Krótka historia prawie wszystkiego

Tłumaczenie: Jacek Bieroń
Seria: Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A short history of nearly everything
nauka, fizyka, astronomia, wszechświat
Paweł Lipiec

Inne wydania

Bill Bryson sam o sobie mówi, że nie jest entuzjastą podróżowania, ale nawet gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. Krótka historia prawie wszystkiego stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszystkiego, co zdarzyło się od wielkiego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.

"Oryginalna i błyskotliwie napisana książka. Dowiadujemy się, czym jest świat materialny - od najmniejszego kwarka po największą galaktykę - i poznajemy wszystkie poziomy pomiędzy... Klasyka nowoczesnego pisarstwa popularnonaukowego".

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Aaron | 2014-02-22
Przeczytana: luty 2014

Osobiście przyznałbym Bill'owi Bryson'owi Nobla za tę pozycję. Jeszcze nie przeczytałem innych książek tego autora, ale to tylko kwestia czasu. Świetnie napisana i oryginalna, czyta się ją bardzo dobrze i łatwo. Lektura z gatunku pisarstwa popularnonaukowego. Niewiarygodne ile można zmieścić wiedzy na trochę ponad 500 stronach.
"Krótka historia prawie wszystkiego" to bardzo trafny tytuł, zwłaszcza jeżeli chodzi o słowo HISTORIA. Zaczyna się od powstania Wszechświata. Na początku nie było chaosu:), był tylko gigantyczny wybuch cząsteczki o wielkości, którą aby zobaczyć należałoby spojrzeć przez mikroskop. Od tego momentu zaistniała cała historia wszystkiego. Dzięki temu wydarzeniu teraz mogę pisać o tej książce.
Podzielona jest na sześć długich rozdziałów i każdy z nich poświęcony jest zupełnie innej dziedzinie nauki. Dużo dat i postaci, które nie zawsze są znane zwykłemu człowiekowi. Tablica Mendelejewa została odkryta wcześniej przez kogoś zupełnie innego, ale to tylko 0,1%...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Nie znosisz fizyki, chemii albo biologii? Wszelkie nauki przyrodnicze burzą Twój spokój, bo przypominają Ci się koszmarnie nudne lekcje o erach geologicznych oraz klasówki do których uczyłeś się pilnie, żeby zapomnieć o tym, czego się nauczyłeś tego samego dnia wieczorem?
To mam dla Ciebie świetną wiadomość – tę książkę musisz przeczytać.
To, że tak niewielu z nas odnajduje w sobie pasję geologa, botanika czy fizyka w opinii Autora to efekt spisku twórców podręczników do tych przedmiotów.
Wygrywa ten, który napisze najbardziej nudną i zniechęcającą do pogłębiania wiedzy w tym obszarze pozycję :-)
Książka Billa Brysona jest ich dokładnym przeciwieństwem.
Znajdziecie w niej odpowiedzi na większość nurtujących Was pytań z zakresu nauk o Ziemi i kosmosie, które w Waszych głowach pojawiły się jeszcze w podstawówce lub w czasach licealnych (ewentualnie w gimnazjum, ale ja jestem dinozaurem, więc poza określeniem „gimbusy” niewiele na temat tych palcówek edukacyjnych wiem :-) .
Nie...

Evik | 2012-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Przeczytałam tę książkę i żyję ;) W Ziemię nie uderzył żaden meteoryt, a jest to realne i wbrew pozorom wcale nie tak łatwo jest go dostrzec i następnie zmienić trajektorię jego lotu. Nie nastąpiły żadne drgania płyt tektonicznych (to też jest realne, mimo, że żyję z dala od miejsca, gdzie się stykają płyty tektoniczne).

Polecam książkę, jest niesamowita. Autor wychodzi od opisu stworzenia świata. Przez chwilę poczułam się niemal jak Stwórca. Trochę pogubiłam się w tych wielkościach kosmicznych - tych milionowych bilionowych częściach sekundy itp. Rzeczywiście, jest to historia prawie wszystkiego. Od powstania wszechświata, próby odpowiedzi na pytanie o jego wiek, o wiek Ziemi. O atomie, o dinozaurach, budowie atmosfery. O komórce, o naszym DNA.

Jest to książka o szalonych naukowcach, którzy nie wahali się eksperymentować na sobie (oraz - co mniej chwalebne - na innych), oraz o pechowych naukowcach (tych, których zasługi przeszły na innych). Jest tu mowa o Parku Yellowstone,...

Wojciech Gołębiewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

William McGuire "Bill" Bryson (ur. 1951) – amerykański pisarz, autor książek podróżniczych, popularnonaukowych oraz dotyczących języka angielskiego.
Proszę Państwa, po raz pierwszy uginam się pod presją wyników na LC: średnia 8,2 przy 850 ocenach i 103 opiniach. Wobec tego przedstawiam dwie wersje mojej recenzji: konformistyczną i zrzędliwą.
WERSJA I (stadna)
Ta książka, wydana w 2003 roku, jest dowcipnie napisaną encyklopedią.
Tego dzieła nie należy recenzować, je należy czytać, nie zapominając jednak, że jest to pozycja popularnonaukowa, bo profesjonaliści poszczególnych dziedzin mogliby mieć fachowe zastrzeżenia, co do precyzji sformułowań. Szeroki zakres tego dzieła nie pozwala na całkowite uniknięcie nieścisłości.
Napisano o książce Brysona prawie wszystko, więc ja polecam tylko erratę dostępną na:
Mimo dezaktualizacji niektórych ...

Zuba | 2017-06-17
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Tytuł mnie trochę zniechęcał - w sześciuset stronach zawrzeć historię świata do pojawienia się homo sapiens? Na pewno będzie po łebkach, lekko, ale niezbyt treściwie, ot, taka papka. I "Krótka historia..." czekała kilka lat na lekturę. Ostatecznie impulsem do zapoznania się z nią była dostępność tekstu w wykonaniu autora w serwisie audiobooków storytel.

Panie i Panowie, czapki z głów. W książce jest więcej niż się spodziewałam. Nie jest to jedynie zbiór podstawowych encyklopedycznych informacji o historii świata, a bardziej opis jak ludzie dowiadywali się tego wszystkiego co wiedzą teraz. Stąd zatrzęsienie nazwisk i mnóstwo opowieści o postępie nauki. To dla mnie najciekawszy aspekt tej pozycji - w zasadzie jest to pean na cześć ludzkiej ciekawości, dociekliwości, wnikliwości. Przepaść między tym, jak mało wiedziano o świecie kilkaset lat temu a teraz, jest nie do ogarnięcia umysłem. I z tej niewiedzy, siłą umysłów rzeszy ciekawskich jednostek, udało się wydobyć.

Stawiam tę...

yokopoko | 2010-04-18

Wcale nie taka krótka, bo stron ponad 500. ;) Mimo to, dobrze się ją czyta, nie nudzi, chociaż poruszała tematykę, którą normalnie wcale bym się nie zainteresowała (np. geologia). Ciekawie opisane sylwetki odkrywców i naukowców, co świetnie przybliża okoliczności danego odkrycia. Super książka. :)

Paweł Suchodolski | 2011-04-04
Na półkach: Naukowe, Przeczytane, Książki
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Wzór tego, czym powinna być książka popularnonaukowa. Wspaniały przekrój zdarzeń od wielkiego wybuchu aż po czasy współczesne. Imponujący jest trud autora (który sam jest naukowym laikiem) w zdobywaniu wiedzy potrzebnej do napisania tej książki.

Nina | 2013-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2013

Zazwyczaj uogólniające zdanie o książce piszę w podsumowaniu. Jednak tym razem czuję potrzebę rozpoczęcia od tego:

Jest to najlepsza książka popularnonaukowa jaką czytałam.

Bryson zabiera czytelnika w fascynującą podróż po zagadkach nauki. Wraz z autorem można poznać świat w skali mikro i makro, można zrozumieć fizykę, która zawsze była trudna do pojęcia, można zagłębić się w astronomię, prześledzić ewolucję i zajrzeć do królestwa zwierząt. Bryson wychyla się przez okno, patrzy w gwiazdy i schodzi na dno oceanów. Śledzi grunt pod naszymi stopami i wchodzi na szczyty gór. Zagląda do życia mchu i pod każdy napotkany kamień. Obserwuje orbitę, atmosferę i wnętrze Ziemi.

Oprócz zrozumienia otaczającego nas wszechświata i poznania podstawowych praw, które nim żądzą, poznajemy również procesy, które prowadziły do tegoż zrozumienia, do sformułowania praw i teorii. Wśród tego wszystkiego znajdujemy ludzi, którzy są naszymi darczyńcami – którzy poszerzali stan wiedzy na przestrzeni...

kamil9 | 2015-08-28

Bardzo ciekawa książka popularnonaukowa:)
Jak wskazuję tytuł autor porusza naprawdę wiele wątków.
Rozpoczynając na kosmosie poprzez wiek naszej planety, początki chemii, DNA a kończąc na pochodzeniu człowieka.
Oczywiście to tylko kilka z wielu zagadnień poruszanych w tej książce:)
Dodatkowo jest sporo anegdot :)
Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kaklucha | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Bryson jest rewelacyjny, tytuł "Podstawy współczesnej nauki dla opornych" bardzo by do tej książki pasował! Oczywiście czasami coś zgrzyta, jak to przy uproszczeniach - w rozdziałach nie mówiących ściśle o chemii, pojawiają się nazwy zwyczajowe substancji chemicznych i czasami są tak idiotyczne, że trudno się zorientować o co chodzi.

Czytamy w weekend

Piątek, piąteczek, piątunio! Nie ma chyba lepszego czasu niż piątek po południu - kiedy wiadomo, że przez następne dwa dni nic nie trzeba, a wszystko można! Można spać do południa, jeść lody na śniadanie, zapomnieć o obiedzie i czytać, czytać, czytać... Sprawdźcie, co nasza redakcja czyta w weekend.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?