A Short History Of Nearly Everything

A Short History Of Nearly Everything
literatura faktu
angielski
topperkiewicz

Bill Bryson describes himself as a reluctant traveller: but even when he stays safely in his own study at home, he can't contain his curiosity about the world around him. A Short History of Nearly Everything is his quest to find out everything that has happened from the Big Bang to the rise of civilization - how we got from there, being nothing at all, to here, being us. Bill Bryson's...

Bill Bryson's challenge is to take subjects that normally bore the pants off most of us, like geology, chemistry and particle physics, and see if there isn't some way to render them comprehensible to people who have never thought they could be interested in science. It's not so much about what we know, as about how we know what we know. How do we know what is in the centre of the Earth, or what a black hole is, or where the continents were 600 million years ago? How did anyone ever figure these things out?

On his travels through time and space, he encounters a splendid collection of astonishingly eccentric, competitive, obsessive and foolish scientists, like the painfully shy Henry Cavendish who worked out many conundrums like how much the Earth weighed, but never bothered to tell anybody about many of his findings. In the company of such extraordinary people, Bill Bryson takes us with him on the ultimate eye-opening journey, and reveals the world in a way most of us have never seen it before.

źródło opisu: www.transworldbooks.co.uk

źródło okładki: www.transworldbooks.co.uk

jatymyoni | 2018-08-02
Przeczytana: lipiec 2018

Dla wszystkich , którzy pragnęli by rozpocząć przygodę z książką popularnonaukową. Nie ujmując nic humanistom, jest to książka o naukach przyrodniczych dla humanistów. Napisana naprawdę prostym i barwnym językiem, Przedstawia nam historię odkryć naukowych aż po dzisiejsze czasy. Pełno w niej ekscentryków, kłótni, sporów, ślepych uliczek i zapomnianych pomysłów odkrywanych po latach na nowo. Czyta się jak dobry kryminał. Dowiadujemy się czym jest świat nas otaczający od najmniejszego kwarka po dalekie galaktyki. Poznajemy jakie ludzkość stawiała sobie pytania i jak na nie odpowiadała. Czy na wszystkie pytania potrafimy znaleźć odpowiedź ? Ile jeszcze pytań pozostaje bez odpowiedzi, a stawiamy tylko mniej lub więcej prawdopodobne hipotezy. Ile z wiadomości, które na co dzień przyjmujemy jako prawdę, tak naprawdę jest tylko hipotezą. Mimo ogromu wiedzy dowiadujemy się jak wiele jeszcze jest białych plam w naszej wiedzy, choćby z historii rozwoju człowieka na Ziemi. Ta książka...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Nie znosisz fizyki, chemii albo biologii? Wszelkie nauki przyrodnicze burzą Twój spokój, bo przypominają Ci się koszmarnie nudne lekcje o erach geologicznych oraz klasówki do których uczyłeś się pilnie, żeby zapomnieć o tym, czego się nauczyłeś tego samego dnia wieczorem?
To mam dla Ciebie świetną wiadomość – tę książkę musisz przeczytać.
To, że tak niewielu z nas odnajduje w sobie pasję geologa, botanika czy fizyka w opinii Autora to efekt spisku twórców podręczników do tych przedmiotów.
Wygrywa ten, który napisze najbardziej nudną i zniechęcającą do pogłębiania wiedzy w tym obszarze pozycję :-)
Książka Billa Brysona jest ich dokładnym przeciwieństwem.
Znajdziecie w niej odpowiedzi na większość nurtujących Was pytań z zakresu nauk o Ziemi i kosmosie, które w Waszych głowach pojawiły się jeszcze w podstawówce lub w czasach licealnych (ewentualnie w gimnazjum, ale ja jestem dinozaurem, więc poza określeniem „gimbusy” niewiele na temat tych palcówek edukacyjnych wiem :-) .
Nie...

Evik | 2012-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Przeczytałam tę książkę i żyję ;) W Ziemię nie uderzył żaden meteoryt, a jest to realne i wbrew pozorom wcale nie tak łatwo jest go dostrzec i następnie zmienić trajektorię jego lotu. Nie nastąpiły żadne drgania płyt tektonicznych (to też jest realne, mimo, że żyję z dala od miejsca, gdzie się stykają płyty tektoniczne).

Polecam książkę, jest niesamowita. Autor wychodzi od opisu stworzenia świata. Przez chwilę poczułam się niemal jak Stwórca. Trochę pogubiłam się w tych wielkościach kosmicznych - tych milionowych bilionowych częściach sekundy itp. Rzeczywiście, jest to historia prawie wszystkiego. Od powstania wszechświata, próby odpowiedzi na pytanie o jego wiek, o wiek Ziemi. O atomie, o dinozaurach, budowie atmosfery. O komórce, o naszym DNA.

Jest to książka o szalonych naukowcach, którzy nie wahali się eksperymentować na sobie (oraz - co mniej chwalebne - na innych), oraz o pechowych naukowcach (tych, których zasługi przeszły na innych). Jest tu mowa o Parku Yellowstone,...

książek: 2098
Wojciech Gołębiewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

William McGuire "Bill" Bryson (ur. 1951) – amerykański pisarz, autor książek podróżniczych, popularnonaukowych oraz dotyczących języka angielskiego.
Proszę Państwa, po raz pierwszy uginam się pod presją wyników na LC: średnia 8,2 przy 850 ocenach i 103 opiniach. Wobec tego przedstawiam dwie wersje mojej recenzji: konformistyczną i zrzędliwą.
WERSJA I (stadna)
Ta książka, wydana w 2003 roku, jest dowcipnie napisaną encyklopedią.
Tego dzieła nie należy recenzować, je należy czytać, nie zapominając jednak, że jest to pozycja popularnonaukowa, bo profesjonaliści poszczególnych dziedzin mogliby mieć fachowe zastrzeżenia, co do precyzji sformułowań. Szeroki zakres tego dzieła nie pozwala na całkowite uniknięcie nieścisłości.
Napisano o książce Brysona prawie wszystko, więc ja polecam tylko erratę dostępną na:
Mimo dezaktualizacji niektórych ...

Zuba | 2017-06-17
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Tytuł mnie trochę zniechęcał - w sześciuset stronach zawrzeć historię świata do pojawienia się homo sapiens? Na pewno będzie po łebkach, lekko, ale niezbyt treściwie, ot, taka papka. I "Krótka historia..." czekała kilka lat na lekturę. Ostatecznie impulsem do zapoznania się z nią była dostępność tekstu w wykonaniu autora w serwisie audiobooków storytel.

Panie i Panowie, czapki z głów. W książce jest więcej niż się spodziewałam. Nie jest to jedynie zbiór podstawowych encyklopedycznych informacji o historii świata, a bardziej opis jak ludzie dowiadywali się tego wszystkiego co wiedzą teraz. Stąd zatrzęsienie nazwisk i mnóstwo opowieści o postępie nauki. To dla mnie najciekawszy aspekt tej pozycji - w zasadzie jest to pean na cześć ludzkiej ciekawości, dociekliwości, wnikliwości. Przepaść między tym, jak mało wiedziano o świecie kilkaset lat temu a teraz, jest nie do ogarnięcia umysłem. I z tej niewiedzy, siłą umysłów rzeszy ciekawskich jednostek, udało się wydobyć.

Stawiam tę...

yokopoko | 2010-04-18

Wcale nie taka krótka, bo stron ponad 500. ;) Mimo to, dobrze się ją czyta, nie nudzi, chociaż poruszała tematykę, którą normalnie wcale bym się nie zainteresowała (np. geologia). Ciekawie opisane sylwetki odkrywców i naukowców, co świetnie przybliża okoliczności danego odkrycia. Super książka. :)

Paweł Suchodolski | 2011-04-04
Na półkach: Naukowe, Przeczytane, Książki
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Wzór tego, czym powinna być książka popularnonaukowa. Wspaniały przekrój zdarzeń od wielkiego wybuchu aż po czasy współczesne. Imponujący jest trud autora (który sam jest naukowym laikiem) w zdobywaniu wiedzy potrzebnej do napisania tej książki.

kamil9 | 2015-08-28

Bardzo ciekawa książka popularnonaukowa:)
Jak wskazuję tytuł autor porusza naprawdę wiele wątków.
Rozpoczynając na kosmosie poprzez wiek naszej planety, początki chemii, DNA a kończąc na pochodzeniu człowieka.
Oczywiście to tylko kilka z wielu zagadnień poruszanych w tej książce:)
Dodatkowo jest sporo anegdot :)
Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

książek: 1952
AnnaSikorska | 2018-05-07

Ziemia i Wszechświat, w którym się znajduje jest zadziwiający. Nie tylko dlatego, że ciągle pełno w nim nieodkrytych tajemnic, ale także z powodu (z ludzkiej perspektywy) stabilnego trwania i (z „życia” kosmosu) niesamowitej zmienności oraz ulotności. Dokładne przyjrzenie się losom naszej planety nasuwa wnioski, że jest ona skłonna do częstych i bardzo gwałtownych zmian prowadzących do śmierci biliony istnień znajdujących się na jej powierzchni. Kiedy zaczynamy zgłębiać powstawanie życia na naszej planecie odkryjemy, że jest to niezwykły cud, który mógł się nie zdarzyć. Pod wpływem studiowania prac geologów oraz biologów Karl Popper napisał książkę „Nędza historycyzmu”, w której przekonuje nas, że nie ma dowodów na to, by po zaistnieniu tych samych czynników na Ziemi losy organizmów żywych otoczyły się tak samo, że zaczęłyby istnieć, a w rezultacie, że my mielibyśmy szansę powstania. Bill Bryson w „Krótkiej historii prawie wszystkiego” uchwycił tę niezwykłość i ulotność naszego...

Kaklucha | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Bryson jest rewelacyjny, tytuł "Podstawy współczesnej nauki dla opornych" bardzo by do tej książki pasował! Oczywiście czasami coś zgrzyta, jak to przy uproszczeniach - w rozdziałach nie mówiących ściśle o chemii, pojawiają się nazwy zwyczajowe substancji chemicznych i czasami są tak idiotyczne, że trudno się zorientować o co chodzi.