Wszechświat w skorupce orzecha

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Universe in a Nutshell
yokopoko

"Wszechświat w skorupce orzecha" (ang. "The Universe in a Nutshell") – popularnonaukowa książka autorstwa Stephena Hawkinga wydana w roku 2001. Książka ta jest kolejną częścią "Krótkiej historii czasu". Autor omawia w niej zagadnienia, którymi zajmował się od czasu wydania poprzedniczki, w sposób (jak sam twierdzi) łatwy i przystępny nawet dla laika w dziedzinie fizyki teoretycznej. Wszechświat w skorupce orzecha został pozytywnie oceniony m.in. przez: "Sunday Times", "New York Times" oraz "Time Magazine".

rooibos | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Nic nie zrozumiałem, nic, nic a nic. Na skutek czego wykiełkowała we mnie teoria, którą podpadnę Hawkingowi i Miodkowi oraz bardzo nie tylko im: wszechświat jest kobietą.

Kamil | 2014-10-21
Przeczytana: 18 października 2014

W życiu blogera książkowego przychodzi taki czas, a w sumie przychodzi taka książka, której nie sposób wystawić jednoznaczną ocenę. Wchodząc w link, może spodziewaliście się książki religijnej, poruszającej ważne tematy, może powieści amoralnej lub biografia któregoś z wybitnych pisarzy naszego globu. Muszę Was rozczarować, bo książka, którą zrecenzuję leży na kompletnie innej półce i można śmiało powiedzieć, że stoi w sprzeczności do literatury religijnej. Każdy zna, a przynajmniej powinien słyszeć o wybitnym naukowcu, na stałe przypiętym do wózka inwalidzkiego. Stephen Hawking, bo o nim mowa napisał kilkanaście lat temu bardzo popularną książkę pod tytułem Krótka historia czasu. Wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło wydanie jej następczyni Wszechświat w skorupce orzecha, w której opisuje, analizuje zagadnienia, które pojawiły się od czasu jego poprzedniej książki.

O ile Krótka historia czasu była napisana jak prawdziwa powieść - wszystkie...

mrpriv | 2014-09-13

Nie mogę ocenić tej książki, bo jestem za głupi, żeby to była ocena miarodajna :) Być może pojąłbym więcej, gdybym przeczytał kilka razy i wsparł się innymi książkami...

W każdym razie odnoszę wrażenie, że usilne unikanie odniesień do matematyki raczej zaciemnia obraz zamiast pomagać zrozumieć tak abstrakcyjne kwestie jak mechanika kwantowa, p-brany, zagięcia czasoprzestrzeni etc... Hawking pisze lekko i naprawdę próbuje momentami to samo zagadnienie opisać na kilka sposobów ("inaczej mówiąc..."), ale to za mało, bo obawiam się, że nie da się pewnych spraw zrozumieć, w oparciu o opis, nawet poprzez analogię, jeśli sięgają one poza obszar dostępny naszemu poznaniu.

Np kwestia czasu urojonego. "oś czasu urojonego biegnie prostopadle do osi czasu realnego" - nie, przykro mi, tu nawet obrazek nic nie pomoże, po prostu tego nie łapię. Udało mi się jakoś objąć rozumem ogólną koncepcję naszej czasoprzestrzeni unoszącej się na (w?) innej, nadrzędnej branie, ale już kwestia "ciasno...

Michał | 2018-11-07
Przeczytana: 05 listopada 2018

Lata temu niesamowicie wciągnęła mnie "Krótka Historia Czasu", stąd postanowiłem uzupełnić braki w lekturze o "Wszechświat w Skorupce Orzecha". O ile "Krótką Historię" czytało się bardzo dobrze, łatwo i przyjemnie, o tyle muszę przyznać że druga pozycja na tej liście to... twardszy orzech do zgryzienia.

Pisane jest na tyle prostym językiem, na ile pozwala na to tematyka związana z fizyką kwantową i zasadami rządzącymi materią w najmniejszych znanych skalach. I to chyba raczej wina całkowicie abstrakcyjnego i nieintuicyjnego przedmiotu niż samego autora, że książkę tą czytało mi się zdecydowanie trudniej niż poprzednią jego pozycję. Nie zniechęcam bynajmniej do lektury, ale nie zdziw się, jeśli będziesz wracać co chwilę do wcześniejszych stron, lub przerywać czytanie, żeby przez chwilę sobie wszystko przemyśleć i poukładać. Nie zdziw się także jeśli próby ponownego przemyślenia i poukładania na nic się zdadzą, bo chyba jest tak jak pisze sam Stephen Hawking - wyobraźnia zawodzi...

Bacha85 | 2014-10-26
Przeczytana: październik 2014

Kim jest Stephen Hawking wie każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się współczesną fizyką teoretyczną. Chory na stwardnienie zanikowe boczne, od lat porusza się za pomocą specjalnie przystosowanego fotela. Jednak choroba absolutnie nie przeszkadza mu w drążeniu najtrudniejszych fizycznych zagadnień i co równie ważne, w przybliżaniu ich przeciętnym, głodnym wiedzy czytelnikom.

Tematem tej książki jest wszechświat, począwszy od ogólnej teorii względności Einsteina, w połączeniu z fizyką kwantową, aż do tajemniczej teorii M, która ma tłumaczyć wszystko. Znajdziemy tu rozważania, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się zupełnie abstrakcyjne. Od teorii podróży w czasie, poprzez czarne dziury, które tak naprawdę wcale nie są zupełnie czarne, po zagadnienie, czy wszechświat na pewno jest nieskończony a może przypomina gruszkę?

Nie jest to łatwa lektura a podstawowa znajomość fizyki, zdecydowanie ułatwia jej odbiór. Z drugiej strony autor bardzo dobrze tłumaczy nawet tak...

Emila Goryńska | 2015-05-04

Jaki kształt ma czas? Czym są czarne dziury? Czy możliwe są podróże w czasie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Stephen Hawking, prezentując najważniejsze odkrycia naukowe od czasu wydania jego bestselleru, "Krótkiej historii czasu".
"Wszechświat w skorupce orzecha" to bogato ilustrowana książka omawaijąca trudne zagadnienia, jednak autor postarał się o to, aby zaciekawiły one czytelnika, używając porównań do życia codziennego i prostych, czasem zabawnych objaśnień skomplikowanych procesów. Dzięki temu mogą one trafić do każdego, oczywiście kto zna podstawy fizyki.
Książkę, mimo że nie jest wcale obszerna i połowę zajmują ilustracje, czyta się mozolnie i trzeba jej poświęcić całą swoją uwagę, ale wynagrodzić to może satysfakcja z przyswojonej wiedzy i znajomości podstawowych praw rządzących wszechświatem.
Stehen Hawking to jeden z najlepszych fizyków od czasów Einsteina i uważam, że to wspaniałe, że potrafi podzielić się swoją rozległą wiedzą z przeciętnymi...

Jacek | 2015-05-18

Zrozumiałem jakieś 60-70%. To, co zdołałem pojąć, było arcyciekawe. To, czego nie zrozumiałem, jest po prostu fascynujące!

Szkolny_Klub_ | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

"Wszechświat w skorupce orzecha" to bogato ilustrowana książka
omawiająca trudne zagadnienia, jednak autor postarał się o to, aby zaciekawiły one czytelnika, używając porównań do życia codziennego i prostych, czasem zabawnych objaśnień skomplikowanych procesów. Dzięki temu mogą one trafić do każdego, oczywiście kto zna podstawy fizyki.

Hrabia | 2019-01-24

Rozumiem, że grupa odbiorców będzie mocno ograniczona, ale Ci co mieli zaszczyt ją przeczytać, będą usatysfakcjonowani w pełni. Chyba, że oczekiwali po tej książce, że wyjaśni wszystkie zagadnienia od początku czasoprzestrzeni aż do jej końca. Ci srogo się rozczarują.

Jestem pewien, że będę ją czytał ponownie. Jako laik w temacie jestem pewien, że za drugim razem "wyciągnę z niej" wątki, które mogły mi umknąć przy pierwszym czytaniu. :-)

Darth | 2015-01-29
Przeczytana: 04 marca 2002

Stawiam tyle gwiazdek za :
- ciekawe hipotezy;
- wciągające historie;
- świetne ilustracje.
...co do zawartości merytorycznej nie wypowiadam się - nie jestem fizykiem. Wspaniale przedstawione zawiłe teorie współczesnej fizyki w sposób przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba. To naprawdę wciągająca lektura.