Jesienne wizyty

Wydawnictwo: Książka i Wiedza

Dżdżyste i zimne, nostalgiczne i smętne ulice współczesnej Moskwy. Z szarości i monotonii wyłaniają się bohaterowie dramatu: nastoletni poeta, znany pisarz SF, nie mający złudzeń co do własnej, rzekomo genialnej twórczości, młoda, wrażliwa i uduchowiona lekarka, rozczarowany karierą wojskową ukraiński pułkownik, polityk z wybujałymi ambicjami i sędziwy uczony. Co łączy tych wszystkich, wydawałoby się różnych ludzi? Samotność? Wyobcowanie? Wyjątkowa intuicja? Inteligencja? A może rezygnacja i rozczarowanie życiem?

NarcissusBaz | 2014-02-10

Ciężkostrawna i przydługawa. Niektóre rozkminki bohaterów to filozofowanie na poziomie dwóch panów z denaturatem pod kioskiem. Zdecydowanie najsłabszy Łukjanienko jakiego czytałem.

Baseciq | 2017-01-05
Na półkach: Papier, Przeczytane

Jesienne wizyty Siergieja Łukjanienki są osadzoną we “współczesnej” Moskwie bajką o walce Siły, Władzy, Nauki, Rozwoju, Sztuki i Miłości. Walce w której ma zostać wyłoniony nowy mentor ludzkości na następne dziesięciolecia. Bajką trudną i wymagającą chwili zastanowienia. Można by to nazwać, inteligentnym S-F. Zgodnie z tytułem, cała książka jest mroczna, deszczowa, słowem jesienna. Nie znajdziemy w niej czystego podziału na dobro i zło jak w patrolach, ani też tryumfu jednego bohatera, jak w space-operach.

Nie jest to lektura lekka, jak np. “Brudnopis” czy seria patroli. Do bohaterów książki pewnego jesiennego wieczoru zawitają ich sobowtóry. Osoby nie potrafiące jednoznacznie powiedzieć skąd pochodzą. Znają jedynie swój cel – wyeliminować konkurentów, by to właśnie ich idee przyświecały dalszym losom naszej planety. Wszystkie chwyty dozwolone. Można zawrzeć z kimś alians. Można nawet wyeliminować swój “pierwowzór”. Byle by zwyciężyć.

Jak dla mnie – trójka z plusem. Nie da się...

Agata | 2017-03-07

Nie jest to na pewno Patrol czy Fałszywe Lustra, ale nadal Łukjanienko. Może nie w najwyższej formie, ale jednak.

katherine1st | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Jak lubię Łukianienkę, tak ta książka jest przenudna. Najgorsza z tych, które dotychczas przeczytałam. Strasznie zawiła, bez akcji, rozwlekła. Zazwyczaj ogarniam kto i co, ale w tej książce sobie to odpuściłam. I innym też to polecam. Szkoda czasu.

| 2012-01-07

Mikołaj Ka | 2016-11-26
szopic | 2016-11-09
Przeczytana: 07 listopada 2016
    Ubik 4 (4/2003)
    Eryk Algo, Siergiej Łukjanienko, Rudy Rucker, Michał Choiński, Redakcja ma...
    Brudnopis
    Siergiej Łukjanienko