Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Dariusz KortkoMarcin Pietraszewski
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-08-31
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-31
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823930
Tagi:
biografia góry himalaizm Himalaje Jerzy Kukuczka literatura faktu Nanga Parbat niebezpieczeństwo ośmiotysięcznik rywalizacja wspinaczka wyprawa
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,5
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Ocena 6,0
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,4
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,6
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wspinaczka Anatolij Bukriejew, G. Weston DeWalt
Ocena 7,5
Wspinaczka Anatolij Bukriejew,...
Okładka książki Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką Ewa Dyakowska-Berbeka, Beata Sabała-Zielińska
Ocena 7,7
Jak wysoko się... Ewa Dyakowska-Berbe...
Okładka książki Ja, pustelnik. Autobiografia Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ocena 7,6
Ja, pustelnik.... Piotr Pustelnik, Pi...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Ocena 7,8
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...

Oficjalne recenzje i

Człowiek na niejeden medal



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3554 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
836
554

Na półkach: , , , , , ,

Kim jest człowiek, który jako drugi w historii zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów?

Ci, którzy go znali mówili, że był nie do zdarcia, nosorożec, uparty i prący do przodu bez względu na wszystko i odporny na porażki i częste straty partnerów i przyjaciół. Bo to niebezpieczny sport. Gdyby Kukuczka nie zginął na Lhotse, miałby teraz (w 2018 roku) równo 70 lat.

“Gdybym mieszkał na Zachodzie, nazywałbym się zawodowym alpinistą. Ale mieszkam w Polsce, jestem więc technikiem elektrykiem pracującym w górnictwie, 40-letnim, z tendencją do tycia, żoną i dwójką dzieci.”

KUKUCZKA
Książka opisuje jego dzieciństwo i młodość, moment, kiedy spróbował wspinaczki, później pierwsze wejścia i sukcesy i życie w PRL. Mamy także bardziej przyziemne elementy, związane z życiem codziennym, np. ceny produktów w stosunku do zarobków czy kwestie państwowej (z góry przegranej) walki z alkoholizmem. Rozwinięte są kwestie przemytu, jakich dopuszczali się himalaiści. Jest także ciekawy opis, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa próbowała wypytywać himalaistów wyjeżdżających na międzynarodowe wyprawy, bo według autorów właśnie to najbardziej niepokoiło SB. Nawet odbył się pokazowy proces, w którym kilku taterników zostało skazanych na więzienie za działalność wywrotową, czyli przewożenie emigracyjnej literatury. Wydaje mi się, że żadna inna książka o tematyce górskiej nie porusza zagadnień związanych z bezpieką tak szczegółowo.

Jest też super ciekawy i napisany bez owijania w bawełnę rozdział o kobietach, które się wspinały. Oj, nie lubili Wandy Rutkiewicz, i to bardzo. Autorzy przytaczają jedną z anegdot z wyprawy, podczas której ekipa panów, która szła przodem, przed Wandą, poprosiła jedną z wiosek w Hindukuszu, żeby przywitała Wandę. Byłoby miło, gdyby nie to, że nauczyli ich słów przywitania po polsku, które brzmiały “Wanda – cipa”. Nieładnie. Tym bardziej, że Rutkiewicz zabiera często innych na swoje wyprawy, także mężczyzn. Podczas jednej z nich Kukuczka po raz pierwszy widzi K2.

W książce ładnie są pokazane ogólne problemy taterników za czasów PRL. Nie mieli właściwie nic z profesjonalnego sprzętu. To, co mieli było robione przez nich samych i sztukowane na ostatnia chwilę. Nawet ubrania. Niektóre z niezbędnych przedmiotów tj. niezbędne zimą okulary przeciwsłoneczne, były niedostępne na wolnym rynku. Ten, kto miał dojścia mógł załatwić spawalnicze, ale nie było o nie łatwo. Wiele jest też technicznych porad, odnośnie zachowania zdrowia podczas wspinaczki.

Odnośnie wciąż żywego tematu śmierci Tomasza Mackiewicza pod Nanga Parbat, to książka pokazuje, że po każdej śmierci w górach wysokich są dywagacje i mniej lub bardziej zawoalowane oskarżenia skierowane w kierunku partnera zmarłego, który był z nim. Dlaczego nie ratował? Dlaczego to, dlaczego tamto? A nikt z nas nie ma ani wiedzy, ani prawa oceniać tych ludzi. Stracili w górach partnera. Ktoś bliski zmarł przy nich i trzeba im wierzyć, że nie byli w stanie mu pomóc.

Więcej tu: https://przeczytana.com/2018/02/25/d-kortko-m-pietraszewski-kukuczka-recenzja/

Kim jest człowiek, który jako drugi w historii zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów?

Ci, którzy go znali mówili, że był nie do zdarcia, nosorożec, uparty i prący do przodu bez względu na wszystko i odporny na porażki i częste straty partnerów i przyjaciół. Bo to niebezpieczny sport. Gdyby Kukuczka nie zginął na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 352
  • Chcę przeczytać
    2 204
  • Posiadam
    1 060
  • 2018
    155
  • Ulubione
    142
  • Góry
    120
  • Teraz czytam
    98
  • Biografie
    67
  • 2019
    52
  • Biografia
    33

Cytaty

Więcej
Dariusz Kortko Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Zobacz więcej
Dariusz Kortko Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Zobacz więcej
Dariusz Kortko Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także