Zaginiony kontynent

Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Lost Continent: Travels in small-town America
brzanka

Bezlitosna w osądzie i przezabawna w formie relacja o ponownym odkryciu Ameryki i poszukiwaniach idealnego miasteczka. Prawie nikt nie wyjeżdża z Des Moines w stanie Iowa. Jednak Bill Bryson wyjechał i po dziesięciu latach spędzonych w Anglii postanowił wybrać się do domu, który okazuje się dla niego… obcym krajem. W leciwym chevrolecie chevette Bryson pokonał prawie 14 000 mil na terenie...

W leciwym chevrolecie chevette Bryson pokonał prawie 14 000 mil na terenie trzydziestu ośmiu stanów, aby sporządzić ten zabawny i przenikliwy raport na temat kondycji małomiasteczkowej Ameryki.

Od głębokiego Południa po Dziki Zachód, od miejsca urodzenia Elvisa po Custer’s Last Stand, Bryson odwiedza miejscowości, którym nadaje własne nazwy, sugerujące nudę, ospałość i monotonię. Jego nadzieje na znalezienie amerykańskiego marzenia kończą się koszmarem chciwości, ignorancji i zanieczyszczenia środowiska.

„Zaginiony kontynent to niezwykle zabawny portret współczesnej Ameryki, a jednocześnie przejmujące wspomnienie o utraconej młodości. Prawdziwe arcydzieło komizmu”.
„Publishers Weekly”

źródło opisu: https://zysk.com.pl/2019/04/09/zaginiony-kontynent-bill-bryson/

źródło okładki: wydawnictwo

NieZnamSięToSięWypow | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Pisanie książek o zabarwieniu humorystycznym jest dosyć trudne. Autor może żyć w przekonaniu, że jego dowcipy i uszczypliwości przypadną do gustu czytelnikom, podczas gdy oni sami uznają to jedynie za rynsztokowy humor. Na szczęście Zaginionego kontynentu (zazwyczaj) to nie dotyczy.

Po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Bill Bryson postanowił odwiedzić nie tylko sam dom rodzinny w Des Moines w stanie Iowa, ale nade wszystko odbyć podróż wzdłuż i wszerz Stanów Zjednoczonych. W rezultacie odbył podróż liczącą prawie czternaście tysięcy mil. Zaginiony kontynent to swoista kronika niecodziennej wyprawy, napisana z dużym przymrużeniem oka. Naprawdę dużym.

Relacja wyprawy, jakiej podjął się Bryson, to swego rodzaju wycieczka z przewodnikiem. Podczas podróży pisarz odkrywał Amerykę Północną, ale czytelnikom oszczędził trudu i podaje na tacy najważniejsze informacje o regionie. Nadmienię, że w Polsce książka ukazała się dopiero w 2016 roku, podczas gdy Bryson napisał ją...

jakprzezokno | 2019-07-26

Dawno, bardzo dawno nie czytałam tak straszliwie nudnej książki. Autor opisuje nudne bezdroża Ameryki w całkowicie nudny i bezbarwny sposób. Kilometry, nazwy miejscowości, piasek, kurz i trochę wspomnień. Męczyłam się z tą książką i właściwie tylko jedna anegdotka, to tego bardzo krótka zainteresowała mnie. Poza tym - okropność.

cat_book_read | 2019-07-13

#ZaginionyKontynet podróże po prowincjonalnej Ameryce
Autor: Bill Bryson od @zysk_wydawnictwo
„ Potraficie sobie wyobrazić, jak nieswojo się czułem, kiedy jechałem autostradą Tennessee 31 przez prawie niezamieszkaną dolinę krętej rzeki Clinch do Sneedville, mając od czasu do czasu ubogie farmy tytoniowe. Hrabstwo Hancock zajmowało w kraju siódme miejsce od końca pod względem zamożności, co było widać gołym okiem. W rowach zalegały śmieci, a domy przeważnie były małe i pozbawione ozdób.”
Zaginiony kontynent to wspólnie przejechane mile leciwym chevroletem chevette w doborowym towarzystwie. Zabawne anegdoty, wspominki, opisy zakątków prawie każdego stanu w Ameryce. Miejsca godne uwagi, jak i takie, które zostawiają wiele do życzenia. Na każdej stronie możemy poczuć zamiłowanie i miłość autora do podróży. Szybko wczujemy się w klimat i dostosujemy do tempa, jakie nam narzuci. Bill Bryson zaprasza nas do wspólnych rodzinnych wycieczek z okresu dzieciństwa. Mamy możliwość spojrzeć na...

Froszti | 2019-07-13

Autor Bill Bryson jest również jej głównym bohaterem. Po ponad dekadzie spędzonej na starym kontynencie, gdzie już przesiąknął Brytyjskim klimatem, postanowił on odwiedzić swój dawny dom, a przy okazji nico bardziej zwiedzić niektóre zakątki wielkiego kraju. Punktem startowym jego wyprawy był jego rodziny dom w Des Moines w stanie Iowa. Wiernym i niestrudzonym środkiem podróży, stał się leciwy Chevrolet Chevette. Tak samo, jak Odyseusz, Bryson wyruszył w wielką podróż, gdzie czekało go tylko nieznane. Ten pierwszy szukał drogi powrotnej do domu, Bill za to postanowił zwiedzić różne zakątki USA w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia (swoistego amerykańskiego raju). Oczywiście to tylko pozory, bo cała jego wycieczka miała zupełnie inny cel, ale to uświadomił sobie dopiero po przejechaniu wielu mil.

Opisana w książce podróż miała miejsce już kilka (a raczej już kilkadziesiąt lat temu), więc niektóre ze wspomnianych tutaj miejsc, mogły ulec pewnemu przeobrażeniu, inne zaś...

BarbaraAndHerBooks | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

„Zaginiony kontynent” to opis podróży jej autora – Billa Brysona po Stanach Zjednoczonych po 10-ciu latach nieobecności w kraju. Bryson przejechał blisko 14000 mil przez 38 stanów starym chevroletem chevette i opisał w swej książce małe miasteczka Ameryki. Mężczyzna odbył tę podróż powracając do miejsc, które pamiętał ze swojego dzieciństwa i szukając miasta idealnego. Czy udało mu się je znaleźć? Tego dowiecie się sięgając po tą pozycję.
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Podobały mi się niektóre z historii z jego dzieciństwa, kiedy to podróżował po kraju wraz ze swoją rodziną. Zdarzały się zabawne historie, ale podczas lektury niektórych byłam trochę zażenowana. Mam wrażenie, że autor co chwila czegoś się czepia i wszystko mu się nie podoba. Ostro krytykuje konsumpcjonizm, tłuste i niezdrowe amerykańskie jedzenie, reklamy, czy też ogłupiającą ludzi telewizję.
Trochę to nie mój gust i szczerze powiedziawszy spodziewałam się czegoś innego. Myślałam, że będzie to...

„Zaginiony kontynent” nie jest opowieścią o mitycznej Atlantydzie. To relacja z długiej podróży po niemal wszystkich stanach USA, jaką autor odbył po latach nieobecności w rodzinnym kraju. Zdziwienie, rozczarowania, konfrontacja z ideałami sprzed lat – to tylko niektóre, ale i najważniejsze problemy pojawiające się w tej napisanej z wielką pasją książce.

Bill Bryson to jeden z najbardziej znanych i lubianych współczesnych amerykańskich autorów prozy podróżniczej i popularnonaukowej. Doskonale potrafi łączyć literaturę faktu z osobistymi, zazwyczaj zabawnymi, komentarzami oraz różnorodnymi kontekstami.

W „Zaginionym kontynencie” autor opisuje podróż po swej ojczyźnie, jaką odbył jako dorosły, dojrzały człowiek, ale jednocześnie bardzo często przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami zwiedzał Stany Zjednoczone podczas wakacji.

Kluczową rolę w tych opowieściach odgrywa ojciec – nie ukrywam, że mój ulubieniec (i wcale nie dlatego, że był wielkim globtroterem,...

kryminalnatalerzu | 2019-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2019

„Zaginiony kontynent. Podróże po prowincjonalnej Ameryce” autorstwa Billa Brysona to relacja z podróży po Ameryce końcówki lat 80tych, kiedy to autor po śmierci ojca postanawia odwiedzić wszystkie miejsca, do których jeździli całą rodziną podczas corocznych wakacji. I tak czytelnik razem z autorem odwiedza kolejne miasta i miasteczka kolejnych stanów, spotyka sporo różnych ludzi na swojej drodze i analizuje sposoby zachowania mieszkańców. Autor nie szczędzi też gorzkich uwag odnoście poziomu nauki, szpitali, reklam czy ogólnie ogłupiającej amerykańskiej telewizji. Krytykuje największą na świecie chęć posiadania coraz to nowych sprzętów amerykanów i podkreśla jak tłuste i niezdrowe jest amerykańskie jedzenie. Dostrzega też oczywiście piękno otoczenia, odwiedza sporo ciekawych miejsc, domy sławnych ludzi, wiele muzeów czy parków narodowych. Jest też oczywiście Wielki Kanion. Wszystko to opatrzone jest ciętym humorem Brysona i szczyptą wspomnień z dzieciństwa. Ogólnie była to ciekawa...

Monika | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Bill Bryson w sentymentalnej podróży po współczesnej Ameryce, czyli rzecz o tym, jak niepohamowany konsumpcjonizm niszczy kraj i ludzi. Ku przestrodze.

„Chciałem podróżować. Chciałem zobaczyć Amerykę. Chciałem wrócić do domu”.

Przez trzydzieści osiem stanów, od głębokiego Południa po Dziki Zachód, Bill Bryson telepie się samotnie w chevrolecie chevette, rozkoszując się krajobrazami „jak z reklamy dezodorantu” i unikając turystów (zwłaszcza niemieckich). Oszczędza na absurdalnie drogich biletach (jest z Iowa), szczęśliwie unika zakupu tandetnej „czapki z gówienkiem”, denerwuje klientów ekskluzywnych restauracji, przyciskając twarz do szyby i patrząc krytycznym wzrokiem na ich jedzenie, oraz – złośliwie – włazi fotografującym w kadr. Na każdym kroku obserwuje niepokojące, przygnębiające zmiany, do których w Ameryce doprowadził bezrefleksyjny konsumpcjonizm. „Zaginiony kontynent” to gorzko-komiczna książka o rzeczywistości, która już ostrzy buty o naszą wycieraczkę.

Billa Brysona...

SylviaVoyages | 2019-06-10
Przeczytana: maj 2019

Przyjemna podróż dla wszystkich, którzy poza odkrywaniem nowych lądów lubią niezobowiązująco oderwać się od rzeczywistości i potrafią przymknąć oko na nieco uszczypliwości. Fani amerykańskich klimatów z pewnością znajdą tu wiele ciekawostek, a laikom w temacie być może udzieli się ich fascynacja? Książka nie tylko ujmuje szczerością, ale również bawi i… skłania do refleksji. Polecam!

Cała recenzja: https://www.sylviavoyages.com/2019/06/zaginiony-kontynent-bill-bryson.html

LwiaNerka | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Dobra książka i fajnie się ją czyta, zaglądając do map Googla lub Apla, żeby wiedzieć, którą drogą autor akurat się porusza. Z wplatanych opowieści wynika jednak, że książka pisana była i odnosi się do początku lat 90-tych, a w takim razie w istocie 98% informacji jest już nieaktualnych:)