Naiwny. Super

Naiv. Super
83-7298-032-2
literatura norweska
Kamulka84

Bohater powieści norweskiego pisarza w najmniej oczekiwanym momencie i w pozornie błahej sytuacji (przegrana w krokieta) przeżywa załamanie. W ciągu tych kilku chwil fundamenty jego świata obracają się w pył, a życie przestaje mieć dla niego jakikolwiek sens. Bohater rzuca studia, rezygnuje z pracy w redakcji i zapowiada, że przez pewien czas, może wręcz już nigdy, nie będzie pisał. Brak planów. Brak perspektyw. Całkowita rezygnacja. Zaczyna się z pozoru monotonny okres, w którym bohater oddaje się prostym czynnościom, jak sporządzanie przedziwnych list z cyklu „co mam, a czego mi brak” albo przez cały dzień odbija piłkę o ścianę budynku. Wycofuje się on ze swojego dorosłego życia w świat dzieciństwa, świat w którym czuł się bezpiecznie i tak naprawdę nic nie było szczególnie ważne, a wszelkie trudne pytania mogły spokojnie poczekać na odpowiedź.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2002

Kaamosaika | 2011-12-06

W krajach skandynawskich Naiwny. Super Erlenda Loe to książka kultowa. Dowcipna, ze sporą dozą ironii, cechuje ją charakterystyczny północny minimalizm. Napisana jest prostym, lekkim językiem. Momentami równoważniki zdań przywodzą wręcz na myśl dziecięcy strumień świadomości, ale nie dajcie się zwieść - traktuje o sprawach całkiem poważnych.

Błahe niepowodzenie, jakim jest przegrana w krykieta, stanowi punkt zwrotny w życiu dwudziestopięcioletniego bohatera (i narratora zarazem). Przerażony dorosłością i brakiem perspektyw, poszukujący swojego miejsca w świecie, rzuca studia i pracę, wraz ze swoim skromnym dobytkiem zaszywa się w mieszkaniu brata i... postanawia wrócić do czasów dzieciństwa – gdy wszystko było proste, zatracało się poczucie rzeczywistości, a chodziło się wiecznie podskakując.

Takie podejście otwiera przed nim wiele nowych perspektyw. Bohater tworzy rozmaite listy: rzeczy, o których dużo wie; rzeczy, które ma; rzeczy, których nie ma i które chciałby mieć; rzeczy,...

Matt Cobosco | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Klimat tej książki trzeba poczuć. Jeśli ktoś nie poczuje, to uzna ją pewnie za naiwną. Jeśli poczuje - prawie na pewno się zachwyci. Polecam bardzo mocno!

Robin | 2014-09-04

Przeczytałam tą książkę dawno temu, w bardzo odpowiednim do tego dla mnie momencie. Książka prosta, ale ta prostotą i naiwnością wnosi pozytywne emocje do życia czytelnika. Ma ona specyficzny klimat, być może nie dla każdego. Ale jeśli się w nią wczyta, to można odnaleźć jakieś przesłanie dla siebie. Po latach pamiętam tą książkę i moje emocje z nią związane. Chciałabym do niej wrócić i dołożyć do mojej biblioteczki.

ydorius | 2013-05-20

Jedna z bardzo niewielu książek, które przywracają wiarę we wszystko co ludzkie i obce. 10 gwiazdek; wrócę do Ciebie Erlendzie :-)

Mariusz Różycki | 2010-09-10
Przeczytana: sierpień 2010

Książka pisana bardzo prostym, wręcz prymitywnym językiem. Polskie tłumaczenie pozostawia fragmenty po angielsku bez tłumaczenia (nie ma nawet przypisów), a są one istotne dla całości. Mimo to książka jest wciągająca, chociaż krótka.

redtrouble | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Dla mnie średnio. Nawet bardzo. Nie rozumiem niektórych wywodów narratora. Poza tym, chyba nie bawi mnie 25-latek myślący jak 3-letnie dziecko. Fajne by to było z umiarem. A tak? Można to znieść do czasu, ale nie przez całą książkę.

Ania Kęska | 2011-06-26
Przeczytana: maj 2010

Lekko, z humorem, ciekawie. Jedna z moich lektur do prezentacji maturalnej, mam więc sentyment.
Dla wszystkich, którzy gdzieś po drodze się pogubili.

MademoiselleA | 2012-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Krótka.
Napisana prostym językiem.
Warto przeczytać by nabrać perspektywy.

alja | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Uwielbiam wszystko, co napisał pan Erlend Loe i moja ocena tylko dobra wynika jedynie z powściągliwości w rzucaniu mocnych słów. Połowę pewnie około powieści mogłabym przepisać do swojego pamiętnika, gdybym takowyż posiadała. Naiwizm jest jak najbardziej moim światem.

Trochę brakuje mi wyraźnego "bum" na zakończenie. Życie jako podróż może nie może mieć końca póki się nie skończy (?!), ale w Muleum jakiś akcent końcowy się znalazł. Ale i tak lubię bardzo.

funkowy | 2012-02-03

Jeżeli ktoś chciałby sprzedać te książke - chętnie ją odkupie.
Proszę o kontakt gdyby spotkało mnie te szczęście - lukisnt@gmail.com