Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia

Zofia Stryjeńska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-11-09
1995-01-01
Czarne
emigracja II wojna światowa Karol Stryjeński literatura faktu malarstwo międzywojnie rodzeństwo rodzina sztuka uczucie wspomnienia Zofia Stryjeńska
biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-11-09
Poza serią

Zocha Zocha lekko Ty nie miałaś, psiakrew!

POLECAM!

Pomimo objętości lektura absolutnie wciągająca, bo "Zocha" pisze takim językiem, że aż zaczyna człowiek żałować, że rozminął się z nią epokami życia i nie miał okazji spotkać. Miejscami nie da się nie zaśmiać głośno, bo pisze tak plastycznym językiem, że ma się wrażenie bycia świadkiem opisywanej sceny. Czasem irytuje np. swoim podejściem do finansów, ale z drugiej strony...

Znakomite. Porywające. Chce się wracac i wracać... choć uwaga! niedzisiejsze i grube.

Zabrałam się za pamiętniki pod wpływem książki "Stryjeńska, diabli nadali." Ok 30% treści pokrywa się, czyli to oznacza, że co ciekawsze kąski były w pierwszej książce. Nie mniej jednak pozostałe 70% jest bardzo ciekawe, napisane miłym dla oka i ucha językiem i oczywiście poszerza wiedzę o życiu malarki w znaczący sposób. Można się też wiele dowiedzieć o stosunkach...

Aż mi szkoda, że to już koniec.

Zocha, że się tak dość poufale wyrażę, rewelacyjnie opisuje rzeczywistość, w której żyje. Miłości, namiętności, swoje podejście do sztuki, macierzyństwo, czy także problemy finansowe oraz samotność. Umiejętność definiowania świata opisana z niezwykłym wyczuciem i poczuciem humoru. Ja nie mogłam się oderwać od lektury obydwu tomów. Naprawdę szczególnie polecam!

II tom dzienników Zofii Stryjeńskiej, najsławniejszej polskiej artystki dwudziestolecia międzywojennego, propagatorki sztuki ludowej i żony jednego z czołowych zakopiańskich twórców, Karola Stryjeńskiego. Taką znamy ją z opracowań historycznych czy też albumów i wystaw. Ale jaka była naprawdę? Odpowiedź znajdziemy w dziennikach. Momentami jest to prawda zaskakująca,...

Dyskusje

• Biografie
  • Chcę w prezencie
  • 2016
  • K.materialna/dizajn/architektura/sztuka/k.masowa
  • 2018
  • 1/do nabycia

Dodaj cytat z książki Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia