Zgłosuj na książki roku 2017

Eksperymenty na biednych

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
ubóstwo, eksperymenty,

Darmowe podręczniki, szkolenia i nagrody dla nauczycieli, przekazywanie pieniędzy komitetom rodzicielskim - w co zainwestować, żeby dzieci w kenijskich szkołach opuszczały mniej godzin i dostały lepsze oceny na koniec roku? Otóż najlepiej wydać wszystkie pieniądze na… leki przeciwpasożytnicze. Do tych kontryintuicyjnych wniosków doszli ekonomiści w wyniku eksperymentu, który przyniósł przełom w długiej – bo toczącej się od setek lat – dyskusji: co można zrobić, żeby biedni żyli lepiej.

Dzięki “eksperymentom na biednych” - wedle metody zaczerpniętej chociażby z badań farmakologicznych - świat ponownie uwierzył w pomoc rozwojową, w to że dzięki skutecznym i efektywnym programom uda się w końcu zlikwidować skrajne ubóstwo. Z drugiej strony, nowe metody oznaczają też nowe kłopoty, bo czy na pewno eksperymenty dają ostateczną odpowiedź na pytanie, jak i komu pomagać?

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

almos | 2016-12-29
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Książka traktuje o pomocy biednym krajom trzeciego świata przez bogaty Zachód, o historii i teraźniejszości owej pomocy. Leszczyński pisze jak zmieniały się koncepcje walki z biedą, o licznych kontrowersjach towarzyszących pomocy biednym, przedstawia też stan obecny. Może najważniejszym walorem książki jest prezentacja licznych teorii i koncepcji ekonomicznych dotyczących walki z ubóstwem, oraz kontrowersji między badaczami i praktykami. Książka pokazuje, że ekonomia jest wciąż nauką żywą, aż kipiącą namiętnościami, a pytanie jak zwalczyć strukturalną biedę nie doczekało się wciąż zadowalającej odpowiedzi.

Książka jest przeglądem teorii i praktyki pomocy ubogim krajom Południa. Zawiera też bardzo ciekawy opis historii tej pomocy. Pokazuje Leszczyński jak to bogata Północ pomagając wykazuje się doktrynerstwem, arogancją i niezrozumieniem kultury i tradycji Południa. Koronnym przykładem jest znany i w Polsce ekonomista Jeffrey Sachs, który tworzył w Kenii wioski milenijne i bardzo...

whitesquirrel | 2017-04-17
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Z bliska... Książka jest świetnia napisana, ale wydaje się trochę przeładowana informacjami o przeciwstawnych poglądach/szkołach i przez to trudno wyciągnąć jakieś konkretne wnioski. Brakowało mi wyraźnie zarysowanego poglądu autora. Myślę, że jest to świetny punkt wyjścia do dalszych lektur związanych z tą tematyką. Całkiem zgrabne zebranie tego co można wiedzieć o historii i praktycznych problemach pomocy biednym krajom oraz jej teoretycznych podstawach z punktu widzenia ekonomistów. Podejrzewam, że można więcej wynieść i lepiej ocenić po drugim przeczytaniu.

urbanekpaw | 2017-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2017