Ludowa historia Polski

historia
W.A.B.
2020-11-12
2020-11-12
Adam Leszczyński Historia Polski Historia Polityka Wydawnictwo W.A.B. Literatura faktu Książka historyczna ludowa historia Polski

Historia prawdziwie powszechna

Książka wysłuchana.
Z mojej perspektywy jest to ciekawsze spojrzenie na historię niż to co znałem do tej pory, czyli historię rodów i granic. Ta książka skupia się na życiu mas: chłopów, później chłopów i robotników i ich relacjach z elitami: szlachtą, inteligencją.
Uświadomiła mi, że pańszczyzna to niewolnictwo oraz że relacje władzy z rządzonymi nie zmieniły się tak bardzo przez wieki: władza zasysa ile może, a później dziwi się, że "nie jest lubiana". Jednocześnie elita (szlachta, inteligencja, kierownictwo partii) ma poczucie misji, że musi kierować życiem ludu.
Warto, dużo wiedzy. Dla mnie krok milowy.

Książka wysłuchana.

Nie jest to przyjemna lektura, ale wcale taka nie miała być. Bardzo ważna pozycja w historii rodzimej historiografii. Równie wielka jak kiedyś prace Tazbira czy Sowy. Dla Kuciel-Frydryszak to była niewątpliwa inspiracja.

Bardzo ciekawa publikacja. W sposób przystępny i zrozumiały autor przestawia społeczne zjawisko kategorii społecznej klasy ludowej. Dla wszystkich, którzy interesują się przemianami społeczeństwa polskiego.

Ciekawa. Bardzo ciekawa. Nie mam wykształcenia historycznego, więc nie wszystko rozumiałam tak jak chciałam, ale generalnie wystarczająco przystępny język i dużo faktów, które otworzyły mi oczy na pewne zjawiska.

Sięgając po szkolne podręczniki do historii, a nawet ich akademickie odpowiedniki, nieodmiennie świat wydaje się złożony głównie z arystokracji i elit. Jasne, o wzniosłych wojennych porywach, koronacjach, pięknych strojach dam i rycerskich zbrojach, pałacach i skarbach czyta się miło. Natomiast oranie pól, wylewanie pomyj, niańczenie potomstwa i gangreny przeplatane cholerą zwykle mało kogo obchodzą. Jednak to właśnie codzienność szarych obywateli jest prawdziwą treścią życia, czyż nie?

Naiwny mógłby powiedzieć: "Dawniej to były czasy". Czy widzieliście kiedyś związek silniejszego ze słabszym, gdzie ten pierwszy nie doiłby drugiego? (nie mówiąc o wyjątkach) Chłopi byli tymi słabszymi, a książka potwierdza to licz­nymi przykładami. Z pewnością, koncentrując się na negatywach, zapomina się o pozytywach. Dlatego czekam na książkę o historii chłopskiego dobrobytu (mam nadzieję, że nie daremnie). Utkwił mi jeszcze jakiś cytat z filmu o Leninie (nie pamiętam tytułu): "Czy wiesz, dlaczego oni się buntują? Nie aby coś zmienić, lecz aby zająć miejsce swoich ciemiężycieli". I ci słabsi po zmianie barykady robili dokładnie to samo ( a książka też podaje parę takich przykładów).

Jest też pozytywna strona tej książki. Pokazuje ona mechanizmy wykorzystywania, których znajomość może nam pomóc rozpoznać współczesne próby wyzysku i manipulacji, które - i o czym sam autor wspomina - nie zmieniły się aż tak bardzo do dnia dzisiejszego. (Postuluję o wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach: "Jak nie dać się zrobić w konia" - oczywiście z całym szacunkiem dla koni )

Wspaniala lektura, autor rysuje bardo wyrazna linie laczaca historie z terazniejszoscia. Rozprawia sie z wieloma mitami ktore kraza w polskiej edukacji jak brak wykluczenia na tle rasowym w rzeczypospolitej. Dokumentuje dokladnie mechanizmy wewnetrznego kolonializmu o ktorych pisal Jan Sowa w ksiazce Fantomowe Cialo Krola.

Jeśli ktoś nie jest pasjonatem historii, może się zniechęcić drobiazgowością opisywanych wydarzeń. Mnie temat zainteresował i czytałam ją powoli, na raty, przez 4 miesiące - choć nie każdy może być tak wytrwały jak ja, polecam choć spróbować zaznajomić się z tą pozycją. Pozwala spojrzeć na rzeczywistość trochę inaczej.

Rzuciłam się na tę publikację z wielkim zapałem, mając nadzieję na całkiem nowe spojrzenie na historię Polski, historię pisaną z punktu widzenia ludu, czyli zdecydowanej większości społeczeństwa. W trakcie lektury, zresztą ciekawej, pojawiały się jednak poważne wątpliwości metodologiczne.
Obraz, jaki rysuje Adam Leszczyński, jest przerażający. Dzieje Polski są według niego historią brutalnego wyzysku, zniewolenia i nędzy mas ludowych. Czy tak było faktycznie? Być może, ale autor nie jest w stanie to udowodnić. Z jednej strony, obficie cytuje źródła, co jest wielką zaletą dzieła. Z drugiej strony jednak, mimo zastrzeżeń, że odnotowują one na ogół sytuacje nadzwyczajne (np. supliki chłopów z danej miejscowości doprowadzonych do rozpaczy niesprawiedliwym i okrutnym traktowaniem),tworzy na ich postawie ogólny obraz historii społecznej kraju.
Bardzo kiepsko wygląda polemika z innymi autorami. Jako przykład warto przytoczyć stosunek Leszczyńskiego do słynnego artykułu Andrzeja Wyczańskiego, opublikowanego w 1978 r. Wyczański, na podstawie bardzo szerokiej i dokładnej kwerendy archiwalnej, stwierdził, że poziom życia chłopów w Polsce w XVI w. był dość wysoki, korzystali oni bowiem z ogólnego dobrobytu państwa. Taka teza była w czasach komunistycznych całkowicie sprzeczna z oficjalną wizją losów uciśnionego chłopstwa. Leszczyński podważa te ustalenia, ale jego jedynym argumentem jest… czas opublikowania artykułu: „Takiej rewizji poglądów [na temat ludu] sprzyjał, dodajmy, klimat intelektualny epoki schyłkowego komunizmu”. I tyle. Leszczyński nie podejmuje żadnej, naprawdę żadnej, polemiki merytorycznej z ustaleniami Wyczańskiego. Zapewne jest naszą hańbą narodową fakt, że wolność większej części społeczeństwa nadawali cudzoziemcy: Napoleon w konstytucji Księstwa Warszawskiego czy zaborcy znosząc pańszczyznę i przeprowadzając uwłaszczenie. Tutaj jednak Leszczyński znowu przedstawia sytuację wybiórczo: opisuje niemal wyłącznie stan rzeczy w zaborach rosyjskim i austriackim, podczas gdy zaborowi pruskiemu praktycznie nie poświęca uwagi. Może dlatego, że tam sytuacja ludności wiejskiej w XIX i pierwszej połowie XX w. była całkiem dobra. Z kolejnej już strony, na pewną prawidłowość autor zwraca słusznie uwagę: na zasadę "Jak trwoga, to do Boga", czyli na tradycję odwoływania się elit politycznych do ludu, połączoną z mniej lub bardziej wyraźnymi obietnicami poprawy jego losu, w czasach największego zagrożenia: potopu szwedzkiego, powstania kościuszkowskiego i styczniowego, walki z bolszewikami 1919 - 1920. Właśnie wtedy i dopiero wtedy. Tak czy owak, warto było przeczytać. Co do jednego zgadzam się z autorem całkowicie: publikacji na temat dziejów ludności chłopskiej w Polsce jest rozpaczliwie mało, za mało.

Książka wielce interesująca, która porusza wcześniej rzadko poruszane i powszechnie uważane za mniej ważne tematy. Napisana moim zdaniem dosyć chaotycznie przez co trudno się ją czyta, ale mimo wszystko warto ją przeczytać za względu na to, że może otworzyć oczy na temat życia naszych przodków z ich perspektywy. Jest także stronnicza, lecz takie było założenie autora o czym sam pisze. Niemniej jednak Ludowa historia Polski popchnęła mnie w kierunku przeczytania innych książek dotyczących chłopstwa polskiego.