Waran

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawnictwo: Solaris
Varan

Mistrzowie rosyjskiej fantastyki, małżeński duet Diaczenków, udowadniają, że w fantasy wciąż tkwią wielkie możliwości. Przedstawiony przez nich z wirtuozerią świat jest niepodobny do innych. Wszystko jest tajemnicze i pełne niespodzianek. Niewyobrażalne stwory, lasy, które potrafią się przemieszczać, ziemia i woda, do których trzeba składać modły. Dziwne zasady i magia rządzące tym światem...

Przedstawiony przez nich z wirtuozerią świat jest niepodobny do innych. Wszystko jest tajemnicze i pełne niespodzianek. Niewyobrażalne stwory, lasy, które potrafią się przemieszczać, ziemia i woda, do których trzeba składać modły. Dziwne zasady i magia rządzące tym światem nadają powieści otoczkę niesamowitości, przyciąga też poetycki i plastyczny język Diaczenków.

Waran to chłopiec z archipelagu, który spędza młodość w kieracie powtarzających się czynności związanych z porami roku. Dzięki przypadkowemu spotkaniu z magiem w chłopcu zostaje obudzona ciekawość świata. Porzuca swoją wyspę i wyrusza na poszukiwanie pierwszego maga, legendarnego Zduna Włóczęgi. Zdun buduje w wybranych przez siebie domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W tych domach rodzą się też magowie...

Wspaniała, porywająca opowieść o dorastaniu w niezwykłym świecie i o poszukiwaniu tożsamości, dorównująca kunsztem słynnemu „Czarnoksiężnikowi z Archipelagu” Le Guin.

electric_cat | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Kolejna na mojej półce powieść ukraińsko-rosyjskiego duetu pisarskiego państwa Diaczenków zawiodła mnie ponownie do świata, który poznałam z kart "Miedzianego króla" - książki, która zupełnie jak "Waran" urzekła mnie swoją baśniowością. Nie ma tu siły, która ma odebrać to, co ktoś ma, a dać to, czego potrzebuje. Nie znaczy to, że bohaterowie nie są doświadczani przez los.
Waran, młody chłopak mieszka w przybrzeżnej wiosce. Jego życie mija na pomaganiu ojcu przy sprężynie oraz dorabianiu w sezonie - to jedyna pora, kiedy można zarobić na wyżywienie rodziny przez resztę roku.
Nad jego wioską unosi się nadziemne miasto. Jego nazwa nie została uwzględniona, ale zastanawiam się, czy nie był to przypadkiem szkic miasta Mirtie. Z niego pochodzi matka Nili - narzeczonej Warana. Młodzi bardzo chcą się pobrać, jednak muszą czekać na następny sezon - z polecenia ojca chłopaka. Waran musi udowodnić, że jest w stanie wyżywić rodzinę.
Jednym z punktów zwrotnych w życiu chłopaka jest spotkanie...

Bed | 2011-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Książka ma potencjał, ale nie do końca wykorzystany. Czegoś tej powieści brak: może ciągutki, żeby całość posklejała lepiej albo więcej pracy autorów, trudno powiedzieć. Szkoda, bo iskra magiczna chyba jest :). Ma ją bohater.

Wiewiórska | 2010-08-11

O czym jest „Waran”? O podróży i dojrzewaniu, o wędrówce za umykającym celem i o poszukiwaniu siebie, samookreślaniu się, zmianie. Wykorzystując rekwizyty charakterystyczne dla literatury fantasy duet Diaczenków stworzył wielką baśń drogi po bezdrożach tak niepodobnego do innych świata i po ciemnych zaułkach i meandrach duszy.

Nie pozostaje mi nic innego tylko gorąco polecić tę WYBITNĄ książkę. Osobiście nie przepadam za fantasy. Jednak to, co otrzymałam przerosło moje najśmielsze oczekiwania i przyczyniło się do obalenia wytworzonego w mojej głowie „stereotypu” gatunku, podług którego powieść fantasy rozpoczyna się bliżej nieokreśloną mapką, po której wędruję sobie ołówkiem za grupką superbohaterów, dokonujących niesamowitych i przekraczających wszelkie granice dobrego smaku, czynów. Według notek na okładce „Waran” dorównuje kunsztem „Czarnoksiężnikowi z Archipelagu”. Nie mogę się z tym zgodzić. „Waran” wielokrotnie przerasta powieść Le Guin. I tego stanowiska będę się...

Kaja Pyśk | 2011-08-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011 Rok
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Jest to moja pierwsza książka Państwa Diaczenko,długo leżała na półce, aż przyszła na nią kolej.
Ogólnie książka jest dobra. Czegoś mi w niej jednak brakowało. Nie jestem w stanie powiedzieć czego, może jakiejś takiej wisienki na torcie.
Na początku średnio mi się spodobała, potem coraz bardziej mnie wciągała i z chęcią znowu po nią sięgałam żeby dowiedzieć się, co dalej się stanie.
Ogólnie rzecz biorąc ( jak dla mnie ) jest to dobra książka do poczytania wieczorem przy herbatce, siedząc pod kocem.
Będę ją miło wspominać i być może sięgnę kiedyś po kolejną pozycję tych autorów.

Immora | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011

Po innej pozycji państwa Diaczenko, "Armaged-dom", która według mnie była naprawdę interesująca, nieco rozczarowałam się "Waranem". Rozbudowany świat fantasy, ciekawe postacie - to na pewno plusy tej powieści, ale jak dla mnie to czegoś jej zabrakło.

Asia | 2012-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2012

Historia, chociaż nieco poszarpana, jest ładnie domknięta w ostatnich rozdziałach. Czyta się bardzo przyjemnie, a swojsko brzmiące imiona i nazwy miasteczek ułatwiają utrzymanie orientacji w świecie. Jestem na tak!

Mimo najszczerszych chęci nie mogę dać dobrej noty. Powieść ciągnie się niemiłosiernie, nie wciąga, brak jej magnetyzmu, chociaż początek bardzo obiecujący. W połowie dałam za wygraną i raczej po nią nie sięgnę.

Grzegorz | 2014-05-03
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Ach ten wkurzający nawyk czytania książek do końca. Opiszę swoje wrażenia tym "wierszykiem":

Waran, waran,
kto przeczytał, ten baran.

Alapogo | 2013-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Sięgając po książki tego duetu zawsze spodziewam się wiele i nidgy się nie zawiodłam. Tak jest i tym razem. Książka jest urzekająca. Mimo wrażenia, że są luki fabularne to czytając uważnie zostają one wypełnione, tak jak zamyka się tafla wody nad przedmitoe, który do niej wpadł. To cudowna baśń o poszukiwaniu tego, czego nie można dogonić oraz bplesnym odkrywaniu upływu czasu. Bohaterowie nie zmieniają się tutaj radykalnie, nie ma podziału na złe i dobre, w zasadzie istnieją ludzie i magowie, góreni i podedniacy. Tak mogłoby się wydawać.
Polecam książkę osobą, dla których nie liczy się prosta, jasna fabuła, napakowani bohaterzy i wartka akcja.

Batysia | 2014-02-21

Albumowe ułożenie scen, ogromne przeskoki czasowe, a wszystko to podlane sosem scenerii rodem z klasycznej fantasy. Pokładałam wielkie nadzieje w związku z kolejną książką Diaczenków - i nie zawiodłam się.