Mściciel

Wydawnictwo: Albatros

Młody amerykański pracownik agencji humanitarnej, Billy Colenso, zostaje brutalnie zamordowany na terenie dawnej Jugosławii. Jego dziadek, kanadyjski miliarder Steve Edmond, pragnie zemsty. Poszukując zabójców Billy&ego, nawiązuje kontakt z byłym żołnierzem tajnej jednostki armii USA, prawnikiem Calem Dexterem, znanym w pewnych kręgach jako Mściciel , który podejmuje się zadania schwytani

Agnieszek | 2013-07-23
Na półkach: Przeczytane, Wakacyjne
Przeczytana: 16 lipca 2013

Altruizm czyni świat znośniejszym, zaś bycie wolontariuszem w kraju ogarniętym bratobójczymi walkami ma sens. Taką postawę prezentuje młody chłopak, którego historia staje się początkiem pościgu za zbrodniarzem przekonanym o tym, że pieniądze i władza zapewnią nietykalność.
W tle mamy wojnę w Jugosławii, polityczne gierki różnych szczebli, wspomnienia z Korei... słowem panoramę istotnych dla współczesności wydarzeń.
I daty - szczególnie ta ostatnia zapada w pamięć i wywołuje gorzki uśmiech.

Świetna książka na wakacyjne lenistwo. Zalecam jednak ostrożność podczas czytania na plaży - "Mściciel" wciąga - łatwo o słoneczne oparzenia!

gwiazdka | 2012-10-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 października 2012

Bardzo lubię książki Forsytha, jednak Mściciel nie będzie należał do moich ulubionych. Książka po większej części jest przegadana. Pierwsze dwieście stron to w zasadzie wprowadzenie do akcji, które można by skrócić do jakichś pięćdziesięciu. Dalej jest trochę lepiej, ale tak naprawdę coś ciekawego dzieje się zaledwie na jednej czwartej stron. Nie ma typowego dla Forsytha zaskakiwania czy zwrotów akcji. Ogólnie powieść jest bardzo przeciętna.

fibronektyna | 2011-05-02

Genialna.
Forsyth to mistrz w swoim gatunku. Intryga, tajemnica, zbrodnia, akcja. A wszystko podane w smakowitej i do połknięcia na raz zgrabnej całości.

Leonidas1978 | 2016-02-19

Podobnie jak w przypadku dwóch innych opinii ostatnio dodanych przeze mnie na LC, tak i ta została napisana ponad dekadę temu na jeden z konkursów recenzenckich. A że zupełnie przypadkowo trafiłem na nią przeglądając posiadane pliki postanowiłem się nią niezwłocznie podzielić.

“Mistrzowski powrót – zbrodnia i kara według Forsytha”

Miłośników prozy Fredericka Forsytha do lektury “Mściciela” pewnie specjalnie namawiać nie trzeba. W przypadku tego typu pozycji samo nazwisko autora stanowi wystarczającą recenzję i w zasadzie ciężko się z tym nie zgodzić. Każda z powieści mistrza thrillera politycznego jest bowiem oczekiwana z elektryzującą niecierpliwością przez rzesze fanów z całego świata. Podobnie było również w przypadku „Mściciela”.
A czym tym razem uraczył nas autor m.in. „Dnia Szakala”, „Ikony”, czy też „Negocjatora”?
Głównym bohaterem powieści jest Cal Dexter – prawnik, a zarazem weteran wojenny z Wietnamu. Poza swoją codzienną profesją Dexter, jako tytułowy Mściciel,...

Jagoda | 2013-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Trochę długo trzeba czekać aż luźne wątki w końcu się zbiegną. Jednak z książką trzeba się zapoznawać uważnie od samego początku, bo niemal wszystko może mieć znaczenie w dalszej części opowieści.
Sama historia dobra - zarówno losy tytułowego Mściciela, od wczesnej młodości po opisywaną misję, jak i sama misja. Jednak jeśli ktoś oczekuje tylko dobrej akcji i niczego ponadto, może poczuć się rozczarowany czy nawet znudzony, Forsyth bowiem przyprawił swą opowieść sporą dawką szczegółów dotyczących konfliktu jugosłowiańskiego czy refleksji na temat źródeł terroryzmu.

Goldi_91 | 2012-12-04

Książkę cenię sobie bardzo wysoko. Forstych w fenomenalny sposób wplata opowieść w historyczne fakty. Były żołnierz, który został sam na tym świecie bierze się za ściganie ludzi, w przypadkach, w których państwo zawodzi. Akcja dzieje się na terenie byłej Jugosławii. Nie dość, że książka ciekawa, to jeszcze można liznąć historii. Oczywiście są momenty, które są po prostu nudne, ale warto przez nie przebrnąć. Bez wątpienia najlepsza książka tego autora, jaka wpadła mi w ręce. Jest godna polecenia.

Polu | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 30 lipca 2014

Świetnie zawiązana fabuła i akcja. Podoba mi się styl oraz to że autor przemyca wartości humanistyczne pod ciekawą akcją. Nie pobłaża zbrodniarzom i również podaje ciekawe fakty o których z tv człowiek sie nie dowie. Warto przeczytać bo wciąga. Przyda się mapa podczas czytania.

Radosław Gabinek | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

"Mściciel" to przede wszystkim dobra powieść sensacyjna, ale przy okazji można poznać masę ciekawych faktów historycznych. Forsyth stworzył trzymającą w napięciu opowieść, a poznając bohaterów tej opowieści śledzimy historię światowych konfliktów na przestrzeni dziesięcioleci. Konflikt w Wietnamie, wojna na Bałkanach. Wszystko to razem zmierza do zaskakującego zakończenia. Polecam!

Robert | 2012-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Książkę otrzymałem w postaci audiobooka nawet z rekomendacją. Spodziewałem się więc porywającej akcji, super bohaterów, dużo działalności agencyjnej i takie tam - jak to czasami Forsyth miał w zwyczaju. Do książki podchodziłem dwa razy. Za pierwszym razem pogubiłem się w ilości wprowadzanych postaci i powiązań między nimi. Muszę przyznać, że tak trudnej fabuły (choć tu jeszcze trudno było mówić o fabule) już dawno nie miałem na warsztacie.

Odpuściłem więc czytanie i postanowiłem, że podejdę do tego jeszcze raz, ale tym razem korzystając z tzw. map myśli - licząc na to, że obrazowo ogarnę te zawiłości. I udało się. Na akcje jednak czekałem całe wieki! Akcją jest jest tu na przykład rozmowa, spotkanie, czy nawet wspomnienie o niej(!). Prawdziwa akcja rozkręca się dopiero pod koniec książki i przychodzi euforia: "Wow! Jaka świetna książka! Właśnie na to czekałem". I kilka sekund dalej książka się kończy. Cóż za rozczarowanie!!!

Gdyby się dobrze zastanowić, to fabułę tej powieści...

kikorskin | 2013-07-17

Mściciel to rewelacyjny thriler trzymający do ostaniej kartki w napięciu. Silny, charyzmatyczny bohater, gotowy do robienia rzeczy niemożliwych. Autor daje czytelnikowi głęboki obraz zła i cierpienia jakiego doznała była Jugosławia. Rys polityczno/historyczny jest bardzo szczegółowy i przejmujący. Genialna poruszająca lektura.