Zaginiony

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Burda Książki
The Missing
giovanna

Ktoś wie, co przytrafiło się Billy'emu... Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika ze swego bristolskiego domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednakże Wilkinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy apel o informacje w telewizji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Claire Wilkinson,...

Claire Wilkinson, matka Billy'ego, wpada w fugę dysocjacyjną: znika z domu, pomieszkuje w obcych hotelach i błąka się na nieznanych ulicach. W torebce nosi obce sobie przedmioty. Za pierwszym razem jej lekarka upatruje źródła w stresie, jednakże gdy Claire budzi się z krwią na rękach, nikt - a już najmniej sama Claire - nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Więź matki z dzieckiem jest nierozerwalna, co jednak gdy matka ma straszliwą tajemnicę do ukrycia?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Koszmar, którego obawia się każda matka

C.L. Taylor to brytyjska pisarka, która przez rodzimych czytelników uznawana jest za królową mrocznego thrillera psychologicznego. W swoich książkach, które bardzo często stają się bestsellerami i cieszą się ogromną popularnością, przedstawia ona ciemną stronę ludzkiej natury. Do napisania „Zaginionego” zainspirowały ją silne kobiety w jej rodzinie, syn, a także zamiłowanie do psychologii zaburzeń. Te trzy inspiracje stanowią filary fabuły powieści.

Historię poznajemy z punktu widzenia Claire Wilkinson, matki zaginionego Billy'ego. Piętnastolatek znika ze swojego domu w Bristolu w środku nocy po jednej z wielu awantur spowodowanych jego nastoletnim buntem. Winny czuje się każdy członek rodziny. Wszyscy zastanawiają się nad tym, co doprowadziło do zniknięcia chłopca, co mogli zrobić lepiej, a czego nie robić wcale. Jednocześnie Wilkinsonowie nie są ze sobą szczerzy, a ich tajemnice ciągną się za nimi od wielu lat sprzed zaginięcia Billy'ego. Prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy telewizyjny apel, dotyczący sprawy nastolatka wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego. Claire Wilkinson zaczyna mieć kłopoty ze zdrowiem spowodowane traumą po zaginięciu dziecka, objawiające się fugami dysocjacyjnymi, podczas których kobieta znika z domu, błąka się po ulicach miasta i robi inne rzeczy, których później nie pamięta. Zaczyna podejrzewać nie tylko członków swojej rodziny, ale także samą siebie. Co tak naprawdę stało się z Billy'm Wilkinsonem?

Powieść wciągnęła mnie od...

Powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron. Narracja Claire jest dynamiczna, miejscami wręcz nieco chaotyczna i urywana, co doskonale oddaje stan psychiczny kobiety, jej emocje i sposób odbierania zewnętrznych bodźców. Narracja ta przeplatana jest zapisem rozmów dwóch osób na internetowym czacie, bądź jakiejś aplikacji służącej komunikacji online. Czytelnik do końca powieści nie ma pojęcia kim są owi rozmówcy, chociaż próbuje z kontekstu ich rozmów wywnioskować pewne fakty, połączyć je z wydarzeniami opisywanymi przez Claire, odkryć ich tożsamość. Nie jest to jednak proste, bo dyskusje, mimo że dość częste, są tak intymne i wieloznaczne, że ciężko jest wydobyć konkretne informacje, które pomogłyby rozszyfrować zagadkę. Jednak w końcowym rozrachunku, kiedy już wiemy, co się stało, mają one istotne znaczenie dla całej sprawy i fantastycznie pozwalają ocenić czytelnikowi samodzielnie ich wpływ na zaginięcie chłopca.

Książka porusza wiele istotnych tematów, takich jak: utrata dziecka, zainteresowanie nastolatków pornografią, problemy i spory rodzinne, wpływ mediów społecznościowych na zachowania i decyzje młodych ludzi, szantaż, a także tajemnice, które potrafią podzielić najbliższe sobie osoby. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie wokół nas na co dzień borykają się z tego typu problemami. Niektóre z nich mają naprawdę destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka, a jeden kłopot często pociąga za sobą kolejny i dochodzi do takich dramatów, jakie ukazuje nam C.L.Taylor. Powieść jest bardzo życiowa, realistyczna, mamy wrażenie, że coś takiego mogłoby się stać naprawdę. Emocje i zachowania bohaterów są niezwykle autentyczne i czytelnik, zadając sobie pytanie, jak zachowałby się w podobnej sytuacji, często może się utożsamić właśnie z tymi postaciami.

„Zaginiony” to świetnie napisany thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszej strony i utrzymuje w napięciu do samego końca. Porusza trudny temat, niesamowicie dotkliwy szczególnie dla matek, które najlepiej potrafią wyobrazić sobie, jak to jest stracić własne dziecko. Ukazuje czytelnikowi całe spektrum emocji i zachowań, będących skutkiem utraty bliskiej osoby, a także wywołuje mnóstwo refleksji i wątpliwości na temat tego, jak sami zachowalibyśmy się w obliczu podobnej sytuacji. Zaskakuje tym, jak bardzo można się pomylić w osądach, co do bliskich nam osób. „Zaginiony” to książka, o której myśli się jeszcze na długo po jej skończeniu.

Angelika Paterak

Aneta Wiola | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

"Mój syn zniknął pół roku temu. Pół roku? Aż tyle? Psycholożka, do której zwróciłam się miesiąc po zniknięciu, twierdziła, że ból będzie słabł i że już nigdy nie odczuję straty tak silnie jak tamtego pierwszego dnia. Kłamała".

15-letni Billy Wilkinson którejś nocy znika. Mija pół roku, jednak poczucie winy w domu Wilkinsonów nie słabnie. Policja wszczyna śledztwo, rodzina za sprawą mediów apeluje do społeczeństwa. Zatajane fakty zaczynają wychodzić na wierzch, a matka zaginionego odnotowuje w swojej pamięci luki, przez co zastanawia się czy ona nie ma nic wspólnego ze zniknięciem swojego młodszego syna.

"Nie czuję zupełnie nic. Całkiem jakby ktoś pozbawił mnie serca i w jego miejsce umieścił woreczek z piaskiem. Nie czuję nic poza dziwnym, tępym bólem w środku klatki piersiowej".

C.L.Taylor stworzyła świetny thriller psychologiczny. Historia jest opisana z perspektywy Claire Wilkinson- matki zaginionego. Możemy poznać uczucia i lęki głównej bohaterki, utożsamiać się z jej bólem...

Przebudzona | 2017-02-24
Przeczytana: 18 lutego 2017

Taka NIEPOZORNA powieść. Wydaje się, że wiesz dużo, bo blurb to zapewnił (niestety), ALE pomalutku, pomaleńku wkrada się NIEPEWNOŚĆ - przynajmniej u mnie tak było ;). Tak umiejętnie pisarka te ziarenka niepewności zaczęła rozsiewać, że bywało iż musiałam cofać się do początku książki i upewnić się np. dniem i datą i zastanowić się czy hmm dobrze zakładałam kto się chociażby kryje za tą wymianą tekstową wyglądającą na smsy lub pisanie na forum.

I takich pisarzy to ja UWIELBIAM. Niby nic znaczącego się nie dzieje, a jednak jesteśmy w błędzie, bo okruszki są rozrzucane i wystarczy je pozbierać. I te DOMYSŁY - oj miałam je, szczególnie pod koniec.

Z radością sięgnę po kolejną książkę pani Taylor, bo jak tak fajnie umie ZABIĆ ĆWIEKA to ja już jestem jedną z jej fanek :).

POLECAM!!!

Ps. do tego jak miło kończy się czytać dobrą książkę w swoje urodziny ;)

Fabuła jest tak zorganizowana, że wcześnie czytelnik może zacząć wyciągać swoje hipotezy na temat prawdopodobieństwa zajść. I to było dla mnie ciekawe doświadczenie. Mimo iż zaczynamy przewidywać, jak i sama treść na dość wczesnym etapie sugeruje, iż z nieobecnością nastolatka może mieć związek ktoś z kręgu poznanych postaci, to i tak motywy są skrywane, a dochodzenie do sedna utrudniają sprytnie wbudowane elementy, jak choćby krótkotrwałe epizody z zanikami pamięci pani Wilkinson.

Claire, gdy jest zakotwiczona w rzeczywistości dobrze radzi sobie z sytuacją oczekiwania, jest silną jednostką, więc tym bardziej trudno jej uwierzyć w pojawiające się sytuacje, w których traci kontrolę nad swym ciałem i zmysłami. To nieco odwraca uwagę czytelnika od głównego tematu i postrzegania bohaterki, jako rozpamiętującej, cierpiącej po stracie kobiety, a jednocześnie zaczyna budzić pewne podejrzenia. Zresztą, na końcu uświadomiłam sobie, że każda z postaci jest przedstawiana w pewnych...

popiszsieplay | 2018-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2018

"Nie powiedziałabym, że jestem szczęśliwa, ale to dopiero początki. Tęsknię za miłością, tęsknię za zwinięciem się przy kimś w kłębek na sofie i tęsknię za rozmowami."

Książka przybliża zachowania członków rodziny, zmagających się z traumatycznym przeżyciem - zaginięciem dziecka. Świetne opisy stanów emocjonalnych odczuwanych głównie przez matkę. Mamy tu jeszcze powolne ujawnianie faktów i składanie ich w całość. Jednak myślę, że nawet uważny czytelnik nie może przewidzieć zakończenie powieści.
Do plusów na pewno należy zaliczyć szybką, dynamiczną akcję, jej nagłe zwroty, rosnące napięcie i zaskakujące zakończenie.
Dla wyjadaczy gatunku nie będzie to może nic nowego, ale jeśli szukacie poprawnego, ciekawego thrillera, „Zaginiony” to dobry wybór.

"Szczęście to kwestia tu i teraz. Gdy dzieci zarzucają ci ręce na szyję i cmokają cię wilgotnymi wargami w policzek. Gdy przyjaciele się śmieją. Gdy spacerujesz albo biegasz, albo po prostu oddychasz. Szczęście to kwestia codziennych...

Dona | 2017-03-12
Przeczytana: 07 marca 2017

Rodzina Wilkinson staje przed rodzinną tragedią, Billy, piętnastolatek, bezbronny a jednocześnie wystarczająco dorosły aby wykazywać samodzielność, zaginął w dziwnych okolicznościach. Żywił marzenia i ambicje których rodzice nie podzielają, miał sekrety, których nie wyznał nawet matce.
Cleir [matka], która miała dotychczas kontrolę nad całą rodziną uświadamia sobie, iż nie znała swego syna, jego pragnień, pasji i ambicji. Za wszelka cenę starała się utrzymać swoich bliskich przy sobie, niż uwolnić się rozbijając rodzinę , przestała orientować się w tajnikach życia własnych dzieci.
„Pewne decyzje zmieniają przyszłość człowieka; są w życiu kluczowe chwile, w których staje się na rozdrożu. Można skręcić w lewo i podążyć drogą, z której nie ma już powrotu. To samo dotyczy zakrętu w prawo”[str 77]
Jej rodzina oddala się od siebie . Cleir stawia czoła obawom i przeczuciom , zaczyna śledzić członków swojej rodziny.
Napięcie psychiczne , ciągła analiza stosunków rodzinnych...

Kate1404 | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Z opisu książki dowiadujemy się o zaginięciu 15-letniego Billego. Losy rodziny po tym fakcie poznajemy w punktu widzenia jego matki Claire. Książkę czyta się szybko, mimo jej objętości, sama jednak nie wiem czy można ją nazwać thrillerem, bo straszna nie była. Raczej obyczajówka dotycząca zaginięcia dziecka i relacji w rodzinie po tym fakcie. Ogólnie na plus, także chętnie zapoznam się z innymi ksiązkami tej autorki.

Natka_Pietruszki | 2016-12-06

No i przeczytałam. Jednego dnia usiadłam i siedziałam do samego końca. Nie da się oderwać od tej opowieści.
Nastoletni Billy ginie. Czeka na niego zaniepokojona rodzina: matka Claire, ojciec Mark oraz starszy brat Jake. Jak łatwo przewidzieć, na skutek tak dużego stresu rodzina przeżywa poważny kryzys. Wychodzą na jaw różne co najmniej nieprzyjemne tajemnice. Pod znakiem zapytania staje przyszłość tej niewielkiej i do tej pory stosunkowo zgodnej, normalnej rodziny. Losy zaginionego praktycznie do samego końca są niejasne. Domyślamy się, że nie był taki święty, jakim pamięta go jego matka (co jest poniekąd zrozumiałe, ale równie irytujące). Wychodzą na jaw fakty nie tyle niepokojące, przykre, co wręcz straszne i obrzydliwe. Sam finał książki jest dwojaki. Z jednej strony rodzina ocalała. Jej członkowie nie poszli każde w swoją stroną. Większość tajemnic okazała się mniej straszna niż się na początku wydawało. Z drugiej strony nie sposób nie litować się nad Kirą, która w moim...

15-letni Billy Wilkinson znika ze swojego domu w Bristolu w środku nocy, każdy członków rodziny czuje się z tego powodu winny coś ze sprawą zaginięcia nastolatka mogą mieć wspólnego. Jednakże Wilkinsowie już tak do tego nawykli, żeby zatajać przed sobą różne sprawy, że ta cała sprawa już zaczyna wychodzić na jaw, nie da się jej już ukryć przed nikim, a wychodzi dopiero po pół roku. Mija rok od zaginięcia Billego w telewizji rodzina chce nagłośnić tą sprawę i by apel, informacje nadać, lecz cały ten apel przynosi odwrotny skutek odwrotny niż się spodziewali.
Matka Billego Claire Wilkinson wpada nagle w fugę dysocjacyjną pewnego dnia wychodzi z domu, znika bez śladu, pomieszkuje w paru obcych, nieznanych jej hotelach. Chodzi i zaczyna się błąkać po ulicach, włóczy się po nich. W swojej torebce nosi obce, niebezpieczne sobie przedmioty. Kobieta trafia do szpitala z podejrzeniem depresji, lekarze uważają, że jest w stresie, gdy Claire budzi się dostrzega krew na swoich rękach, nikt po...

mignolina96 | 2017-03-12
Przeczytana: 11 marca 2017

Nieco zbyt powolny rozwój wydarzeń, ale sam pomysł i postać głównej bohaterki stanowią duży plus tej książki. Zakończenie w połowie mnie zaskoczyło - tylko w połowie, bo spodziewałam się, która osoba będzie odpowiedzialna za zniknięcie Billy'ego. Ogólnie rzecz biorąc, książka ciekawa, krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją szybko, jedynym minusem, jak dla mnie, jest zbyt wolny rozwój wydarzeń mniej więcej do połowy książki. Polecam i oceniam na 6,5 :)

monweg | 2016-12-05

Kochacie swoją rodzinę. Ufacie jej. Czy dobrze robicie?

Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika z domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednak Wikinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy telewizyjny apel o informacje w sprawie zaginionego przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Akcja powieści Zaginiony rozpoczyna się pół roku po feralnym zniknięciu Billy’ego. Narratorką i główną bohaterką książki jest matka chłopaka, Claire. Czterdziestoletnia kobieta jest przekonana, że jej młodszy syn żyje i stara się wierzyć, że go odnajdzie. C.L. Taylor zastosowała ciekawy chwyt rozpoczynając narrację właśnie po sześciu miesiącach od zaginięcia chłopca. Nie towarzyszymy matce, rodzinie Billy’ego od początku, dzięki czemu omija nas początkowe, często nudnawe śledztwo.

Claire jest silną kobietą, która stara się jak może, aby jej rodzina się nie rozsypała. Dramat, który ich dotknął,...