Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Olga Szmidt
2
5,5/10
Urodzona: 1989 (data przybliżona)
Ukończyła filologię polską (specjalizacje antropologiczno-kulturową oraz krytykę literacką) na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie aktualnie przygotowuje rozprawę o nowych językach autentyczności. Podczas studiów trzykrotnie wyróżniona stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikuje teksty naukowe oraz krytyczne – dotąd w „Tekstach Drugich”, „Opcjach”, „FA-arcie”, „Wielogłosie” i innych. Redaktor naczelna magazynu „Popmoderna”, wcześniej także naukowego czasopisma „Polisemia”. Zajmuje się przede wszystkim nowoczesnymi problemami podmiotowości i autentyczności, krytyką literacką oraz kulturą amerykańską.
5,5/10średnia ocena książek autora
114 przeczytało książki autora
118 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Kownacka. Ta od Plastusia Olga Szmidt
5,9
To nie jest biografia dla każdego. Wiele pozostawia niedopowiedziane, w wielu momentach białe plamy zapełnia historią wydarzeń z miejsc i czasu, którym te plamy odpowiadają. Myślę jednak, że jest to książka ciekawa, choćby z perspektywy tego, że autorka niezwykle popularna jest obecnie mocno zapomniana, co sam tytuł sugeruje. Kownacka została, "tą od Plastusia", jakby nie było w niej już nic innego.
Kownacka. Ta od Plastusia Olga Szmidt
5,9
Niezwykle ciekawa biografia nietuzinkowej osoby, jaką była Maria Kownacka. Nie skończyła studiów, choć bardzo chciała się uczyć. Inwestycje brata odebrały jej tę możliwość. Niezależna mimo epoki, która jej tego nie ułatwiała. Utrzymywała się sama całe życie, choć emancypantką nie była. Socjalistka z przekonania, skupiła swoje życie na dzieciach, szczególnie z warstw najuboższych. Nie była łatwą osobą. Zaborcza, narzucająca swój punkt widzenia, zażarcie wojująca. Pozostanie jednak nieśmiertelną twórczynią "Plastusiowego pamiętnika", "Rogasia z Doliny Roztoki", "Szkoły nad obłokami" i wielu innych.