Jej ostatnie wakacje

Jej ostatnie wakacje

przeczytanych książek 2267 napisanych opinii 527

Melodramat.

Melodramat.

Już dawno nie czytałam tak drętwej książki jak ta.

Już dawno nie czytałam tak drętwej książki jak ta.

To moje trzecie spotkanie z twórczością Pani Taylor i pozycja również udana. Lubię lekki styl i sposób, w jaki buduje napięcie. Wpływają na to także sprytne zwroty akcji, szybkie tempo, brak możliwości oderwania się od lektury.
Nie było wiadomo, kto tu jest szczery? Kto mówi prawdę? Kto kombinuje? Kto kim jest (zmiana imion)? I co gdzie i po co robi? Zakończenie, mimo wszystko zaskoczyło!
Jedyne, czego mi zabrakło to wyjaśnienie, co stało się z Tomem?

Ciekawa książka, dobrze się czytało

Ciekawa książka, dobrze się czytało

Ale że o czym ta książka była?

Ale że o czym ta książka była?

Dwa lata temu Jenna zapisała się na obóz prowadzony przez charyzmatycznego mówcę znanego w sieci jako Lekarz Dusz. Tom Wade, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, zyskał rzesze fanów po tym jak zaczął udzielać porad na temat radzenia sobie ze stresem, odnajdywania celu i motywacji w życiu oraz sposobów na łagodzenie dolegliwości psychosomatycznych. Jenna pokładała duże nadzieje w tym wyjeździe, ponieważ zmagała się z szeregiem problemów osobistych. Niestety nigdy nie wróciła do domu. Policja szybko zamknęła sprawę, uznając, że kobieta musiała popełnić samobójstwo, mimo że jej ciała nie odnaleziono. Z taką decyzją nie może pogodzić się rodzina Jenny, więc gdy Lekarz Dusz organizuje kolejny wyjazd, do grona uczestników dołącza jej siostra, by przepytać Toma i sprawdzić, co dzieje się na takich obozach. Fran twardo stąpa po ziemi, nie wierzy w coachingowe porady i jest zdeterminowana, żeby poznać prawdę o losach Jenny.

Sięgnęłam po "Jej ostatnie wakacje", ponieważ czytałam inną powieść autorki i zapamiętałam ją jako całkiem emocjonujący, dobrze napisany thriller. Niestety ta książka w niczym nie przypomina "Teraz zaśniesz", mimo że punkt wyjścia opowieści jest interesujący. Mamy zaginioną kobietę, jej starszą siostrę próbującą ustalić, co wydarzyło się w luksusowym ośrodku na Malcie, a także wspomnianego już Lekarza Dusz, który przez ostatnie dwa lata również zmagał się z szeregiem kłopotów. Dla rodziny Jenny Tom jest główny podejrzanym i to właśnie ta kwestia budzi zainteresowanie w pierwszej połowie książki. Razem z bohaterką zastanawiałam się czy coś złego przytrafiło się kobiecie ze strony internetowego celebryty, czy może jest jakieś inne wyjaśnienie jej zniknięcia. Moją uwagę podtrzymywały retrospekcje, w których autorka oddaje głos Jennie, pozwalając lepiej poznać bohaterkę, a także pokazując, co działo się na Malcie. Grupa nieznajomych sobie osób wyjeżdża, by „odnaleźć siebie” pod okiem mentora oraz jego asystentki, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem i dochodzi do tragedii. Gdzie w tym wszystkim kryje się rozwiązanie zagadki zaginięcia Jenny?

Niestety w drugiej części książki autorka mocno przesadziła z wymyślaniem niewiarygodnych zbiegów okoliczności oraz dziwnych motywacji bohaterów. Na początku byłam zaintrygowana i chętnie śledziłam rozwój wypadków, ale w pewnym momencie cała historia zaczęła bardziej przypominać południowoamerykańską telenowelę niż trzymający w napięciu thriller. C.L. Taylor stworzyła tak niespójnych bohaterów, że trudno uwierzyć w ich zachowanie. W jednej chwili mężczyzna molestuje koleżankę z grupy, a za moment okazuje się, że to osoba do rany przyłóż, która wyciągnęła rękę do potrzebującej. Apodyktyczna matka nagle uświadamia sobie, że przez całe życie źle postępowała, a osoby niemające bliskich relacji zwierzają się sobie z poważnych problemów. Gdzie w tym logika? Nie wiadomo skąd biorą się te wszystkie zmiany w zachowaniu postaci. Miałam wrażenie, że bohaterowie dostosowują charakter do tego, co aktualnie pasuje autorce do fabuły. Mamy zdrady, przemoc fizyczną i psychiczną, trudne relacje z rodzicami, rodzinne tajemnice, próbę zabójstwa, zmianę tożsamości, kłopoty z odnalezieniem swojego miejsca w życiu. Naprawdę trudnych tematów w tej książce nie brakuje, ale niestety żaden nie został rozwinięty i potraktowany na poważnie. Ot, sensacyjne zwroty akcji, które wprawdzie mogą zaskoczyć, ale nie budują spójnej historii.

"Jej ostatnie wakacje" to książka, którą mogłabym polecić tylko osobom poszukującym zabijacza czasu. Powieść czyta się błyskawicznie, ciągle coś się dzieje, ale nie ma w niej głębi ani żadnej gry z czytelnikiem. Autorka wybrała absurdalne rozwiązanie intrygi, więc finał również nie jest satysfakcjonujący. Szkoda, bo spodziewałam się po C.L. Taylor znacznie lepszego thrillera.

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego czytając opis książki. Nie powiem, że się zawiodłam, bo książka była dosyć dobra, szybko się czytało, a i nawet na końcu poleciało kilka łez.

Wszelkie imperia samorozwoju, oczyszczania, odradzania się na nowo są mi obce i budzą niechęć. Mój sceptycyzm jest daleko posunięty a jeśli jakiś coach czy inny mówca motywacyjny, jest wyjątkowo nawiedzony, wrogość. Unikam z zasady. Tutaj jednak weszłam w to środowisko i jakoś to poszło. Niemniej, z oczywistych względów, nie podobało mi się choć dzielnie przebrnęłam. Szczególnie gniewa mnie gdy ludźmi z problemami psychicznymi pracuje człowiek zupełnie nieprzygotowany za to z charyzmą i empatią. Taki domorosły lekarz duszy. Tom Wade. Przedsiębiorca. Organizuje obóz odnowy duchowej i działa. Tylko czy przypadkiem nie na szkodę uczestników? Fakt. Tom jako guru sprawdza się świetnie, ale dobrymi chęciami…. Nie wszystko idzie po myśli organizatora turnusu. Giną ludzie a sam terapeuta idzie do więzienia. Po odbyciu kary wraca do praktyki. Organizuje kolejny obóz. Co z tego wyniknie? Można sprawdzić. Niekoniecznie trzeba.

Uważam, że książka była dobra, przyjemnie się ją czytało. Akcja rozgrywa się na dwóch różnych płaszczyznach czasowych, ale jest to dość jasno opisane. Daję tak niską ocenę ze względu na końcówkę, która moim zdaniem w ogóle nie pasowała ani do osobowości wykreowanych postaci ani do fabuły samej w sobie - była po prostu głupia i niedopracowana. Zero dreszczyku emocji, bardzo płaskie i "filmowe". Nie lubię książek nierealistycznych, a moim zdaniem końcówka właśnie taka była. Zabrakło mi także informacji co dalej stało się z Tomem, który bądź co bądź był jedną z głównych postaci.

Na pewno nie jest to thriller trzymający w napięciu ani pełen zwrotów akcji . Bardzo przeciętny dla mnie nawet lekko nudny . Spodziewałam się czegoś więcej ale niestety się zawiodłam .

• Przeczytane w 2022
  • Audiobooki