. Ulubiony od początku Jody... tylko koni źal.

Wojciech Gołębiewski | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Klasyka: zbiór 15 opowiadań z 1938 roku, wydawanych wielokrotnie w różnych konfiguracjach i pod różnymi tytułami. Steinbeck stał się moim ulubionym pisarzem w 1956 roku, (kosztem Żeromskiego) gdy w ramach Odwilży zaczęto wydawać tzw Wielką Czwórkę Amerykańską (Hemingway, Steinbeck, Faulkner i Caldwell), o której nikt, poza Polską, na świecie nie słyszał tzn o takim zestawieniu. Krótką modę spowodowało wydanie Fitzgeralda, a potem pisarzy latynoamerykańskich oraz podpadnięcie Steinbecka sowieckiej władzy reportażami z Wietnamu. Symbolem spuścizny po dwóch jego najmodniejszych opowiadaniach („Tortilla Flat” i „Ulica Nadbrzeżna”) stało się wzajemne stawianie czyszczenia butów na Dworcu Głównym, mimo, że najczęściej chodziliśmy w odkrytych sandałkach.

Zbiór zaczyna się „Chryzantemami” z 1937 roku. Trzydziestopięcioletnia Elisa Allen poświęca dużo czasu uprawie chryzantem. ...

marcyk8 | 2013-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Osadzone w kalifornijskiej dolinie Salinas (znanej już czytelnikowi z takich powieści jak "Myszy i ludzie" czy "Na wschód od Edenu"), traktujące o życiu prostych ludzi, ludzi pracy; historie zawarte w tym zbiorze są na wskroś "steinbeckowskie" i stanowią świetny przykład stylu i możliwości autora. Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, ale znaleźć można tu pozycje ocierające się o prawdziwy geniusz (boleśnie melancholijne "Jarzmo" czy urzekający "Kasztanek"). Lektura, z której każdy wyciągnie coś dla siebie.

Ewa Kowalska | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Wspaniały, bogaty zbiór opowiadań w najlepszym wykonaniu. Autor dość drobiazgowo opisuje życie współczesnych mu ludzi na początku ubiegłego stulecia. Mamy tu głównie obraz życia farmerskiego. Ale to nie pogoda i zbiory groszku są istotą tych opowieści. Za to wszystkie są poprzetykane zawiłością ludzkich dylematów, emocji i uczuć. Każda opowieść, choć z pozoru bez "pieprzyka" zawiera jakąś myśl, która echem przypomina się na długo po odłożeniu książki na półkę.
Najprzyjemniej wspominam "Śniadanie", które wywarło na mnie wrażenie poprzez tę ulotną impresję chwili zatrzymanej w kadrze. Najsilniej zapamiętałam "Straż obywatelską" poprzez zakończenie, które mocno mnie zaskoczyło, ale jest chyba rzetelnym wytłumaczeniem działania testosteronu.
Wszystkich czytelników gorąco zachęcam do zapoznania się z tą mniej znaną prozą Steinbecka. Ten autor zaprasza nas do prawdziwej uczty czytelniczej, nie możecie tego przeoczyć!