Imperium wilków

Tłumaczenie: Sławomir Kowalski
Wydawnictwo: Albatros
L'empire des loups
83-7359-178-8

Anna, żona wysoko postawionego urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrzynych, cierpi na amnezję i ma dziwne halucynacje. Odkrywa, że mają one związek z operacją plastyczną, której jednak nie potrafi sobie przypomnieć. Tymczasem w tureckiej dzielnicy Paryża dochodzi do serii przerażających zbrodni - ktoś okalecza i morduje młode kobiety... Śledztwo dwójki policjantów doprowadza do wykrycia ultraprawicowej organizacji `Szarych Wilków` zajmującej się handlem narkotykami i zabójstwami na zlecenie. Anna stopniowo odtwarza szczegóły swojej biografii. Okazuje się, że kiedyś była kurierem `Szarych Wilków`...

książek: 1956
Strega | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Trzeba mieć mocne nerwy, by przeczytać "Imperium wilków".

Grange uchodzi za najpopularniejszego francuskiego autora thrillerów. Jest również porównywany do Harlana Cobena. Nie lubię takich porównań, każdy ma bowiem własny styl i warsztat pisarski.

Młoda kobieta cierpi na amnezję, ma halucynacje i wyniku różnych wydarzeń dochodzi do wniosku, że miała operację plastyczną, której nie pamięta. W tym samym czasie w Paryżu, w tureckiej dzielnicy dochodzi do makabrycznych zbrodni. Te dwa wątki łączy ze sobą organizacja terrorystyczna Szare Wilki.

Podobały mi się fragmenty opisujące możliwości naszego mózgu, metody manipulacji wspomnieniami, efekty prania mózgu itd. Te czytałam z największym zaciekawieniem, bo opisy bestialskich morderstw były dla zmnie zbyt okrutne. Sporo do życzenia pozostawia poziom realności fabuły, ale to dla wielu czytelników może być zaletą, bo autorowi z pewnością wyobraźni nie brak.

Pola | 2016-05-16
Przeczytana: maj 2016

Anna Heymes bohaterka powieści jest żoną wysokiej rangą policjanta. Niby z pozoru jej życie jest zwyczajne, ale dręczą ją straszne halucynacje, nie rozpoznaje własnego męża a obce osoby postrzega jako gdzieś już widziane. Anna ma złe przeczucia. Kiedy dowiaduje się, że przeszła operacje plastyczną, wię już, że to nie jest jej życie. Wtedy ucieka aby odzyskać swoją tożsamość i ukryć się przed ludźmi, którzy chcą ją skrzywdzić.
„Imperium wilków” to bardzo brutalny thriller, pełen opisów brutalnych scen, ale tak właśnie pisze Grange.
Prawda ukazywana jest krok po kroku, a bohaterowie robią wszystko aby ujść z życiem z ciężkich opresji.
Akcja książki przebiega dwutorowo do momentu aż wszystko łączy się ze sobą, co jednak nie jest zaskoczeniem bo każdy czytelnik wie, że te dwie historie mają wspólny motyw.

Imperium wilków to bardzo dobry thriller bardzo wciągający i nieźle trzymający w napięciu i choć niektóre elementy są do przewidzenia, to jednak większość zaskakuje.
Koniecznie...

SeVIIen Sins | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

A.:

„[…]wiedział, że to szczęście umierać w cieniu takiego uśmiechu.”

„Imperium wilków” to moje pierwsze spotkanie z prozą Grange’a. Zwlekałam nieco z tą lekturą i teraz wiem, że to był poważny błąd! Wiem także, że to dopiero początek mojej przygody z twórczością jednego z najpopularniejszych pisarzy francuskich.

Opisanie fabuły „Imperium Wilków” mija się w zasadzie z celem, ponieważ czytelnik wraz z coraz dalszym zagłębianiem się w lekturę sam stopniowo odkrywa mroczną prawdę... Można jednak wspomnieć, że główną rolę odegra pewna nietypowa kobieta, której zdarzają się dziwne zaniki pamięci - Anna, grupa wściekłych nacjonalistów tureckich, których głównym hobby jak się wydaje jest torturowanie i mordowanie, a także para detektywów - młody Paul i jego partner z konieczności - emerytowany "konsultant" Schiffer. Czym spowodowane są zaniki pamięci Anny? Jaka jest rola Schiffera w całym śledztwie? Kogo szuka tajemnicza turecka ultraprawicowa organizacja, nazywana Szarymi Wilkami? Na...

Monika | 2014-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2014

Jean-Christophe Grange pisze krwiście i dosadnie. Trup ściele się całkiem gęsto, ale największe wrażenie (i to wcale nie za bardzo przyjemne) robią opisy brutalnych scen i sytuacji. Fabuła dość ciekawa, ale jak dla mnie zbyt wydumana i przekombinowana.
Niemniej czyta się szybko, a opowiedziana historia nie nudzi.

Lecter | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna książka Grange i muszę przyznać,że jak na razie najlepsza.Nie wiem dlaczego książka jest tak słabo oceniana. Mimo,że Purpurowe Rzeki uważane są jako najlepsza pozycja tego autora to jednak Imperium Wilków niczym jej nie ustępuje. Może w tej książce sprawa doświadczeń medycznych (eksperymentów) na ludzkim mózgu jest za bardzo przejaskrawiona ale przecież obecnie w naszym życiu wszystko jest możliwe. Faza końcowa książki mogła się zakończyc w momencie śmierci głównej bohaterki i chyba ten fragment końcowy gdzie pojawia się pani psychiatra i zabija Azera Akarsa jest moim zdaniem naciągany i na pewno zbędny. Poza tym książka jest bardzo dobra. Polecam przeczytanie tej książki. Jest ona o klasę lepszą pozycją niż Las Cieni a o dwie klasy od Zmiłuj się. Obecnie jestem zmuszony sięgnąć po kolejna książkę Grange tj. Przysięga Otchłani.

Dorian_LC | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

IMPERIUM TALENTU I WYOBRAŹNI

Imperium wilków - wydana w 2003 roku, to czwarta powieść, której autorem jest mistrz francuskiego thriller'a; Jean-Christophe Grange.

Zaczyna się typowo, jak na swój gatunek; bohaterka cierpiąca na amnezję i policjanci, szukający seryjnego mordercy. Później fabuła przechodzi w tematykę sensacyjno-szpiegowską, ale na szczęście tym razem mieszanie gatunków literackich obyło się bez szkody dla powieści.

Dotychczas uważałem, że to druga powieść - "Purpurowe rzeki" jest najlepszą pozycją w dorobku autora. Teraz już wiem, że jest nią "Imperium wilków". Świat, który stworzył w niej autor jest zarówno przerażający, jak i fascynujący.

Teraz pora obejrzeć ekranizację z 2005 roku.

McRap1972 | 2016-12-06
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Moim zdaniem najsłabsza książka Grange'a. Oczywiście nie oznacza to, że książka jest słaba. Ten autor do tej pory nie napisał zupełnie złej powieści. Jednak "Imperium wilków" trochę rozczarowuje.

Początek niezły i wciągający. Mamy dwa oddzielne wątki, które z czasem się połączą. Dla mnie dużo ciekawszy był wątek Anny. Z kolei historia brutalnych morderstw Turczynek, nie przypadła mi do gustu. Być może za sprawą źle napisanych postaci policjantów.

Powieść mniej więcej do połowy jest świetna. Potem jest stopniowo coraz słabiej. Zakończenie również nie przypadło mi do gustu.

Moja ocena to 5,5/10. Z sentymentu dla autora zaokrągliłem ocenę do 6/10.

madzia_lena | 2015-03-07

O francuskim pisarzu Grange’u słyszałam już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno zdecydowałam się poznać jego twórczość. Mój wybór padł na „Imperium wilków”. Zarys fabuły wydał mi się wielce obiecujący. A co się okazało?

W tej powieści nic nie jest tym na co z początku wygląda.

Anna Heymes żyje w przekonaniu, że jest żoną wysoko postawionego funkcjonariusza policji, a jej życie jest zwyczajne i poukładane. Ale coś jest nie tak. Annę dręczą dziwne halucynacje oraz zaniki pamięci. W jednej chwili nie rozpoznaje własnego męża, w innej obca osoba wydaje się jej kimś znajomym. Być może to początki groźnej choroby? Ale Anna przeczuwa, że za jej stanem kryje się coś więcej. Kiedy odkrywa, że przeszła operację plastyczną, której nie pamięta, wie już, że żyje nie swoim życiem. Anna ucieka, musi odzyskać swoją tożsamość i nie dać się złapać ludziom o bardzo złych intencjach.

Tymczasem w tureckiej dzielnicy dochodzi do trzech brutalnych zabójstw. Ofiary to młode, rudowłose kobiety,...

Sylffia | 2014-02-19

Początkowo historia bardzo mnie wciągnęła. Bardzo oryginalnie - kobieta, której pamięć szwankuje, jest królikiem doświadczalnym w instytucie badawczym. Lecz im dalej zagłębiałam się w lekturze tym bardziej zdawałam sobie sprawę, że autor nie do końca chyba wiedział jak akcja ma się potoczyć... Po prostu od połowy książki ją męczyłam, czekając aż wreszcie skończę... Opisy historyczne i wspomnienia bohaterów wcale nie były wciągające... Było trochę akcji, trochę sensacji, ale nie wywarło na mnie takiego wrażenia jakiego oczekiwałam.
Czy zaskakująca? No nie wiem, ta raptowana zmiana osobowości Anny jakoś nie do końca mnie przekonała...
Zabrakło mi napięcia, wartkiej akcji czegoś co by mnie wciągnęło bez reszty.

Porównując książkę do filmu to poza początkiem nic wspólnego ze sobą nie mają. Dają nam inny obraz akcji. O ile książka nie zafascynowała mnie, to film natomiast to tylko jakaś kpina.

deana | 2010-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 22 maja 2010

Typowy Grange. Szybka akcja, zaskakujące zakończenie, po drodze sporo krwi i trupów. Odpowiednia na weekend.