Zaginiony

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Burda Książki
The Missing
giovanna

Ktoś wie, co przytrafiło się Billy'emu... Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika ze swego bristolskiego domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednakże Wilkinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy apel o informacje w telewizji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Claire Wilkinson,...

Claire Wilkinson, matka Billy'ego, wpada w fugę dysocjacyjną: znika z domu, pomieszkuje w obcych hotelach i błąka się na nieznanych ulicach. W torebce nosi obce sobie przedmioty. Za pierwszym razem jej lekarka upatruje źródła w stresie, jednakże gdy Claire budzi się z krwią na rękach, nikt - a już najmniej sama Claire - nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Więź matki z dzieckiem jest nierozerwalna, co jednak gdy matka ma straszliwą tajemnicę do ukrycia?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1120

Koszmar, którego obawia się każda matka

C.L. Taylor to brytyjska pisarka, która przez rodzimych czytelników uznawana jest za królową mrocznego thrillera psychologicznego. W swoich książkach, które bardzo często stają się bestsellerami i cieszą się ogromną popularnością, przedstawia ona ciemną stronę ludzkiej natury. Do napisania „Zaginionego” zainspirowały ją silne kobiety w jej rodzinie, syn, a także zamiłowanie do psychologii zaburzeń. Te trzy inspiracje stanowią filary fabuły powieści.

Historię poznajemy z punktu widzenia Claire Wilkinson, matki zaginionego Billy'ego. Piętnastolatek znika ze swojego domu w Bristolu w środku nocy po jednej z wielu awantur spowodowanych jego nastoletnim buntem. Winny czuje się każdy członek rodziny. Wszyscy zastanawiają się nad tym, co doprowadziło do zniknięcia chłopca, co mogli zrobić lepiej, a czego nie robić wcale. Jednocześnie Wilkinsonowie nie są ze sobą szczerzy, a ich tajemnice ciągną się za nimi od wielu lat sprzed zaginięcia Billy'ego. Prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy telewizyjny apel, dotyczący sprawy nastolatka wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego. Claire Wilkinson zaczyna mieć kłopoty ze zdrowiem spowodowane traumą po zaginięciu dziecka, objawiające się fugami dysocjacyjnymi, podczas których kobieta znika z domu, błąka się po ulicach miasta i robi inne rzeczy, których później nie pamięta. Zaczyna podejrzewać nie tylko członków swojej rodziny, ale także samą siebie. Co tak naprawdę stało się z Billy'm Wilkinsonem?

Powieść wciągnęła mnie od...

Powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron. Narracja Claire jest dynamiczna, miejscami wręcz nieco chaotyczna i urywana, co doskonale oddaje stan psychiczny kobiety, jej emocje i sposób odbierania zewnętrznych bodźców. Narracja ta przeplatana jest zapisem rozmów dwóch osób na internetowym czacie, bądź jakiejś aplikacji służącej komunikacji online. Czytelnik do końca powieści nie ma pojęcia kim są owi rozmówcy, chociaż próbuje z kontekstu ich rozmów wywnioskować pewne fakty, połączyć je z wydarzeniami opisywanymi przez Claire, odkryć ich tożsamość. Nie jest to jednak proste, bo dyskusje, mimo że dość częste, są tak intymne i wieloznaczne, że ciężko jest wydobyć konkretne informacje, które pomogłyby rozszyfrować zagadkę. Jednak w końcowym rozrachunku, kiedy już wiemy, co się stało, mają one istotne znaczenie dla całej sprawy i fantastycznie pozwalają ocenić czytelnikowi samodzielnie ich wpływ na zaginięcie chłopca.

Książka porusza wiele istotnych tematów, takich jak: utrata dziecka, zainteresowanie nastolatków pornografią, problemy i spory rodzinne, wpływ mediów społecznościowych na zachowania i decyzje młodych ludzi, szantaż, a także tajemnice, które potrafią podzielić najbliższe sobie osoby. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie wokół nas na co dzień borykają się z tego typu problemami. Niektóre z nich mają naprawdę destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka, a jeden kłopot często pociąga za sobą kolejny i dochodzi do takich dramatów, jakie ukazuje nam C.L.Taylor. Powieść jest bardzo życiowa, realistyczna, mamy wrażenie, że coś takiego mogłoby się stać naprawdę. Emocje i zachowania bohaterów są niezwykle autentyczne i czytelnik, zadając sobie pytanie, jak zachowałby się w podobnej sytuacji, często może się utożsamić właśnie z tymi postaciami.

„Zaginiony” to świetnie napisany thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszej strony i utrzymuje w napięciu do samego końca. Porusza trudny temat, niesamowicie dotkliwy szczególnie dla matek, które najlepiej potrafią wyobrazić sobie, jak to jest stracić własne dziecko. Ukazuje czytelnikowi całe spektrum emocji i zachowań, będących skutkiem utraty bliskiej osoby, a także wywołuje mnóstwo refleksji i wątpliwości na temat tego, jak sami zachowalibyśmy się w obliczu podobnej sytuacji. Zaskakuje tym, jak bardzo można się pomylić w osądach, co do bliskich nam osób. „Zaginiony” to książka, o której myśli się jeszcze na długo po jej skończeniu.

Angelika Paterak

Przebudzona | 2017-02-24
Przeczytana: 18 lutego 2017

Taka NIEPOZORNA powieść. Wydaje się, że wiesz dużo, bo blurb to zapewnił (niestety), ALE pomalutku, pomaleńku wkrada się NIEPEWNOŚĆ - przynajmniej u mnie tak było ;). Tak umiejętnie pisarka te ziarenka niepewności zaczęła rozsiewać, że bywało iż musiałam cofać się do początku książki i upewnić się np. dniem i datą i zastanowić się czy hmm dobrze zakładałam kto się chociażby kryje za tą wymianą tekstową wyglądającą na smsy lub pisanie na forum.

I takich pisarzy to ja UWIELBIAM. Niby nic znaczącego się nie dzieje, a jednak jesteśmy w błędzie, bo okruszki są rozrzucane i wystarczy je pozbierać. I te DOMYSŁY - oj miałam je, szczególnie pod koniec.

Z radością sięgnę po kolejną książkę pani Taylor, bo jak tak fajnie umie ZABIĆ ĆWIEKA to ja już jestem jedną z jej fanek :).

POLECAM!!!

Ps. do tego jak miło kończy się czytać dobrą książkę w swoje urodziny ;)

Natka_Pietruszki | 2016-12-06

No i przeczytałam. Jednego dnia usiadłam i siedziałam do samego końca. Nie da się oderwać od tej opowieści.
Nastoletni Billy ginie. Czeka na niego zaniepokojona rodzina: matka Claire, ojciec Mark oraz starszy brat Jake. Jak łatwo przewidzieć, na skutek tak dużego stresu rodzina przeżywa poważny kryzys. Wychodzą na jaw różne co najmniej nieprzyjemne tajemnice. Pod znakiem zapytania staje przyszłość tej niewielkiej i do tej pory stosunkowo zgodnej, normalnej rodziny. Losy zaginionego praktycznie do samego końca są niejasne. Domyślamy się, że nie był taki święty, jakim pamięta go jego matka (co jest poniekąd zrozumiałe, ale równie irytujące). Wychodzą na jaw fakty nie tyle niepokojące, przykre, co wręcz straszne i obrzydliwe. Sam finał książki jest dwojaki. Z jednej strony rodzina ocalała. Jej członkowie nie poszli każde w swoją stroną. Większość tajemnic okazała się mniej straszna niż się na początku wydawało. Z drugiej strony nie sposób nie litować się nad Kirą, która w moim...

AnonymousSpirit | 2017-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Od książki naprawdę trudno się oderwać. Przeważnie kryminały pisane są z perspektywy detektywa, który rozwiązuje sprawę - tutaj wiodący głos ma matka zaginionego piętnastolatka, której rodzina powoli się rozspada pod ciężarem tragedii, która ich spotkała. Cały czas na światło dzienne wychodzą nowe fakty, odkrywane są sekrety i kłamstwa bliskich, a do tego wszystkiego dochodzi niepokojąca choroba Claire - kobieta miewa zaniki pamięci i nie jest w stanie sobie przypomnieć, co robiła przez ostatnie kilka godzin. Wszystko zaczyna sypać się jak domek z kart, ale jednocześnie coraz bardziej zbliża główną bohaterkę do odkrycia prawdy.
Dla mnie samej podejrzani zaczęli być wszyscy bliscy Claire i w trakcie czytania trzy razy zmieniałam zdanie na temat prawdopodobnych wydarzeń, które mogły doprowadzić do zaginięcia Billy'ego. Ostatecznie moja druga wersja okazała się jednak słuszna, ale i tak była dla mnie zaskakująca. Autorka potrafi trzymać w napięciu i istnieją marne szanse na to, by...

monweg | 2016-12-05

Kochacie swoją rodzinę. Ufacie jej. Czy dobrze robicie?

Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika z domu w środku nocy, winny czuje się każdy członek jego rodziny. Jednak Wikinsonowie tak nawykli do zatajania przed sobą różnych spraw, że prawda zaczyna wychodzić na jaw dopiero po pół roku, gdy telewizyjny apel o informacje w sprawie zaginionego przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Akcja powieści Zaginiony rozpoczyna się pół roku po feralnym zniknięciu Billy’ego. Narratorką i główną bohaterką książki jest matka chłopaka, Claire. Czterdziestoletnia kobieta jest przekonana, że jej młodszy syn żyje i stara się wierzyć, że go odnajdzie. C.L. Taylor zastosowała ciekawy chwyt rozpoczynając narrację właśnie po sześciu miesiącach od zaginięcia chłopca. Nie towarzyszymy matce, rodzinie Billy’ego od początku, dzięki czemu omija nas początkowe, często nudnawe śledztwo.

Claire jest silną kobietą, która stara się jak może, aby jej rodzina się nie rozsypała. Dramat, który ich dotknął,...

karolina94 | 2017-01-04

Kiedy piętnastoletni Billy znika z domu, cała rodzina jest wstrząśnięta. Każdy wydaje się ukrywać jakieś tajemnice. Matka pod wpływem szoku wpada w fugę dysocjacyjną. Czemu chłopak zniknął z domu, uciekł czy padł ofiarą morderstwa, a może to był wypadek?
Po pełną recenzję zapraszam na http://czytanienaprawdeuzaleznia.blogspot.com/2017/01/zaginiony-cl-taylor.html

Cabro | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Z pozoru zwyczajna, brytyjska rodzina prowadząca normalny tryb życia i żyjąca ze sobą we względnej zgodzie. Jednak wszystko zmienia się w momencie zaginięcia najmłodszego członka tejże podstawowej komórki społecznej. Na jaw wychodzą sekreciki, sekrety oraz ogromne tajemnice.
Matka usilnie próbuje znaleźć syna, poznać "rozwiązanie". I coraz bardziej poznaje swoją rodzinę z innej perspektywy.
Odkrywa również krew na swoich rękach. Czyją? Zaniki pamięci nie pozwalają jej poznać prawdy. Czy powinna pójść na policję? Czy mąż zrozumie? Dlaczego zabiła? Ale.. czy zabiła?
Tylko co z synem?

Książkę polecam, końcówkę przeszedłem w szaleńczym tempie.

Bardzo rzadko chwytam po kryminały. Nie wiem czemu, bardzo lubię takie książki, tak samo jest z horrorami. Z jednej strony uwielbiam horrory, z drugiej jednak przeważnie wygrywają z nimi romanse. Przynajmniej jeśli chodzi o książki ;) Ale tym razem zrobiłam wyjątek i zabrałam się za książkę kryminalną, która bardzo mnie zaciekawiła. Zaginięcie dziecka, rodzinne tajemnice, dziwne zaniki pamięci matki.podejrzane zachowanie innych członków rodziny, brak jakichkolwiek poszlak w sprawie... Od razu wydało mi się, że książka zapowiada się ciekawie i wiecie co? Nie myliłam się, tak właśnie było. Ma się tego nosa do ciekawych książek ;)

Rodzina Wilkinsonów nie była idealną rodziną. Nie układało się między nimi zbyt dobrze. Clair próbowała wszystko kontrolować, jej mąż Mark dużo pracował i niewiele uwagi poświęcał domowi, starszy syn Jake mieszkał w rodzinnym domu ze swoją dziewczyną Kirą, młodszy syn Billy miał gdzieś wszystko i wszystkich. Wagarował, niszczył mienie publiczne, spotykał...

8KR | 2016-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2016

Książkę pt. "Zaginiony" napisała C. L. Taylor - autorka różnych opowieści, które mają charakter psychologiczny, który jak twierdzi pisarka, bardzo ją interesuje. Napisała między innymi: "Gdzie kończy się cisza" oraz książki, których nie wydano w Polsce: "The Lie", "Before I wake". Wszystkie książki są thrillerami o tajemniczych sekretach zmieniających ludzkie życie w dłużące się problemy.

"Zaginiony" opowiada o przeciętnej rodzinie - małżeństwie Claire i Mark i dwójce synów Billy i Jake. Zamieszkuje z nimi również dziewczyna starszego syna Jake'a - Kira. Ich życie toczy się normalnie z wyjątkiem różnych wyskoków szkolnych Billy'iego. Jego pasją jest grafitti, pragnął otagować różne rzeczy podpisując się przy tym ksywką, którą dla siebie sam wymyślił - DStroy. Zdarzało się, że rodzice byli zmuszeni odebrać syna z komisariatu, gdyż niszczył mienie szkoły lub publicznych ośrodków poprzez naznaczenie ścian. Oczywiście wmawiano sobie, że to tylko takie przejściowe, bo przecież każdy...

grejfrutoowa | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Billy zaginął pół roku temu. Jego rodzina nigdy jednak nie poddała się i nie przestała go poszukiwać. Claire, matka Billy’ego, jest pewna, że syn żyje, dlatego ponawia apel w telewizji. Niestety, jest on katastrofą. Jej starszy syn, Jake, wpada na salę pijany, krzyczy, mąż zaczyna się denerwować. Na dodatek to nie koniec złej passy – brat jej męża zaczyna sugerować, że kobieta jest zdradzana, przyjaciółka pyta ją, czy dopuszcza do siebie możliwość śmierci Billy’ego, a potem kobieta budzi się w dziwnym miejscu całkiem sama. Jak się tu znalazła? Czy tu szukała swojego zaginionego syna? Czy rodzina i przyjaciele coś przed nią ukrywają?
Zaginiony C.L. Taylor to powieść, w której główną bohaterką i narratorką jest matka Billy’ego, Claire. To czterdziestoletnia kobieta, która bardzo przejmuje się zaginięciem syna i chce zrobić wszystko, by ten wrócił do domu. Claire jest dobrą, łagodną kobietą, która nie znosi rodzinnych kłótni. Czy jednak jej rodzina jest z nią szczera? Czy może mają...

Cantata | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Książka jest dokładnie tym czego się spodziewałam biorąc pod uwagę 20% obniżki ceny w Empiku oraz fakt, że jest Bestsellerem New York Timesa. W tym roku przeczytałam parę thrillerów psychologicznych i muszę przyznać, że "Zaginiony" najbardziej wpasowuje się w gatunek. Proszę jednak nie spodziewać się rewelacji. Zachwycona poprzednimi książkami autorki, z tą nie poczułam żadnej specjalnej więzi. Od zwykłe, trzymające w napięciu czytadło na spokojny wieczór kiedy akurat nic ciekawszego nie mamy pod ręką.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/02/zaginiony-cl-taylor.html

Patronaty tygodnia

Dziesięć kolejnych tytułów, które ukazały się w październiku w tygodni targowym, i jedna powieść listopadowa. Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, sugerujemy, informujemy.