Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Inne wydania

Jądro ciemności, czyli życie artystki, zapis spraw małych i wielkich, zmagania z szarą codziennością, wieczna walka o pieniądze, rozterki i dylematy dotyczące własnej twórczości, ale i spraw tego świata, na którym Stryjeńska pojawiła się, jak sama zanotowała, przez „przypadkowy zbieg okoliczności podstępnie zareżyserowany przez bożka Kupidyna z łukiem”. Była jednym z sześciorga dzieci państwa...

Była jednym z sześciorga dzieci państwa Lubańskich. Jej dzieciństwo było chyba najszczęśliwszym okresem w życiu. Od wczesnych lat rysowała. Kształciła się w Monachium. Przebrana za chłopaka wyjechała na tamtejszą akademię. I tak rozpoczęła się droga (i męka) twórcza artystki. Jej dzieła są jednym z symboli dwudziestolecia międzywojennego. Tworzyła dużo, a jednak ciągle zmagała się z brakiem pieniędzy. Dlatego wątek ten jak mantra przewija się przez całe pamiętniki, aż do ostatnich stron.

W opracowaniu Angeliki Kuźniak i Magdaleny Budzińskiej.
Z przedmową Angeliki Kuźniak

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ŻuŻu | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Zabrałam się za pamiętniki pod wpływem książki "Stryjeńska, diabli nadali." Ok 30% treści pokrywa się, czyli to oznacza, że co ciekawsze kąski były w pierwszej książce. Nie mniej jednak pozostałe 70% jest bardzo ciekawe, napisane miłym dla oka i ucha językiem i oczywiście poszerza wiedzę o życiu malarki w znaczący sposób. Można się też wiele dowiedzieć o stosunkach społecznych i towarzyskich jakie panowały między ludźmi w latach 30-tych i 40-tych.
Zdecydowanie polecam miłośnikom biografii i pamiętników.

Izabela | 2013-07-12
Przeczytana: 09 lipca 2013

II tom dzienników Zofii Stryjeńskiej, najsławniejszej polskiej artystki dwudziestolecia międzywojennego, propagatorki sztuki ludowej i żony jednego z czołowych zakopiańskich twórców, Karola Stryjeńskiego. Taką znamy ją z opracowań historycznych czy też albumów i wystaw. Ale jaka była naprawdę? Odpowiedź znajdziemy w dziennikach. Momentami jest to prawda zaskakująca, zwłaszcza gdy dotyczy relacji rodzinnych. Momentami irytująca - przez cały tom przewija się motyw "niestabilności" finansowej (niektóre postępowania przyprawiają o zawrót głowy i wywołują niepohamowaną złość!!!), ale w głównej mierze intrygująca i - co najważniejsze - napisana tak niezwykle barwnym i żywym językiem, że aż ogarnia smutek na wieść, że żyjemy oto w XXI wieku...

Anabel | 2015-03-02

Zocha, że się tak dość poufale wyrażę, rewelacyjnie opisuje rzeczywistość, w której żyje. Miłości, namiętności, swoje podejście do sztuki, macierzyństwo, czy także problemy finansowe oraz samotność. Umiejętność definiowania świata opisana z niezwykłym wyczuciem i poczuciem humoru. Ja nie mogłam się oderwać od lektury obydwu tomów. Naprawdę szczególnie polecam!

ŻuŻu | 2016-03-18
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Aż mi szkoda, że to już koniec.

| 2017-01-19
Przeczytana: 30 listopada 2016
zimt89 | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przez pryzmat macierzyństwa

We współczesnej literaturze pojawił się niedawno nowy trend – w księgarniach znajdziemy coraz więcej historii matek, które mając upragnione dzieci, zmagają się z licznymi trudnościami. Z okazji Dnia Matki, gwoli przypomnienia, że naszym mamom nie zawsze jest lekko i powinniśmy je wspierać, zestawienie kilku najświeższych pozycji, które pokazują matczyną dolę od tej mniej sielskiej i szczęśliwej strony.