Zofia Stryjeńska

Malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, projektantka plakatów, zabawek i tkanin; w 1911 roku w męskim przebraniu rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium; autorka takich cykli, j... Malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, projektantka plakatów, zabawek i tkanin; w 1911 roku w męskim przebraniu rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium; autorka takich cykli, jak Bożki słowiańskie, Polskie bajdy, Tańce polskie. Jej prace wystawiane były m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1919), Nemzeti Szalon w Budapeszcie (1926), Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie (1926), Muzeum Przemysłu Artystycznego we Lwowie (1932), Brooklyn Museum of Art w Nowym Jorku (1933), Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie (1935) oraz na Biennale w Wenecji (1920, 1932). Laureatka złotego medalu za prace ilustratorskie na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929), srebrnego na na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Religijnej w Padwie (1931) oraz złotego na XVIII Biennale w Wenecji (1932); została również odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1930) oraz wyróżniona przez Fundację im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku za całokształt dorobku artystycznego (1971); związana z Warszawą i Zakopanem, okres powojenny spędziła we Francji i Szwajcarii. Zmarła w Genewie w 1976 roku.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/zofia-stryjenska

źródło zdjęcia: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/zofia-stryjenska

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia
Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia
Zofia Stryjeńska

8,37 (27 ocen i 7 opinii)
Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia Seria: Poza serią
Jądro ciemności, czyli życie artystki, zapis spraw małych i wielkich, zmagania z szarą codziennością, wieczna walka o pieniądze, rozterki i dylematy dotyczące własnej twórczości, ale i spraw tego świa...
czytelników: 198 | opinie: 7 | ocena: 8,37 (27 głosów) | inne wydania: 2

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
27
164
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (27)

Powiązane treści
Przez pryzmat macierzyństwa

We współczesnej literaturze pojawił się niedawno nowy trend – w księgarniach znajdziemy coraz więcej historii matek, które mając upragnione dzieci, zmagają się z licznymi trudnościami. Z okazji Dnia Matki, gwoli przypomnienia, że naszym mamom nie zawsze jest lekko i powinniśmy je wspierać, zestawienie kilku najświeższych pozycji, które pokazują matczyną dolę od tej mniej sielskiej i szczęśliwej strony.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd