A Short History of Tractors in Ukrainian

Wydawnictwo: Penguin Books
6 (17 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
angielski
Sylwia

'To years ago my mother died, my father fell in love with a glamorous blonde Ukrainian divorcee. He was eighty-four and she was thirty-six. She exploded into our lives like a fluffy pink grenade, churning up the murky water, bringing to the surface a sludge of sloughed-off memories, giving the family ghosts a kick up the backside.'

źródło opisu: Penguin Books, 2006

nellanna | 2010-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Losy Słowian na angielskim bruku.
Ciekawie opowiedziana historia, pełna dialogów i gorzkiego humoru.Dwie zwalczające się w rodzinie siostry kontra ich leciwy ojciec i jego o wiele młodsza narzeczona z Ukrainy.Koteria siostrzana ma wreszcie wspólny cel, zawieszają na jakiś czas walki podjazdowe między sobą, by połączyć siły w dobrze pojętym, jedynie słusznym celu.Chcą wykurzyć z życia schorowanego i zdziwaczałego wdowca przedsiębiorczą Walentynę o kształtach godnych Pameli Anderson.Jest w tej powieści wiele uczuć, są trudne wybory, tajemnica z odległej przeszłości, skrywany ból i wstyd. Wspomnienia i nadzieje.Polecam.

Mimi | 2017-09-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2017

Zabarwiona groteską i czasami niesmacznym czarnym humorem, historia dwóch sióstr ratujących starzejącego się ojca przed "papierowym małżeństwem". W tle dwudziestowieczne dramaty ludzkości. Głód, wojna, nazizm i obozy pracy. Pomiędzy tym wplecione rozważania na temat budowy, historii i zastosowania traktora.
Czytając opis zamieszczony na okładce książki; -"Najlepsza powieść komediowa ostatnich lat - światowy bestseller! Śmiech przeplata się z płaczem, momenty humorystyczne z dramatycznymi" zastanawiam się czy ktoś czasami nie podmienił 300 stron w moim egzemplarzu.

Małgorzata | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Kolejny przykład na to, że nawet najbardziej skłócone siostry jest w stanie połączyć wspólny wróg, którym może być przyszła żona ich owdowiałego ojca, tym bardziej, że jest od niego dwa razy starsza, a jedynym celem małżeństwa jest próba uzyskania pozwolenia na osiedlenie przez bogato obdarzoną przez urodę Ukrainkę. Perypetie rodziny z Ukrainy w Anglii, nieudane małżeństwo, ciąża Walentiny i inne przygody z samochodami czy kotami są uzupełniane wspomnieniami bohaterek. Siostry Wiera i Nadieżda, czyli Wiara i Nadzieja są też przedstawicielkami dwóch pokoleń, starsza Wiera przeżyła wojnę, młodsza urodziła się po, więc mają całkiem inne światopoglądy. Mimo różnych przygód ojciec ma także czas na napisanie książki, opowiadającej o dziejach traktora, więc mieszanka tematów całkowicie wybuchowa. Czyta się szybko, chociaż nie nazwałabym książki komedią, porusza przecież wiele wręcz tragicznych tematów, np. wielki głód na Ukrainie, życie w tamtejszych obozach. Polecam osobom, które lubią,...

Lidka Aribaldi | 2018-06-30

W książce jest dużo czarnego humoru z życia sióstr, przeplatane wątkami historycznymi z czasów trudnych warunków życia rodziców na wschodzie. Ciekawie pokazane cechy natury ludzkiej.

Piotr | 2016-02-23

Do czytania w metrze, pociągu lub podczas osłabienia organizmu; pierwsza od lat książka, która mnie rozbawiła.

Magda | 2013-04-21
Przeczytana: kwiecień 2013

Na obwolucie znalazłam informację, że jest to książka o charakterze komediowym z wątkami dramatycznymi. Moim skromnym zdaniem książka jest dramatem napisanym ironicznym językiem. Pełne absurdów życie ukraińskich emigrantów nie napawa raczej czytelnika dobrym humorem. Książka jest dobra, czyta się ją szybko, a akcja toczy się wartko i zaciekawia. Głównymi bohaterkami są siostry, których osiemdziesięciokilkuletni ojciec postanowił się ponownie ożenić. Narratorka dostrzega zagrożenie wynikające z tego faktu i próbuje ojca odwieść od pomysłu poślubienia dużo młodszej Ukrainki. Doskonale wie, że kobieta liczy na zdobycie brytyjskiego obywatelstwa za pomocą małżeństwa. Perypetie rodziny Mayewskich są absurdalne i groteskowe, ale czy nasze życie nie jest pełne takich właśnie sytuacji?

CrazyDaisy_MR | 2017-04-19
Przeczytana: październik 2016

Upolowałam tą książkę podczas jakiejś akcji wymiany książkami w Krakowie. Ludzie tak ją przerzucali z biurka na biurko, aż wpadła w moje ręce. Powiem tak: to moje największe zaskoczenie. Niepozorna zarówno z wyglądu jak i z tytułu :-) Świetnie napisana historia (a w zasadzie dwie) z potężną dawką humoru. Polecam - dajcie się zaskoczyć :)

QueenMargot | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, English
Przeczytana: 19 marca 2012

Autorka, Marina Lewycka, nie raczy nas niesamowitymi zdarzeniami, bohaterami, czy miejscem akcji. Co jest urzekające, to właśnie „normalność” tej książki. Mamy obraz imigrantów, którzy zdążyli zaklimatyzować się w nowym świecie, ale pamięć o przeszłości, wojnie i komunizmie, nie jest czymś, co można zostawić za wschodnia granicą. Bagaż doświadczeń dziadków, rodziców i samych sióstr tworzy obraz ich tożsamości.

Postać ojca, ukraińskiego inżyniera, zasługuje na szczególną uwagę. Jego lekkomyślność i oderwanie od rzeczywistości nieraz pakowały cała rodzinę w kłopoty. Fascynacja Walentyną, kobietą surową, fałszywą i niemoralną, pozwala mu na przeżycie ponownej młodości i zapomnienie o zbliżającym się schyłku życia.

Oprócz rodzinnych perypetii, mamy także dzieje traktora, o którym z pasją rozpisuje się stary inżynier. Dowiadujemy się również ile tajemnic, kryje każda rodzina, a ich odkrywanie nie zawsze niesie za sobą coś dobrego. Wzruszającą i ciepła lektura. Polecam.

sowaksiazkowa | 2016-02-29
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Książka pełna humoru, momentami też bardzo poważna. Opisuje dzieje ukraińskiej rodziny na emigracji w Anglii. Ojciec - staruszek po siedemdziesiątce, po śmierci żony postanawia poślubić młodą i piękną Ukrainkę. Jam można się domyślić, kobiecie tej nie zależy na miłości starszego pana, lecz na jego pieniądzach. Ojca z opresji próbują wydobyć 2 córki. Prywatnie od zawsze wojujące ze sobą i zupełnie różne od siebie siostry. W książce fabuła teraźniejszości przerywana jest krótkimi wzmiankami o historii rodziny z czasów wojny, co stanowiło dla mnie najciekawszy element książki. Bardzo dobrze się czyta. Polecam.

magda949 | 2017-01-25
Na półkach: AD 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Według informacji z okładki "najlepsza powieść komediowa ostatnich lat". Serio, kupa śmiechu: znęcanie się nad staruszkiem, agresja słowna i fizyczna, głód i wojna na Ukrainie, obóz pracy w nazistowskich Niemczech, prześladowania stalinowskie, ukraińska biedna imigrantka (samotna matka z dzieckiem) w Wielkiej Brytanii - hahaha.

Powieść lekko się czyta (może w tym przebija się jej komediowość?), ale jest mocno naiwna. Na plus, że w całym tym zamieszaniu nie wiedziałam jak się skończy.