rozwińzwiń

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Ocena 7,5
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Ocena 6,0
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,4
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,5
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ja, pustelnik. Autobiografia Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ocena 7,6
Ja, pustelnik.... Piotr Pustelnik, Pi...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Ocena 6,5
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Ocena 7,9
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...

Oficjalne recenzje i

Człowiek na niejeden medal

5771 668 445

Rewelacja, niesamowita to byla postac, wrecz monumentalna

Rewelacja, niesamowita to byla postac, wrecz monumentalna

Książkę pochłania się jednym tchem. Zaciekawiła mnie struktura i rozpoczęcie życiorysu od jego końca. Według mnie oprócz rysu górskiego bardzo dobrze uchwycono również minione czasy i całą polityką kryjącą się za organizowaniem wypraw.

Nie jest to aż tak wciągająca lektura jak "Mój Pionowy Świat", ale i tak czyta się tę książkę kapitalnie. Nie tylko czyta ale też przegląda. Książka oprócz bardzo ciekawej treści zawiera liczne fotografie. Tutaj warto polecić nieobeznanym osobom poniższą stronę internetową gdzie jest wspaniałe archiwum Jerzego Kukuczki i nie tylko. https://jerzykukuczka.com/pl/izba-pamieci/ Wracając do omawianej lektury, warto myślę najpierw przeczytać dzieło Kukuczki (polecam wydanie albumowe),a następnie tę biografię. Dla mnie najciekawsze w tej pozycji są próby oceny dokonań Jerzego Kukuczki i jego postępowania w górach przez osoby stojące obok tych wydarzeń. Zwłaszcza cenne są spostrzeżenia Pana Wojciecha Kurtyki i innych towarzyszy od wspinaczki. Co warte podkreślenia, autorzy (o ile to mogą zrobić) w spornych kwestiach oddają też głos głównemu bohaterowi cytując jego pamiętniki. Bardzo ciekawa jest odpowiedź Kukuczki na filozoficzny górski manifest Kurtyki. Krótko, zwięźle i bez zbędnych ceregieli. Tej perspektywy "Mój Pionowy Świat" nie miał, bo mieć oczywiście jej nie mógł. Dla mnie Jerzy Kukuczka na zawsze będzie kimś wyjątkowym, idolem i wielkim moim rodakiem, który upodobał sobie w życiu robić rzeczy ekstremalnie trudne w najwyższych górach jakie są na tej planecie. Ta książka jest tego świadectwem.

Przypadkowo ta książka wpadła w moje ręce. I dobrze się stało, bo przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. Choć kompletnie nie interesuję się himalaizmem, alpinizmem czy taternictwem.
Ale Kukuczka był na tyle barwną osobą, a jego biografia tak ciekawie napisana, że nie żałuję czasu poświęconego tej książce.
Polecam!

Polecam!

Piękne i poruszające, polecam

Piękne i poruszające, polecam

OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO

Niezwykła książka dopracowana w każdym najmniejszym szczególe, autorzy tej przecudnej biografii podeszli z pełnym profesjonalizmem do prezentacji niezwykłego człowieka, jakim był niewątpliwie Jerzy Kukuczka. Zebrany materiał oraz imponująca biografia, z której korzystali autorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski pozwala nam poznać nie tylko postać najsłynniejszego himalaisty świata, ale również historię polskiego himalaizmu.

Kukuczka miłował góry jak nikt, była to jego największa miłość, rodzina w tym wyścigu zeszła niestety na drugi plan, ale nie miała do niego żalu, starała się zrozumieć jego pasję i ją akceptowała. Dzięki temu osiągnął wiele, stał się legendą już za życia, był odważnym oraz silnym człowiekiem, jego wytrzymałość w górach była niezrównana, budziła respekt oraz szacunek w środowisku wspinaczy.

Swoja przygodę z najwyższymi górami świata rozpoczyna od zdobycia drogą klasyczną szczytu Lhotse i na tej samej górze tragicznie zakończył swoje życia podczas próby zdobycia szczytu ścianą południową. W swoim pamiętniku Jurek zanotował cytuję: „ Wszelkie racjonalne przesłanki mówiły mi to samo, spokojnie, zrób wyprawę na drugi rok. Czułem jednak, że muszę to zrobić teraz. Wahałem się przez dwa tygodnie, myślałem, rozpatrywałem, analizowałem, robiłem nawet tabelki za i przeciw. Wreszcie postanowiłem zrobić tak, jak robiłem wielokrotnie, poszedłem za podszeptem czegoś wewnętrznego. Teraz albo nigdy”.

Przepiękna relacja, reportaż, biografia, okraszona zdjęciami, archiwalnymi dokumentami, czy autentycznymi notatkami Jerzego. Książka, którą warto przeczytać, bowiem zagłębiając się w lekturze czujemy wielką przygodę, poznajemy historię wielkiego człowieka, który rozsławił polski himalaizm na świecie i z którego z cała pewnością powinniśmy być dumni. Jerzy Kukuczka żył tak jak chciał, realizował to, co było dla niego najważniejsze. Nie chodziło mu o sławę czy rozgłos, ponieważ był skromnym człowiekiem w góry wyruszał, bo czuł się tam wolny i szczęśliwy. Po stokroć polecam tę lekturę innym czytelnikom. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 10/10 ARCYDZIEŁO

To była świetna lektura. Podobało mi się jak autorzy przedstawili współczesnym czytelnikom realia tamtych lat. Jak wiele wyrzeczeń, wysiłku i kombinowania kosztowała organizacja każdej z wypraw. Jerzy Kukuczka pracował na etacie, założył rodzinę, ale był w nim niespokojny duch, którego nie dało się włożyć w ramy życia zwykłego człowieka. Jego żona nie walczyła z tym, ponieważ wiedziała, że byłby to nierówny pojedynek, okupiony jej porażką.
Kto wie jeśli z Messnerem mieliby równe szanse to czy nie Kukuczka byłby pierwszym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. Bo nie ma co ukrywać, że Jerzy Kukuczka przez to, że urodził się i żył w Polsce Ludowej, miał bardziej utrudnione realizowanie swojej pasji.
Nie nam oceniać go jako ojca i męża. Zwróćmy tylko uwagę na cichą obecność Celiny, która trwała przy mężu i wspierała go mimo bólu jaki sprawiał jej licznymi wyjazdami. Złota kobieta, także dzięki której poświęceniu Jerzy mógł realizować swoje cele.
Podsumowując, moim zdaniem jest to jedna z lektur obowiązkowych w tematyce himalaizmu. Opowieść o wybitnym, zdeterminowanym, pełnym pasji i ambitnym człowieku, niepozbawionym wad. Ale czy ktokolwiek z nas jest ideałem?

Prawdziwa historia o Kukuczce, nie będzie w niej słodzenia. Był jaki był. Myślę, że ma wielu zwolenników jak i tych którym pozostał niesmak poznając go. Mnie niestety gorycz została. Jego miłością jedyną były góry i to one były na pierwszym miejscu. Duże ambicje i zdobycie kolejnego szczytu. Tylko to się liczyło i często miałam wrażenie, że nie ważne jakim kosztem.

Uwielbiam ksiażki o himalaistach, nie mogłem nie przeczytać opowieści o najsłynniejszym zdobywcy 14 osmiotysiecznikow. Opowiesc prawdziwa, bez lukru. Autorzy opisali Kukuczkę tak jak go przedstawili koledzy rodzina. Podobało mi się że przedstawiono w tej książce zycie w latach 70ych w PRL, problemy polskich wspinaczy aby skompletowac sprzet itp.
Najciekawszy fragment ksiażki wg mnie to ten opisujący co się dzieje z ciałem człowieka na dużych wysokościach, co powinien robic wspinacz żeby tam przetrwać. Polecam bardzo gorąco.

Najciekawszy fragment...

Została mi z tej książki ciepła myśl o Celinie. I niesmak... Ukryte dobro, nieskończona miłość i poświęcenie bez ekstremalnego niebezpieczeństwa nie zasługuje na uwagę... No i powróciło do mnie pytanie o odpowiedzialność... No, ale w tamtych latach dzieci się po prostu miało. Celino, a właściwie Pani Celino, jest Pani bohaterką.

4 302
    2 183
    1 051
  • 2018
  • Góry
  • Biografie
  • 2019
  • Biografia

Dariusz Kortko Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Zobacz więcej