literatura piękna

Flash fiction to krótkie opowiadania, które można przeczytać jednym tchem: podczas przerwy na papierosa, przejeżdżając jedną stację metrem lub czekając na autobus. Bum na flash fiction to czas MTV – telewizji, która nadała rytm całym latom 90. To wtedy w Stanach Zjednoczonych pisano short short stories, próbując w ten sposób odpowiedzieć na przemiany medialnego ekosystemu faworyzującego...

Bum na flash fiction to czas MTV – telewizji, która nadała rytm całym latom 90. To wtedy w Stanach Zjednoczonych pisano short short stories, próbując w ten sposób odpowiedzieć na przemiany medialnego ekosystemu faworyzującego krótki, atrakcyjny przekaz. Literatura postanowiła po swojemu zareagować na zalew szumem informacyjnym i dostosować się do tempa pędzącej współczesności. Flash fiction to efekt walki o coraz bardziej rozproszoną uwagę współczesnego odbiorcy i wyraz tęsknoty za pełnym sensu, wartościowym komunikatem.

Chcąc przeszczepić flash fiction na rodzimy grunt, Korporacja Ha!art zorganizowała konkurs, na który nadesłano 155 zgłoszeń. Niniejsza antologia prezentuje 22 najlepsze opowiadania. Jesteśmy przekonani, że przeczytacie je za jednym zamachem.

źródło opisu: http://www.ha.art.pl

źródło okładki: http://www.ha.art.pl

Izabela Pycio | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Angażujące uwagę, ciekawe, zajmujące, w szybkim rytmie czytanie. Kilkanaście króciutkich opowiadań, z celnymi spostrzeżeniami, istotnymi wzmiankami, zwięzłymi przesłaniami. Wyłapywane wycinki otaczającej nas rzeczywistości, poddane błyskawicznej obróbce, punktowane na mapie percepcji i utrwalane w skondensowanej formie. Trafnie zwracające uwagę na wybrane szczegóły kulturowych trendów, społecznych zachowań czy politycznych klimatów.

Czytelnik natychmiast wychwytuje istotę tekstu, wnikliwą obserwację otoczenia, podsuwaną myśl do refleksji. Różnorodne stylistycznie, atrakcyjnie podane, znakomicie uchwycone migawki pędzącego współczesnego stylu życia. Pomysłowe, zgrabne, zaskakujące, oszczędne w słowach formy przebijające się głębszym przemyśleniem, kwintesencją, co w zalewie głośnych i kolorowych przekazów informacyjnych atakujących nas ze wszystkich stron, rzecz jak najbardziej cenna i warta zwrócenia uwagi.

bookendorfina.pl

perfectsound | 2016-12-26

Warto przeczytać dla samego poznania gatunku. Do poczytania dosłownie między jednym przystankiem a drugim. :)