Kosmetyka wroga

2002-01-01
2002-01-01
8373191925
Joanna Polachowska

Świetne, zaskakujące, nawet już po obejrzeniu filmu na jej podstawie. Oba dzieła godne uwagi !!!

Oniryczna, z niesamowitym klimatem, trzymająca w napięciu. Zaskakujący pomysłem obraz zaburzonego umysłu z psychoanalityczną głębią. Robi wrażenie do samego końca.

Jakiś czas temu trafiłam na zwiastun filmu „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem. Gdy dojrzałam informację, że nakręcono go na podstawie książki Amelie Nothomb „Kosmetyka wroga” naturalnie musiałam najpierw przeczytać książkę. Zresztą słowo „książka” jest tu zbyt szumne; moje wydanie jest niewielkie, ok 100-stronicowe ze stosunkowo dużą czcionką. Ale do rzeczy. Miejsce akcji to paryskie lotnisko, przedział czasowy to 2 godziny, podczas których poznajemy Jerome’a Augusta oczekującego na opóźniony lot do Barcelony. Do Jerome’a dosiada się pewien natręt, który - jak się okazuje po chwili - dość dobrze rozeznaje się w przeszłości naszego bohatera. Jak? Skąd? Początkowo trudno orzec; z czasem na jaw wychodzą pewne fakty. Całość to ich rozmowa, burzliwa, emocjonalna, momentami absurdalna. Autorka buduje napięcie, czytelnik odczuwa podskórny lęk związany z tym, czego może dowiedzieć się na kolejnych stronach. Jerome’a i jego adwersarza o nieprzeciętnym imieniu i nazwisku poznajemy coraz lepiej. Czyta się wyśmienicie. Z ciekawością sprawdzę, jak wypadła filmowa adaptacja.

Książka jest irytująca, tak jak irytujący jest mężczyzna poznany na lotnisku przez głównego bohatera. Niestety zmęczyłam się i nie doceniłam przewrotności opowieści.

2062

Książka jest praktycznie niedostępna (antykwariaty, biblioteki i Allegro),za to dostępny jest film: Wróg doskonały.

Polecam najpierw obejrzeć film.

Dlaczego?

Ponieważ ekranizacja jest o wiele bardziej widowiskowa i zaskakująca niż tak króciutka powieść, o charakterze filozoficzno - psychologicznym.

W powieści dominuje spokój, ale też pdskórny lęk, narastający pomału. Ale całość i tak jest statyczna. W filmie o wiele bardziej podobało mi się rozwiązanie końcowe, pozostawiające wiele dla buzującej wyobraźni, w książce temat się urywa na ostatniej kropce.

Także wyjątkowo - najpierw ekran potem papier. Thriller psychologiczny.

Polecam najpierw obejrzeć film.

Dlaczego?

W powieści dominuje spokój, ale też pdskórny lęk, narastający pomału....

Krótka forma, jeden długi dialog, bez ozdobników.
Zaskakuje, trzyma w napięciu, daje to co ma dać dobra książka.
Ukłony dla autorki.

Krótka forma, jeden długi dialog, bez ozdobników.
Zaskakuje, trzyma w napięciu, daje to co ma dać dobra książka.
Ukłony dla autorki.

„Kosmetyka wroga" jest krótką historią, ale na swój sposób ciekawą, napisaną lekkim stylem. Największym atutem książki jest jej humor.

Do przeczytania tej powieści skłonił mnie film , który obecnie jest grany w kinach o troszkę innym tytule " Wróg doskonały". Angus, główny bohater powieści spotyka na lotnisku osobnika o bardzo dziwnym imieniu Textor Texel i cała powieść toczy się w tym samym miejscu. Powiem szczerze, że jak na taką cienka stronicowo książkę to dużo się tu dzieje, może nie w sensie akcji a rozmowy między bohaterami. Na sam koniec autor funduje nam mocny obuch , że już wszystko staje się jasne. Polecam przeczytać by dowiedzieć się dlaczego :)

Jeden długi, ale świetnie poprowadzony, dialog. Pisarka zagaduje nas, niczym Textor Texel Jérôme'go Angusta, aby w niepokojący sposób, ukazać nam, że wie, co w nas siedzi. Że dobrze nas zna...

Po pierwsze, zmiłujcie się: akcja się toczy albo rozgrywa (nie: dzieje).
Po drugie, w samym opisie i komentarzach czytelników jest za dużo informacji: zanim wzięłam to opowiadanie do ręki, wiedziałam o co będzie chodziło i nie myliłam się. Do przeczytania, zwłaszcza jeśli ktoś nie zna takiego motywu.

Po pierwsze, zmiłujcie się: akcja się toczy albo rozgrywa (nie: dzieje).