42 równoleżnik

8372001812
Krzysztof Zarzecki
Ameryka Passos
Inne

Różne oblicza Ameryki z początku XX wieku oczami zafascynowanego socjalizmem nacjonalisty. Książkę znalazłam w jednym z zestawień najważniejszych amerykańskich powieści minionego stulecia, co mnie oczywiście zaintrygowało, szczególnie, że nigdy nie słyszałam o jej autorze. Dos Passos był bardzo ceniony za życia, a jego nazwisko wymieniane było jednym tchem wraz z Hemingway'em, Faulkner'em czy Fitzgeralde'em, a wielu pisarzy jak Sartre czy Hłasko uważali go za najwybitniejszego pisarza w historii. Jednak po prawie 100 latach, ten amerykański pisarz został niemal całkowicie zapomniany, a jego dzieła są znane tylko nielicznym wielbicielom literatury.

42 równoleżnik to pierwsza cześć trylogii U.S.A. gdzie jak nazwa wskazuje to państwo i jego naród są głównymi bohaterami cyklu. Autor zastosował bardzo nowoczesne rozwiązania narracyjne w swojej książce, bo oprócz zwykłej narracji wprowadził strumień świadomości, a także gazetową kronikę wydarzeń z opisywanego okresu. Wszystko to choć nowatorskie, jest dosyć ciężkie w odbiorze i mało zrozumiałe dla współczesnego czytelnika. Historia główna podzielona została na wielu narratorów i przedstawia wiele odrębnych opowieści, które niekiedy się na siebie nakładają, niekiedy biegną własnym torem. Autor chciał pokazać różnorodność swojego kraju i jej ludzi, ale moim zdaniem rezygnując z głównej osi powieści, zatracił jej głębię i stworzył jedynie zbiór opowiadań o ludziach stąd, bez widocznego przesłania. Wszyscy bohaterowie są postaciami pozytywnymi, wszyscy wywodzą się z nizin społecznych i nie mają łatwego startu, choć robią wszystko, aby utrzymać się na powierzchni i poprawić swój byt. Oczywiście napotykają wiele trudności, brak im szczęścia, podejmują też złe decyzje, przez co tracą grunt pod nogami. Wszystkie te historie są bardzo schematyczne i nie wynika z nich w sumie nic nowego, ot ciężkie życie ludzi z warstw robotniczych, ani lepsze, ani nie gorsze niż milionów im podobnych. Wydaje mi się, że przez to rozmycie myśli przewodniej, książka jest dziś zapomniana, bo nie ma tu historii godnej zapamiętania, nie ma też emocji, ani niczego co by mogło na dłużej pozostać w pamięci czytelnika. Doceniam nowatorstwo formy, ale pod względem fabularnym powieść nie przetrwała próby czasu.

Wspaniała książka, która wprowadza nas w każdy aspekt życia ludzi każdej warstwy społecznej na początku XX w. Oprócz innowatorskiej kompozycji autorowi nie zabrakło umiejętności do genialnego opisania losów bohaterów.

Dzika,dzika młodość
Moja wielka niewiadoma

Zostawiłem za sobą las pachnący,
Mam jałowe nozdrza.

Nadeszły tu śmiertelne czasy,
Do gardeł rusza sfora.
Nie ma dziś i nie ma jutro.
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj,
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj wieje koło nosa.

Pomysł tyleż nietypowy co karkołomny...bohaterem swej powieści autor postanowił uczynić...kraj? państwo?...Chyba nie do końca mu się udało,ale mniejsza z tym...Książka i tak jest oryginalna i intrygująca.Nie musiałem zbytnio wytężać wyobraźni aby przenieść się do Ameryki początku XX wieku.Genialne w swej prostocie Kroniki,będące swoistymi przerywnikami między przeplatanką losów kilkunastu bohaterów,składające się z urywanych tekstów ówczesnych gazet,sloganów reklamowych,fragmentów piosenek,świetnie oddają klimat tamtej epoki.To chyba największa zaleta tej książki...czuć ducha tamtych czasów...
Narracja jest rozczłonkowana,podzielona na życiorysy,problemy,nadzieje i marzenia...czasem to łobuzerski Twain,czasem brudnoszczery Faulkner....ale czyta się świetnie...już cieszę się na kolejne dwa tomy...

Dzika,dzika młodość
Moja wielka niewiadoma

Zostawiłem za sobą las pachnący,
Mam jałowe nozdrza.

Nadeszły tu śmiertelne czasy,
Do gardeł rusza sfora.
Nie ma dziś i nie ma jutro.
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj,
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj wieje koło nosa.

Pomysł tyleż nietypowy co...

Fragment rozmowy z Markiem Hłasko, przeprowadzonej w Polskim Radiu w audycji „Muzyka i aktualności” 14.02.1958, opublikowany w książce „Hłasko nieznany”:
„(…)-Młodzież czyta bardzo dużo powieści współczesnych pisarzy amerykańskich, w tym pisarzy swojego pokolenia. Zaczytuje się w Faulknerze, Hemingwayu, Caldwellu, Steinbecku. Co pan sądzi o tych pisarzach?
-W literaturze amerykańskiej najbardziej imponuje całkowite zerwanie z jakąś mitologią moralną i całkowicie zimne założenie tej literatury, co charakteryzuje wszystkich wymienionych pisarzy, jak również Dos Passosa, który jest absolutnie genialny. Jego „Manhattan Transfer” to chyba najlepsza książka dwudziestego wieku – moim skromnym zdaniem. Oni już nie szukają dla człowieka żadnego wyjścia, żadnego sensu życia, tylko w sposób uczciwy, niemalże dokumentarny, przekazują doświadczenia swego czasu, swojego życia. (…)”

Jako, że całe życie jestem głodny literatury amerykańskiej, musiałem po przeczytaniu tego wywiadu sięgnąć po jedynego pisarza w tym zestawieniu z którym wcześniej nie miałem styczności – czyli właśnie Johna Dos Passosa. Jaki jest powód tego, że nigdy nie natknąłem się nawet na wzmiankę o nim, pominę milczeniem, mając nadzieję, że to nie kwestia mojej ignorancji, a raczej tego, że o Passosie świat niestety zapomniał.
John Dos Passos do światowej literatury wpisał się książkami „Trzej żołnierze”, wspomnianą przez Marka Hłasko powieścią o Nowym Jorku „Manhattan Trasnsfer” oraz trylogią „U.S.A” na którą składa się właśnie „42 równoleżnik”, „Rok 1919” oraz „Ciężkie czasy”.

Akcja „42 równoleżnika” rozgrywa się na przełomie wieków. Bohaterowie, których stworzył Dos Passos, dojrzewają na tle bardzo dynamicznych przemian społecznych, obyczajowych i politycznych jakie spotkały Amerykę na przestrzeni tych lat. Pojawiają się więc powstania w Meksyku, I wojna światowa, katastrofa Titanica, strajki, zamieszki związkowców z policją. „42 równoleżnik” jest bardzo mocno osadzony w historii, która jest czynnikiem kształtującym naszych bohaterów.

Bardzo ciekawym zabiegiem jaki stosuje Passos jest oryginalna konstrukcja powieści. Oprócz rozdziałów poświęconych fikcyjnym bohaterom, pojawiają się fragmenty z gazet, strumień świadomości Dos Passosa z jego dzieciństwa oraz biografie Amerykanów, którzy zdaniem pisarza na stałe zmienili oblicze Ameryki. Wszystko się tutaj logicznie pokrywa, a powyższy zabieg nadaje jeszcze głębszego spojrzenia.

Nie mamy tu jednego bohatera. Passos, żeby spojrzeć szerzej, swoje postacie umiejscowił w różnych miejscach i klasach społecznych. Są tu: młody rewolucjonista, projektantka wnętrz, twórca kampanii reklamowych, stenotypistka itd. Ich różne spojrzenia na Amerykę dają pełny obraz.

Dla wielbicieli „ziemi obiecanej” jak to mówią Amerykanie o swojej ojczyźnie, „42 równoleżnik” będzie bardzo plastyczną podróżą przez wszystkie najważniejsze arterie USA, ale także miejsca o których literatura czasami zapomina. Akcja co chwilę przenosi się ze stanu do stanu, z miasta do miasta. Jest to Ameryka taka jaką była.

-W literaturze...

Ksiazka wybitna