ponkin 
kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
  • Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą
    Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą
    Autor:
    Po raz pierwszy na polskim rynku pełna wersja BEZ CENZURY! Ta niesamowita książka przeniesie Cię w czarodziejski świat opowiadań Szeherezady... Piękna Szeherezada stała się na własne życzenie nałożn...
    czytelników: 121 | opinie: 2 | ocena: 6,4 (10 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-14 12:53:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Ulubione
Autor:

Książka, która przypomniała mi czym jest zdrowy rozsądek, brak kompromisów wobec zła oraz przekonanie o własnej wartości, że kolektyw i tzw. społeczeństwo, jest w sumie bytem nieokreślonym, w imię którego żąda się poświęcenia dobra jednostki (bardzo konkretnej jednostki).

Oczywiście, postaci są czarno-białe, oczywiście wiele działań tych złych jest irracjonalnych do bólu, ale to wszystko...
Książka, która przypomniała mi czym jest zdrowy rozsądek, brak kompromisów wobec zła oraz przekonanie o własnej wartości, że kolektyw i tzw. społeczeństwo, jest w sumie bytem nieokreślonym, w imię którego żąda się poświęcenia dobra jednostki (bardzo konkretnej jednostki).

Oczywiście, postaci są czarno-białe, oczywiście wiele działań tych złych jest irracjonalnych do bólu, ale to wszystko podkreśla jedynie jak duże zagrożenie stanowi opresyjny system działający pod przykrywką działań dla "dobra społeczeństwa" w imię "dobra publicznego". Książka jest obszerna, dużo za dużo biorąc pod uwagę wydarzenia, które opisuje. Jednak nie one są tu ważne, a motywacje działań poszczególnych bohaterów, a te są opisywane szczegółowo i absolutnie nie nudzą. Wręcz przeciwnie - "Atlas zbuntowany" jest wciągającą, motywującą książką i woła do naszego mózgu o zdrowy rozsądek i jasne oddzielanie dobra od zła!

Ayn Rand bardzo trafnie wskazuje mechanizmy, jakimi opresyjne systemy przejmują władzę i kontrolę nad obywatelami. Przykładowo: "Jedyna władza, jaką posiada każdy rząd, to władza nad przestępcami. Kiedy zatem nie ma ich wielu, trzeba ich stworzyć." Co to znaczy? Jeśli prawo jest zbyt proste i czytelne - trzeba je maksymalnie zagmatwać, aby na każdego dało się znaleźć haka. Jeśli ma się już coś na człowieka, to można przystąpić do jego szantażu. Najgorszego szantażu z możliwych - nie dla konkretnej kwoty pieniędzy, gdzie szantażysta nie udaje przyjaciela tylko żąda gotówki. Chodzi o szantaż, w którym szantażysta udaje, że robi nam przysługę, że powinniśmy mu dziękować, jeśli mu ulegniemy.

Autorka, zwolenniczka prostej i jasnej zasady, że A to jest A bardzo podkreśla rolę umysłu ludzkiego i jego racjonalnego osądu. A to właśnie umysły ludzkie są najczęściej atakowane przez socjalizm i komunizm jako pierwsze - totalitaryzm najpierw wyjaśnia ludziom rzeczywistość na nowo, mówi kto jest kim, co jest czym. Budzimy się nagle w świecie, w którym każdy ma się poświęcić dla jakiegoś bliżej nieokreślonego kolektywu - narodu, społeczeństwa, dobra publicznego. A czy dany człowiek nie jest częścią narodu czy społeczeństwa? Jeśli choć jeden człowiek doznaje krzywdy w imię dobra pozostałych to znaczy, że to system totalitarny i nie ma tu wyjątków. Na kompromisie między złem a dobrem ZAWSZE zyskuje zło.

Moim zdaniem każdy, kto ceni sobie zdrowy rozsądek, ale jest bombardowany przez media czy polityków bzdurami o dobru publicznym, że trzeba coś poświęcać, aby móc iść naprzód powinien sięgnąć do książek Ayn Rand, poznać jej filozofię. Nie tyle, aby się do niej w 100% przekonać, ale żeby przynajmniej zacząć wątpić w to, czym się próbuje nas codziennie karmić.

pokaż więcej

 
2018-10-08 10:00:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Ekonomia, historia, etc.

Dlaczego to europejskie statki przybijały do wybrzeży obu Ameryk, Azji czy Afryki a nie odwrotnie? Dlaczego to nie chińskie statki przybiły do wybrzeży Wielkiej Brytanii i Chińczycy nie zdominowali jej handlowo i politycznie? Dlaczego stało się dokładnie odwrotnie?

Autor zadaje te pytania i wskazuje 6 kluczowych przyczyn ("killer applications"), dla których to cywilizacja zachodu stała się...
Dlaczego to europejskie statki przybijały do wybrzeży obu Ameryk, Azji czy Afryki a nie odwrotnie? Dlaczego to nie chińskie statki przybiły do wybrzeży Wielkiej Brytanii i Chińczycy nie zdominowali jej handlowo i politycznie? Dlaczego stało się dokładnie odwrotnie?

Autor zadaje te pytania i wskazuje 6 kluczowych przyczyn ("killer applications"), dla których to cywilizacja zachodu stała się cywilizacją dominującą i atrakcyjną dla świata. I pomimo, że część z nich istnieje (lub istniało) w innych krajach np. w ZSRR czy Iranie (rozwinięta nauka), ale nie wszystkie naraz (np. brak wolności, rządów prawa lub krępującą wolność ideologia), co doprowadziło do upadku imperiów np. Związku Radzieckiego.

Oczywiście to zagadnienie na dużo bardziej rozbudowaną pracę, niemniej autor zgrabnie formułuje i prowadzi narrację. Wskazuje najbardziej kluczowe aspekty kolonizacji brytyjskiej w Ameryce Północnej, gdzie przede wszystkim dominowały rządy prawa i co odróżnia ją od kolonizacji hiszpańskiej w Ameryce Południowej, w której rozpoczęła się grabież i rozlew krwi w imię hiszpańskiej korony.

Książka napisana w sposób wciągający, poniekąd przez to, że autor nie wdaje się w zbędne szczegóły tylko potrafi przeprowadzić czytelnika przez duży obrazek, z poziomu którego spoglądamy na historię cywilizacji - narodziny i upadki wielkich imperiów.

pokaż więcej

 
2018-09-10 10:03:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Popularnonaukowe

Książka nie tylko przybliżająca zagadnienia teorii fizycznych, ale przede wszystkim pobudzająca do myślenia. Przyznam, że autor bardzo zgrabnie wyjaśniał poszczególne zjawiska na obrazowych przykładach, co bardzo pomogło w ogólnym odbiorze książki i jej zrozumieniu. Fizyka to nie spektakularne odkrycia, które elektryzują ludzkość (chyba, że to lot na księżyc), ale żmudne, często wieloletnie... Książka nie tylko przybliżająca zagadnienia teorii fizycznych, ale przede wszystkim pobudzająca do myślenia. Przyznam, że autor bardzo zgrabnie wyjaśniał poszczególne zjawiska na obrazowych przykładach, co bardzo pomogło w ogólnym odbiorze książki i jej zrozumieniu. Fizyka to nie spektakularne odkrycia, które elektryzują ludzkość (chyba, że to lot na księżyc), ale żmudne, często wieloletnie badania i eksperymenty. Efekt jest więc taki, kiedy Einstein publikował ogólną teorię względności (absolutny przełom w fizyce) to w praktyce znało ją i rozumiało na świecie jedynie kilka osób.
Na pewno sięgnę jeszcze po inne książki Hawkinga, bo choć tej skomplikowanej wiedzy nie zgłębię, to jednak przynajmniej poznam założenia teorii, które próbują wynieść ludzkość na wyższy poziom rozwoju cywilizacji.

pokaż więcej

 
2018-08-20 16:37:30
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Sport
Autor:

Ostatnio sporo czytam książek o sporcie, szczególnie o piłce nożnej, którą uwielbiam. Futbol klubowy to dla mnie Anglia i Serie A - dwie ligi, które śledzę na bieżąco i których klimat jest dla mnie niepowtarzalny i niepodrabialny.

Manchester United to klub o światowej renomie, korporacja obracająca gigantycznymi kwotami pieniędzy. Twór ogromny, który rodził się w deszczowym, spowitym mgłą i...
Ostatnio sporo czytam książek o sporcie, szczególnie o piłce nożnej, którą uwielbiam. Futbol klubowy to dla mnie Anglia i Serie A - dwie ligi, które śledzę na bieżąco i których klimat jest dla mnie niepowtarzalny i niepodrabialny.

Manchester United to klub o światowej renomie, korporacja obracająca gigantycznymi kwotami pieniędzy. Twór ogromny, który rodził się w deszczowym, spowitym mgłą i smogiem Manchesterze w końcu XIX wieku. Z czasem klub wzbudzał coraz większe emocje i przyciągał swoją grą coraz większe rzesze kibiców, dla których Czerwone Diabły wyznaczały rytm tygodnia.

Sam autor, Jim White to dziennikarz sportowy oraz kibic United, dzięki czemu opisuje nie tylko fakty związane z klubem, jego historię, trenerów i zawodników, ale także emocje, jakie towarzyszyły drużynie przez te wszystkie lata. Sam styl nie nudzi, wręcz przeciwnie - lektura jest wciągająca, szybko i przyjemnie się ją czyta, choć sama książka jest obszerna. Było kilka momentów, kiedy się wzruszyłam np. śmierć tylu młodych, piekielnie utalentowanych a jednocześnie prostych i beztroskich chłopaków podczas katastrofy w Monachium była szokiem dla świata piłki nożnej (jak kiedyś Grande Torino). Sir Matt Busby - trener legenda, Stary Człowiek, który przeżył katastrofę był w stanie jeszcze raz podnieść drużynę (to, co z niej zostało) na wyżyny, fakt, że po takim ciosie drużyna się podniosła zasługuje na najwyższy szacunek. Autor świetnie oddaje momenty chwały oraz gorycz porażek, jakich przez te wszystkie lata klub doznawał w lidze, Pucharze Anglii czy grając w Europie.

Bardzo podobał mi się opis sir Alexa Fergusona. Kiedy czytałam jego autobiografię miałam przed oczami raczej spokojnego człowieka, wyważonego, który potrafi zapanować nad swoimi emocjami zawsze. A tutaj proszę, dowiedziałam się w końcu czym jest słynna "suszarka" i zapoznałam z tą wielką osobowością przez pryzmat jego stosunku do piłkarzy, innych trenerów czy dziennikarzy sportowych. Z jego uzależnieniem od wygrywania i podporządkowania wszystkiego jednemu celowi - wygrywaniu nie dziwi mnie fakt, że osiągnął z United tyle sukcesów.

Na plus należy zaliczyć również obiektywizm autora, który mimo, że jest kibicem Czerwonych Diabłów, to jednak nie unika tematów trudnych i szczerze opisuje dość "słabe zachowania" klubu w stosunku np. do byłych zawodników. Bardzo dużo dobrego tej książce robi różnorodność tematów poruszanych przez Jima White'a, bo oprócz samego grania jest sporo o właścicielach, zarządzaniu klubem, kibicach, zmianach właścicielskich po debiucie giełdowym klubu czy problemach piłkarzy jak np. alkoholizm G. Besta.

Książka warta polecenia nie tylko dla fanów United, ale dla każdego kto kocha futbol i ligę angielską. Skarbnica wiedzy. I emocji.

pokaż więcej

 
2018-08-13 13:21:49
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Powieści historyczne
Autor:

Po lekturze "Stambułu" Pamuka oraz innej książce (tym razem historycznej) o imperium osmańskim postanowiłam na jeszcze jedną lekturę pozostać na tym tajemniczym Wschodzie i sięgnęłam po "Biały zamek". Nie jest to książka z wartką akcją, tylko śledzimy losy dwóch, bliźniaczo podobnych ludzi - Turka i Włocha o silnej pasji do nauki i głodnych wiedzy. Zrządzeniem losu Włoch staje się niewolnikiem... Po lekturze "Stambułu" Pamuka oraz innej książce (tym razem historycznej) o imperium osmańskim postanowiłam na jeszcze jedną lekturę pozostać na tym tajemniczym Wschodzie i sięgnęłam po "Biały zamek". Nie jest to książka z wartką akcją, tylko śledzimy losy dwóch, bliźniaczo podobnych ludzi - Turka i Włocha o silnej pasji do nauki i głodnych wiedzy. Zrządzeniem losu Włoch staje się niewolnikiem Turka, jednak to ich relacja jest głównym bohaterem powieści. Można powiedzieć, że to codzienne zmagania charakterów w warunkach osmańskich (islamu, nieograniczonej władzy sułtana, intryg dworskich). W mojej opinii jest jeszcze drugi wymiar walki - zderzenie cywilizacji wschodniej i zachodniej, człowieka urodzonego w kraju, w którym rodziło się tak wiele nowych prądów naukowych oraz jednej z największych despotii tamtych czasów.
Bardzo podoba mi się styl autora, niezwykle przyjemnie się go czyta. I choć książka miejscami może wydawać się nieco nużąca, to jednak styl się broni i na to znużenie nie pozwala. Właśnie dla tego magicznego mistrzostwa słowa tureckiego pisarza na pewno sięgnę po inne jego książki.

pokaż więcej

 
2018-08-08 17:01:47
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Historia
Autor:

Dla osób zainteresowanych historią orientu (lub fanów serialu "Wspaniałe stulecie") to bardzo ciekawa pozycja. Autor przybliża nie tylko sylwetki poszczególnych sułtanów (im bliżej współczesności tym więcej interesujących cytatów różnych osobistości świata zachodniego), ale także zasady życia panujące na dworze sułtańskim. Odwiedzamy pałace sułtańskie, ogrody, harem, ale poznajemy też historię... Dla osób zainteresowanych historią orientu (lub fanów serialu "Wspaniałe stulecie") to bardzo ciekawa pozycja. Autor przybliża nie tylko sylwetki poszczególnych sułtanów (im bliżej współczesności tym więcej interesujących cytatów różnych osobistości świata zachodniego), ale także zasady życia panujące na dworze sułtańskim. Odwiedzamy pałace sułtańskie, ogrody, harem, ale poznajemy też historię tzw. Klatki, w której żyją "pretendenci" do tronu. Szokuje liczba morderstw i intryg na dworze władców Imperium Osmańskiego oraz totalny brak więzi rodzinnych między poszczególnymi członkami Domu Osmanów - bracia mordują się wzajemnie, rodzicom zdarza się zlecać zabójstwa własnych dzieci - wszystko w imię stabilizacji politycznej państwa i unikania walki o władzę.
To, czego mnie osobiście brakowało to większej liczby odniesień do sytuacji gospodarczej (skąd te bajkowe bogactwa sułtanów itd.). Jednak jak sam tytuł wskazuje książka bardziej skupia się na komnatach pałacowych niż ulicach Stambułu (co nie znaczy, że brakuje tam opisów miasta).
Podsumowując, jeżeli ktoś chce poznać bliższej historię państwa, z którym wiele stuleci zmagały się kraje europejskie (w tym Polska), relacje między polityką osmańską a islamem czy wreszcie osobiste przymioty poszczególnych władców i relacje sułtanów z innymi - warto po tę książkę sięgnąć.

pokaż więcej

 
2018-08-06 14:36:45
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Biografie
Autor:

To moja pierwsza książka O. Pamuka i na podstawie "Stambułu" na pewno sięgnę po kolejne, bo warsztat pisarski autora bardzo przypadł mi do gustu. Sposób opisania miasta, które, w moim odczuciu Pamuk ożywił i sprawił, ze mieszkańcy Stambułu współodczuwają jego bóle, troski, problemy, chwile grozy i uniesień, momenty zwycięstw w i porażek. Bardzo trafnie i umiejętnie przestawiony jest stan... To moja pierwsza książka O. Pamuka i na podstawie "Stambułu" na pewno sięgnę po kolejne, bo warsztat pisarski autora bardzo przypadł mi do gustu. Sposób opisania miasta, które, w moim odczuciu Pamuk ożywił i sprawił, ze mieszkańcy Stambułu współodczuwają jego bóle, troski, problemy, chwile grozy i uniesień, momenty zwycięstw w i porażek. Bardzo trafnie i umiejętnie przestawiony jest stan zawieszenia Stambułu między cywilizacją wschodnią a zachodnią, mieście, w którym ścierają się nacjonalizmy oraz niesamowita różnorodność mieszkańców (Turków, Greków, Ormian, Żydów, biednych, bogatych). Z jednej strony mamy dążenia mieszkańców do bycia "ludźmi zachodu", a z drugiej przywiązanie do tradycji wschodnich.

Opis miasta współgra ze wspomnieniami autora z czasów dzieciństwa (sam pochodzi z zamożnej tureckiej rodziny), pierwszymi pasjami (malarstwo) czy pierwszą miłością. Pamuk wiele nawiązuje do malarstwa oraz przytacza różnych atuorów dzieł literackich, przez co książka staje się pewnego rodzaju ucztą intelektualną.
Pomimo braku dynamicznej fabuły trudno było się oderwać od "Stambułu".

Na pewno nie jest to książka w rodzaju przewodnika, co warto zwiedzić w mieście, raczej przewodnik - jak można je odczuwać spoglądając na historyczne miejsca dawnego Konstantynopola, zabytkowych meczetów, pałaców sułtanów osmańskich oraz labiryntu wąskich ulic, charakterystycznej zabudowy i oczywiście - Bosforu.

pokaż więcej

 
2018-07-31 12:22:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Sport

Autor przedstawia kraj ogromnych oczekiwań i jednocześnie wielu niespełnionych nadziei (nie tylko w wymiarze piłkarskim, ale też w wymiarze polityczno-społecznym) - Argentynę. Zaczynamy zaraz na początku XX wieku, kiedy to z Anglii przyjechała idea piłki nożnej, szybko podchwycona przez miejscowych. Najpierw amatorskie rozgrywki, zgodnie z ideami ówczesnych igrzysk olimpijskich, w kolejnych... Autor przedstawia kraj ogromnych oczekiwań i jednocześnie wielu niespełnionych nadziei (nie tylko w wymiarze piłkarskim, ale też w wymiarze polityczno-społecznym) - Argentynę. Zaczynamy zaraz na początku XX wieku, kiedy to z Anglii przyjechała idea piłki nożnej, szybko podchwycona przez miejscowych. Najpierw amatorskie rozgrywki, zgodnie z ideami ówczesnych igrzysk olimpijskich, w kolejnych dekadach następuje jednak profesjonalizacja piłki nożnej i piłkarzy, jako zawodowców. Przez cały czas jednak, pomimo bezdyskusyjnego talentu wielu zawodników Argentyńczycy wielokrotnie musieli przełknąć gorycz porażki. Losy futbolu przeplatały się z dziejami politycznymi, od Perona, przez rządy junty, po czasy bardziej nam współczesne m.in. prezydent Cristiny Kirchner i w książce bardzo zgrabnie autor łączy te dwie sfery.

Porusza miejscami również zagadnienia taktyczne piłki nożnej, podejście do gry (od wirtuozerii i artyzmu początków futbolu w Argentynie, po pragmatyczne podejście ustawiania obronnych zasieków) doprawione wywiadami przeprowadzonymi z legendami argentyńskiej piłki. Za tło służyły opisy meczów, które rozpalały emocje kibiców oraz wielu aktów przemocy, które stały się nieodłącznym elementem argentyńskich rozgrywek ligowych (ale nie tylko ligowych).

Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele nie tylko o argentyńskim futbolu, ale również o samym kraju i ludziach. Naprawdę poelcam, nie tylko dla fanów piłki nożnej (choć niektóre fragmenty opisujące mecz mogą być dla takich osób nieco nużące).

pokaż więcej

 
2018-07-23 12:16:40
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rajski Ptak". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-07-23 12:14:29
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Sport
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Piłarska Złota Jedenastka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.

Jeśli ktoś lubi piłkę nożną i chce poznać tę dyscyplinę sportu nieco głębiej to jest to książka idealna. Wbrew podtytułowi - "historia taktyki piłkarskiej" - autor przybliża historię futbolu jako dyscypliny sportowej w ogóle. Zaczynamy od jego narodzin w Wielkiej Brytanii, poznajemy zachwycającą grę złotej drużyny Węgrów z lat 50, zachwycający futbol Urugwaju z lat 30. Autor przybliża nam... Jeśli ktoś lubi piłkę nożną i chce poznać tę dyscyplinę sportu nieco głębiej to jest to książka idealna. Wbrew podtytułowi - "historia taktyki piłkarskiej" - autor przybliża historię futbolu jako dyscypliny sportowej w ogóle. Zaczynamy od jego narodzin w Wielkiej Brytanii, poznajemy zachwycającą grę złotej drużyny Węgrów z lat 50, zachwycający futbol Urugwaju z lat 30. Autor przybliża nam drużyny, których wielu młodszych ludzi nie zna, a po włączeniu filmu na You Tube, żeby zobaczyć dokładnie o co chodzi autorowi - przeciera się oczy ze zdumienia jak można było tak grać (Total Futbol w wykonaniu Holandii w latach 70)!
Po mundialu w Rosji, gdzie oglądaliśmy w większości stosunkowo zachowawczy futbol (może z wyjątkiem meczu Francja-Argentyna) to w książce poznajemy trenera, dla którego nudne granie było nie do pomyślenia - A. Sacchi i jego AC Milan. Takich przykładów można przywoływać więcej.
W każdym razie - piłka nożna to coś więcej niż ustawienie zawodników na boisku i kopanie piłki. Taktyka piłkarska, myśl trenerska rodziła się przez dziesięciolecia. Jak się zaczyna oglądać mecze po przeczytaniu tej książki odnosi się wrażenie, że widzi się więcej niż poprzednio.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
48 44 241
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd