Trzeci Bliźniak

Andrzej Szulc
trzeci bliźni Follett Ken the third twin

super!

super!

Z początku zapowiadało się bardzo dobrze, książka od razu zachęciła mnie wartką akcją i mocnymi wydarzeniami umieszczonymi już na pierwszych stronach. Nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki Kena Folletta, więc nie wiedziałam do końca, czego się spodziewać, jednak pierwsze rozdziały bardzo szybko mnie wciągnęły.

Niestety z czasem, w trakcie czytania, entuzjazm opadał. Przy większości książek miałam raczej odwrotny problem; ciężko było mi zacząć i wciągnąć się w powieść, ale jak już mnie porwała to nie mogłam się oderwać. Tutaj wciągnęłam się od razu, ale po około połowie książki miałam trochę dość, a ostatnie rozdziały zupełnie mnie zirytowały.

Z początku dialogi wydawały mi się trochę drętwe i nienaturalne, ale albo szybko się do tego przyzwyczaiłam, albo później ich poziom trochę się poprawił. Główni bohaterowie nie wzbudzili mojej sympatii. O ile Steve jeszcze jakoś uszedł, o tyle Jean sprawiła na mnie wrażenie arogantki, egoistki i zadufanej w sobie pani doktor, która nie cofnie się przed niczym. Jej przyjaciele mieli sporo problemów, z którymi musieli sobie poradzić, ale autor i główna bohaterka potraktowali to zupełnie po macoszemu, bez empatii, skupiając się na zupełnie innych (czasem wręcz absurdalnych) rzeczach. Miałam czasem wrażenie, że książkę napisał erotoman z niespełnionymi fantazjami, tyle tam było różnych nawiązań, które właściwie nic do fabuły nie wnosiły, a wręcz często pozostawiały myśl "jak można w takim momencie myśleć o takich sprawach?".

Niektóre rozwiązania sytuacji naprawdę zakrawały o absurd, wydarzały się ze zbyt dużą łatwością, były wręcz naiwne. Niemniej główny problem poruszony w książce był bardzo ciekawy i wciągający. Szkoda, że autor nie rozwiązał tego w jakiś mniej prosty, oczywisty i banalny sposób.

Patrząc na opinie można stwierdzić, że jest to jedna ze słabszych książek autora. Szkoda, że akurat tak trafiłam, bo nie zachęciła mnie ta powieść do zapoznania się z twórczością pana Folletta.

Niestety z czasem, w trakcie czytania, entuzjazm...

Bardzo wciągająca - polecam

Bardzo wciągająca - polecam

Uwielbiam Folleta ale to zdecydowanie jedna ze słabszych pozycji. Dobrze napisana więc fajnie się czyta, ale to taka sensacyjka którą czytasz i zapominasz.

Zaskakująca fabuła, jak zwykle u autora opisy bardzo działające na wyobraźnię

Zaskakująca fabuła, jak zwykle u autora opisy bardzo działające na wyobraźnię

Książka rewelacyjna! Trzymała w napięciu niemal do ostatniej strony. Bardzo spodobało mi się w niej przede wszystkim rozłożenie wątków i położenie nacisku tak, że nie wiedzieliśmy kto jest kim w pewnym momencie. Powstałby fajny film z tego, tak myślę!

Bardzo amerykańska opowieść, powinni się nią zachwycić miłośnicy filmów sensacyjnych. Czytałam ze sporym zainteresowaniem, po przerwie wracałam chętnie, lecz wiem, że nie jest to historia, którą będę pamiętać zawsze.

Chętnie przeczytałam ale w zachwyt nie wpadłam. Zdecydowanie wolę książki z tematyką wojenną tego autora albo cykl Filary Ziemi.

Ken Follett jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Jego historie zawsze "ocierają się o fakty", świetnie przygotowuje się do pisania i w jego fikcji literackiej niezawodnie znajduję tę "krztynę prawdy". Książka "Trzeci bliźniak" wydana po raz pierwszy w 1996 roku porusza podobną kwestię co "Helisa" Marca Elsberga wydana w 2016, a więc 20 lat wcześniej... Daje do myślenia, czy to aby na pewno wciąż jest fikcja i "nierealna fabuła" ? Świetnie się czyta. Polecam.

Super, polecam Ken Follett jak zwykle nie zawiódł

Super, polecam Ken Follett jak zwykle nie zawiódł