Trzeci bliźniak

Wydawnictwo: Albatros
The Third Twin
Andrzej Szulc
Ag2S

Jeannie Ferrami, psycholog prowadząca na Jones Falls University badania naukowe w dziedzinie genetyki, dokonuje zaskakującego odkrycia. Przeglądając bazy danych, natrafia na parę jednojajowych bliźniaków, urodzonych w odstępie kilku tygodni przez dwie różne matki. Jeden z nich jest odsiadującym wyrok mordercą i sadystą, drugi, Steven Logan, sprawia wrażenie wzorowego obywatela. Nieoczekiwanie Steven zostaje oskarżony o brutalny gwałt, zeznania ofiary nie pozostawiają wątpliwości, że to on jest sprawcą przestępstwa. Przekonana o niewinności Stevena Jeannie podejmuje wysiłki, by rozwiązać zagadkę i oczyścić go z zarzutów. Poszukiwania naprowadzają ją na ślad tajnych eksperymentów medycznych z okresu zimnej wojny. W eksperymenty zamieszane są bardzo wpływowe osoby, a nawet jej sponsor na uniwersytecie. Gra toczy się o wysoką stawkę: miliony dolarów i ambicje prawicowych polityków, którzy pragną przywrócić "integralność rasową" Ameryki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1530,28...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1530,28...»

gwiazdka | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

To jest właśnie Follett w najlepszych wydaniu, jakiego bardzo lubię. W książce jest wszystko, troszkę miłości, trochę więcej sensacji, dużo akcji, dobrzy i bardzo źli bohaterowie. Jest też tajemnica, która wydaje się nie do rozwiązania, a potem okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste. W przypadku Folletta chyba po raz pierwszy spotkałam się z powieścią, którą można podciągnąć pod thriller medyczny, ale całkiem zgrabnie tutaj wyszedł.

Oczywiście książka ma troszkę wad, ale są one tego kalibru, że nie psuły mi przyjemności czytania. „Trzeci bliźniak" jest między innymi domyślny, od początku wszytko zmierzało w określonym kierunku, czytelnik bardzo łatwo mógł domyśleć się dalszych perypetii, ale w moim przypadku dostarczało mi tylko większego dreszczyku emocji z racji tego, że polubiłam głównych bohaterów i wiedząc, że za chwilę spotka ich coś złego gryzłam paznokcie z poczucia bezsilności. Do tego stopnia podobała mi się ta książka, że nawet błędy- chyba tłumacza- typu...

Elżbieta | 2016-05-15
Na półkach: Kryminały, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 15 maja 2016

Mój sentyment do Kena Folleta rozpoczął się dawno temu od przeczytania 'Igły”i to dlatego jego książkom daję szansę,kiedy chcę sobie sprawić przyjemność czytaniem tego rodzaju,lekko strawnej literatury.A Follet rzadko w niej zawodzi.Lektura tej książki też wciągnęła mnie od pierwszych stron niczym płytkie bagienko.Po przeczytaniu 2/3 książki załapałam bowiem jakieś dno,odbiłam,wzięłam oddech,emocje opadły i stwierdziłam,że i owszem książka pochłaniała na początku, ale w końcówce okazała się być przewidywalną,schematycznie naiwną kalką wszystkich-no prawie wszystkich-sensacyjnych powieści.No dobrze, może to ja jestem temu winna spóźniając się z jej lekturą o 20 lat,bo w czytaniu sensacyjnych bestselerów mam duże zaległości.Niestety,rzadko mam ochotę popełniać tego rodzaju lekturę.Zdecydowanie też uważam,że czytanie tego rodzaju sensacyjnej powieści powinno się odbywać krótko po jej napisaniu,w przeciwnym razie jej sensacja mocno się dewaluuje.Przynajmniej w tej było już z lekka...

alicjuszka | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Książka nie powala.
Historia przewidywalna, choć trochę nie powiem, autor trochę mnie zaskoczył z ta historia bliźniaków.
Czas czytania nie uważam za stracony, ale czytałam dużo lepsze pozycje.

Monika | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Myślę, że przedstawiać autora nikomu nie trzeba. Follett to klasa sama w sobie. "Trzeci bliźniak" to całkiem przeciętna powieść autora, który sam sobie wysoko postawił poprzeczkę.
Historia z bliźniakami ciekawa, z lekka przerażająca, minimalnie przydługawa.
Jednak polecam - jak wszystkie książki autora.

Kotkad | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2018

W trakcie badań naukowych wyszukiwane są bliźniaki wychowane osobno i badane ich zachowania. Szczególny przypadek ma sie znaleźć w parze Steva i Daniela. Jeden z nich jest w więzieniu, drugi wydaje się praworządnym obywatelem. Na uniwersytecie na którym prowadzone są badania zostaje zgwałcona kobieta, czy wykaże to że nasz praworządny bliźniak nie jest taki jak wydaje się naukowcom?
Sam tytuł książki podpowiada że nie.
Fajna konstrukcja, szybko się czyta, niemożna się oderwać. Jak zwykle Follet stanął na wysokości zadania

Kasia | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2017
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Bardzo dobra książka. Świetnie się ją czyta, wciągająca, chociaż i przewidywalna.
Denerwowała mnie główna bohaterka, tak, że kibicowałam tym złym (ale tylko w jednym aspekcie intrygi) :)

Eksperymenty genetyczne, powiązania świata polityki i służb. Prasa jako czwarta władza. No i wiedza - zarówno ta, dzięki której jest postęp, jak i ta dająca władzę.
Styl Kena Filletta. Zdecydowanie i nieodmiennie POLECAM!

Kasiag | 2014-12-18

Sensacja na wysokim poziomie.
Ciężko oderwać się od lektury, ponieważ akcja rusza pełną parą już od początku i tak jest praktycznie do samego końca. Follett umiejętnie wciąga czytelnika w wymyśloną przez siebie historię i nawet jeśli momentami bywa lekko naiwnie, to przymykamy na to oko. Ja tak przynajmniej zrobiłam ;)
Polubiłam parę głównych bohaterów: Jeannie i Steve'a i z wypiekami na twarzy kibicowałam ich poczynaniom. Ich dążenie do odkrycia prawdy, co do pochodzenia Steve'a okazało się być bardziej niebezpieczne niż się wydawało. Dzięki czemu nasza dwójka przeżywa wiele trudnych i niebezpiecznych chwil, a czytelnik dostaje to co powinien w tego typu powieściach: emocje, dreszczyk i napięcie od pierwszej do ostatniej strony.
Polecam, nie tylko miłośnikom twórczości Folletta.

Ania | 2015-07-14
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu kilku powieści autora o charakterze historycznym sięgnęłam po " Trzeciego bliźniaka". Nie zawiodłam się i podtrzymuję opinię o Kenie Follecie jako niesamowicie utalentowanym pisarzu.Jego powieści to czyste scenariusze filmowe- nic dziwnego, że tak wiele z nich zostało sfilmowanych.
"Trzeci bliźniak" to powieść sensacyjna z bardzo intrygującym wątkiem miłosnym w tle.Nie będę zdradzać treści fabuły.Powiem tylko, że czytało się ją z napięciem i ciekawością do ostatniej stronicy.Koniec nie jest tak oczywisty jak się czytelnikowi mogło wydawać.
Super ciekawy temat o tym ...jak może się skończyć naprawa społeczeństwa poprzez selekcjonowanie osobników o określonych cechach fizycznych i psychicznych....ich klonowanie.Jak to się stało , że braci było 2, 3 ...nie okazało się , że ośmiu ...identyczni z wyglądu, o identycznym DNA a jednak byli różnymi ludzmi. Super książka, również o tym, że warto walczyć do końca...jeśli jest się pewnym swoich racji.Czasem można wygrać nawet...

beataj | 2014-12-18
Przeczytana: 2003 rok

Czytając opis pojęłam, że już spotkałam tę książkę. I przeczytałam! I byłam z niej bardzo zadowolona. Niezła sensacja, trochę przerażenia i strachu, jakiś romans chyba był... Tylko za nic nie pamiętam, jak się skończyła ;-) Może to i dobrze - lubię Folleta, więc przeczytam ponownie.

monika | 2012-08-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Jak zwykle nie zawiodłam się na Follecie. Akcja wartka od pierwszej do ostatniej strony, świetna fabuła. Główna bohaterka bada powiązania i różnice bliźniąt jednojajowych. W trakcie badań trafia na dziwny przypadek dwóch bliźniaków mających dwie różne matki i zaczynają się problemy. Utrata pracy, zagrożenie życia i mnóstwo pytań. Polecam, dobry trihller, który wciąga tak, że nie można się oderwać.