Czasami wielka chętka

Wydawnictwo: Rebis
Sometimes A Great Notion
83-7301-354-7
Kamulka84

Wielowątkowa saga rodziny Stamperów, której akcja rozgrywa się w dzikiej, leśnej scenerii Oregonu. Osią fabuły jest dramatyczny konflikt między dwoma przyrodnimi braćmi, przywodzący niemal na myśl tragedię antyczną.

dasio72 | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

To byłaby rewelacyjna książka, gdyby Kesey nie uczynił z niej narracyjnego, literackiego eksperymentu.
Historia rywalizacji dwóch braci, umiejscowiona w dusznym i wilgotnym klimacie Oregonu. Młodszy i słabszy próbuje udowodnić sobie i wszystkim dookoła, że zasługuje na szacunek i miejsce w lokalnej społeczności.
Surowy język amerykańskich drwali miesza się tutaj z poetyckimi opisami fascynującej przyrody.

Narracja w tej książce jest tak chaotyczna,rozproszona że dla mnie było tego trochę za dużo. Narkotyczne wizje, niespodziewane przeskoki czasowe, przeszłość miesza się z terażniejszością, prawdziwy kalejdoskop. Zmęczyłem się czytając tę książkę. Nie dla mnie.

yyhhh | 2013-02-03
Przeczytana: 12 października 2013

Znalazłem ją kiedyś w łódzkim antykwariacie, kilka naprawdę ładnych lat temu. Przez cały ten czas żyłem w głębokim przekonaniu, że będzie to bardzo dobra książka i tym bardziej nie mogę zrozumieć, dlaczego jakoś nie sięgnąłem po nią wcześniej... Zawsze tylko stała na półce i czekała. Może musiałem dojrzeć?
"Czasami Wielka Chętka" to książka genialna. A główni (i nie tylko!) bohaterowie i ich wzajemne relacje to... czysta chemia! Wszystko aż skrzy i grozi wybuchem na kolejnej stronie! Aż brak słów, żeby jakoś sensownie i pokrótce o tym napisać. Po prostu przeczytajcie sami. Ja się w tej książce zakochałem.
Pewnie zostanę za to przez wielu mentalnie zlinczowany ale śmiem twierdzić, że podobała mi się bardziej niż "Lot nad Kukułczym Gniazdem" :-)

nellanna | 2015-02-20

Czasami wielka chętka bierze mnie, żeby przeczytać coś tak epickiego, rozlewnego, i...gdybyż jeszcze nieco mniej przegadanego?

RandyShughart | 2014-02-24

chciałem, naprawdę chciałem ale nie dałem rady przebrnąć przez tę narrację. przepraszam.

| 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Jestem zawstydzony i oszołomiony elokwencją i geniuszem autora książki. Pierwszy raz czytałem coś z tak prowadzoną narracją, która potęguje doznania, sprawiając jak nigdy przedtem, że czytelnik czuje się częścią powieści.

toosia3 | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Lubię sagi rodzinne, historie o zawiłych relacjach międzyludzkich, szczególnie wśród tych, którzy powinni być sobie bliscy, a jednak nie potrafią. Szkoda, że Kesey zamiast skupić się na niewątpliwie fascynującej historii, tyle energii poświecił skomplikowaniu narracji, czyniąc powieść trudną w odbiorze, momentami wręcz męczącą. Szkoda… to byłaby wspaniała historia. Żałuję, że ważniejszy był dla autora eksperyment literacki i językowy, a nie ludzie i ich emocje.

z mojego bloga: http://zmiloscidoslowa.blogspot.com/2014/04/czasami-wielka-chetka-ken-kesey.html

Małgorzata | 2015-12-21

To nie jest łatwa książka. To nie jest ksiazka dla każdego. To nie jest książka, którą czyta się w tramwaju czy w poczekalni. To książka, nad którą trzeba usiąść, skupić się, otworzyć zmysły, pozwolić głowie chłonąć każde słowo. A kiedy już się to zrobi, fabuła otacza człowieka jak wody leniwie płynącej rzeki, ukazuje wielowątkowość opowieści i wciąga niczym wir. I dla takich książek warto żyć, bo każda strona powieści to uczta dla zmysłów. To jest prawdziwa literatura i arcydzieło.

kukunariss | 2014-01-30
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Doszłam do 85 strony.
Niestety nie wiem o czym jest ta książka.
Chyba nie muszę wiedzieć - odłożyłam.

Loba | 2012-01-21

Bardzo zabawna + nietypowa narracja

Ania | 2013-02-26
Przeczytana: 01 września 2010

Najlepsza

Epickość po amerykańsku

Czym jest wielka amerykańska powieść? Dość regularnie określa się tak wielkie (niekoniecznie grube) klasyki zza oceanu. Od czasu do czasu zostaje nią okrzyknięta nowo wydana w Stanach powieść. Tylko co to oznacza? Co mieści się w tej nazwie?