Książka Roku 2018

Naiv. Super
83-7298-032-2
literatura norweska
Kamulka84

Bohater powieści norweskiego pisarza w najmniej oczekiwanym momencie i w pozornie błahej sytuacji (przegrana w krokieta) przeżywa załamanie. W ciągu tych kilku chwil fundamenty jego świata obracają się w pył, a życie przestaje mieć dla niego jakikolwiek sens. Bohater rzuca studia, rezygnuje z pracy w redakcji i zapowiada, że przez pewien czas, może wręcz już nigdy, nie będzie pisał. Brak planów. Brak perspektyw. Całkowita rezygnacja. Zaczyna się z pozoru monotonny okres, w którym bohater oddaje się prostym czynnościom, jak sporządzanie przedziwnych list z cyklu „co mam, a czego mi brak” albo przez cały dzień odbija piłkę o ścianę budynku. Wycofuje się on ze swojego dorosłego życia w świat dzieciństwa, świat w którym czuł się bezpiecznie i tak naprawdę nic nie było szczególnie ważne, a wszelkie trudne pytania mogły spokojnie poczekać na odpowiedź.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2002

Lubię tę książkę, za pewnego rodzaju specyficzność. Wyróżnia się wśród innych książek, na które natknąć możemy się na co dzień. Lubię ją też za ciepło, które w sobie nosi. To po prostu miła historia o młodym człowieku, który w pewnym momencie czuje, jakby coś powinno się zmienić w jego życiu. Podejmowane przez niego kroki przypominają o sposobie myślenia dziecka, i ta prostota myśli urzeka. To nie jest książka dla każdego, ale jeśli jesteś wrażliwcem, to myślę, że ci się spodoba.

Caroline Livre | 2018-09-09
Przeczytana: 01 czerwca 2018

JESTEM SUPER CZY NIE?

Główny bohater to 25-latek, któremu ciężko odnaleźć się w życiu. Gdy przegrywa z bratem w grze w krokieta, załamuje się. Rzuca studia, ukrywa się w nieswoim mieszkaniu i powraca do świata dziecka. Nie tylko symbolicznie. O życiu i jego sensie, dzieciństwie i dorosłości z ogromną dozą humoru.

„Naiwny. Super” to lektura, która spodobała mi się jak żadna inna. Ze względu na fabułę, język autora i niezawodną szybkość czytania. Dzięki nieco „naiwnemu” stylowi autora, prostym, krótkim i niemal urywanym zdaniem przez książkę możemy przefrunąć w kilka godzin. I to dosłownie. A przy okazji nie mamy wrażenia, że nie zostawiła ona w nas żadnego śladu. Nie, co to, to nie.

„Nie żądam wiele. Ale chciałbym, żeby mi było dobrze. Mam ochotę na nieskomplikowane, dobre życie z wieloma miłymi chwilami i masą zabawy.”

Opowieść może wydawać się dziwna, absurdalna i zaskakująca. A już na pewno nie taka, jakiej studenci mogliby oczekiwać pod hasłem „lektura”. Moim zdaniem...

| 2011-12-06

W krajach skandynawskich Naiwny. Super Erlenda Loe to książka kultowa. Dowcipna, ze sporą dozą ironii, cechuje ją charakterystyczny północny minimalizm. Napisana jest prostym, lekkim językiem. Momentami równoważniki zdań przywodzą wręcz na myśl dziecięcy strumień świadomości, ale nie dajcie się zwieść - traktuje o sprawach całkiem poważnych.

Błahe niepowodzenie, jakim jest przegrana w krykieta, stanowi punkt zwrotny w życiu dwudziestopięcioletniego bohatera (i narratora zarazem). Przerażony dorosłością i brakiem perspektyw, poszukujący swojego miejsca w świecie, rzuca studia i pracę, wraz ze swoim skromnym dobytkiem zaszywa się w mieszkaniu brata i... postanawia wrócić do czasów dzieciństwa – gdy wszystko było proste, zatracało się poczucie rzeczywistości, a chodziło się wiecznie podskakując.

Takie podejście otwiera przed nim wiele nowych perspektyw. Bohater tworzy rozmaite listy: rzeczy, o których dużo wie; rzeczy, które ma; rzeczy, których nie ma i które chciałby mieć; rzeczy,...

Matt Cobosco | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Klimat tej książki trzeba poczuć. Jeśli ktoś nie poczuje, to uzna ją pewnie za naiwną. Jeśli poczuje - prawie na pewno się zachwyci. Polecam bardzo mocno!

mazur | 2018-03-18
Przeczytana: 17 marca 2018

Ładne. Naiwne. Infantylne. Ale jednak super.
Ciekawy pomysł, ciekawa forma, mądre wnioski. Odkrywanie w powieści analogii do własnych problemów i przemyśleń wywołuje życzliwy uśmiech na twarzy. Daje nadzieję na to, że wszystko w końcu się ułoży. Uczy nabierania perspektywy. Ukazuje jak banalne problemy potrafią czasami zachwiać nasz wewnętrzny spokój i równowagę i wpędzić w niepohamowaną apatię. Bardzo przyjemna lektura, pierwsza i na pewno nie ostatnia autorstwa Erlenda Loe na którą się skuszę.

Robin | 2014-09-04

Przeczytałam tą książkę dawno temu, w bardzo odpowiednim do tego dla mnie momencie. Książka prosta, ale ta prostotą i naiwnością wnosi pozytywne emocje do życia czytelnika. Ma ona specyficzny klimat, być może nie dla każdego. Ale jeśli się w nią wczyta, to można odnaleźć jakieś przesłanie dla siebie. Po latach pamiętam tą książkę i moje emocje z nią związane. Chciałabym do niej wrócić i dołożyć do mojej biblioteczki.

ydorius | 2013-05-20

Jedna z bardzo niewielu książek, które przywracają wiarę we wszystko co ludzkie i obce. 10 gwiazdek; wrócę do Ciebie Erlendzie :-)

Mariusz Różycki | 2010-09-10
Przeczytana: sierpień 2010

Książka pisana bardzo prostym, wręcz prymitywnym językiem. Polskie tłumaczenie pozostawia fragmenty po angielsku bez tłumaczenia (nie ma nawet przypisów), a są one istotne dla całości. Mimo to książka jest wciągająca, chociaż krótka.

redtrouble | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Dla mnie średnio. Nawet bardzo. Nie rozumiem niektórych wywodów narratora. Poza tym, chyba nie bawi mnie 25-latek myślący jak 3-letnie dziecko. Fajne by to było z umiarem. A tak? Można to znieść do czasu, ale nie przez całą książkę.

Ania Kęska | 2011-06-26
Przeczytana: maj 2010

Lekko, z humorem, ciekawie. Jedna z moich lektur do prezentacji maturalnej, mam więc sentyment.
Dla wszystkich, którzy gdzieś po drodze się pogubili.