6 (17 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Grzesiek

For years, Nadezhda and Vera, two Ukrainian sisters, raised in England by their refugee parents, have had as little as possible to do with each other - and they have their reasons. But now they find they'd better learn how to get along, because since their mother's death their aging father has been sliding into his second childhood, and an alarming new woman has just entered his life. Valentina, a bosomy young synthetic blonde from the Ukraine, seems to think their father is much richer than he is, and she is keen that he leave this world with as little money to his name as possible. If Nadazhda and Vera don't stop her, no one will. But separating their addled and annoyingly lecherous dad from his new love will prove to be no easy feat - Valentina is a ruthless pro and the two sisters swiftly realize that they are mere amateurs when it comes to ruthlessness. As Hurricane Valentina turns the family house upside down, old secrets come falling out, including the most deeply buried one of them all, from the War, the one that explains much about why Nadazhda and Vera are so different. In the meantime, oblivious to it all, their father carries on with the great work of his dotage, a grand history of the tractor.

źródło opisu: http://www.amazon.co.uk/Short-History-Tractors-Ukrainian/dp/0670915602

źródło okładki: http://ecx.images-amazon.com/images/I/514476NBXFL....»

nellanna | 2010-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Losy Słowian na angielskim bruku.
Ciekawie opowiedziana historia, pełna dialogów i gorzkiego humoru.Dwie zwalczające się w rodzinie siostry kontra ich leciwy ojciec i jego o wiele młodsza narzeczona z Ukrainy.Koteria siostrzana ma wreszcie wspólny cel, zawieszają na jakiś czas walki podjazdowe między sobą, by połączyć siły w dobrze pojętym, jedynie słusznym celu.Chcą wykurzyć z życia schorowanego i zdziwaczałego wdowca przedsiębiorczą Walentynę o kształtach godnych Pameli Anderson.Jest w tej powieści wiele uczuć, są trudne wybory, tajemnica z odległej przeszłości, skrywany ból i wstyd. Wspomnienia i nadzieje.Polecam.

Mimi | 2017-09-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2017

Zabarwiona groteską i czasami niesmacznym czarnym humorem, historia dwóch sióstr ratujących starzejącego się ojca przed "papierowym małżeństwem". W tle dwudziestowieczne dramaty ludzkości. Głód, wojna, nazizm i obozy pracy. Pomiędzy tym wplecione rozważania na temat budowy, historii i zastosowania traktora.
Czytając opis zamieszczony na okładce książki; -"Najlepsza powieść komediowa ostatnich lat - światowy bestseller! Śmiech przeplata się z płaczem, momenty humorystyczne z dramatycznymi" zastanawiam się czy ktoś czasami nie podmienił 300 stron w moim egzemplarzu.

Małgorzata | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Kolejny przykład na to, że nawet najbardziej skłócone siostry jest w stanie połączyć wspólny wróg, którym może być przyszła żona ich owdowiałego ojca, tym bardziej, że jest od niego dwa razy starsza, a jedynym celem małżeństwa jest próba uzyskania pozwolenia na osiedlenie przez bogato obdarzoną przez urodę Ukrainkę. Perypetie rodziny z Ukrainy w Anglii, nieudane małżeństwo, ciąża Walentiny i inne przygody z samochodami czy kotami są uzupełniane wspomnieniami bohaterek. Siostry Wiera i Nadieżda, czyli Wiara i Nadzieja są też przedstawicielkami dwóch pokoleń, starsza Wiera przeżyła wojnę, młodsza urodziła się po, więc mają całkiem inne światopoglądy. Mimo różnych przygód ojciec ma także czas na napisanie książki, opowiadającej o dziejach traktora, więc mieszanka tematów całkowicie wybuchowa. Czyta się szybko, chociaż nie nazwałabym książki komedią, porusza przecież wiele wręcz tragicznych tematów, np. wielki głód na Ukrainie, życie w tamtejszych obozach. Polecam osobom, które lubią,...

Lidka Aribaldi | 2018-06-30

W książce jest dużo czarnego humoru z życia sióstr, przeplatane wątkami historycznymi z czasów trudnych warunków życia rodziców na wschodzie. Ciekawie pokazane cechy natury ludzkiej.

Piotr | 2016-02-23

Do czytania w metrze, pociągu lub podczas osłabienia organizmu; pierwsza od lat książka, która mnie rozbawiła.

Magda | 2013-04-21
Przeczytana: kwiecień 2013

Na obwolucie znalazłam informację, że jest to książka o charakterze komediowym z wątkami dramatycznymi. Moim skromnym zdaniem książka jest dramatem napisanym ironicznym językiem. Pełne absurdów życie ukraińskich emigrantów nie napawa raczej czytelnika dobrym humorem. Książka jest dobra, czyta się ją szybko, a akcja toczy się wartko i zaciekawia. Głównymi bohaterkami są siostry, których osiemdziesięciokilkuletni ojciec postanowił się ponownie ożenić. Narratorka dostrzega zagrożenie wynikające z tego faktu i próbuje ojca odwieść od pomysłu poślubienia dużo młodszej Ukrainki. Doskonale wie, że kobieta liczy na zdobycie brytyjskiego obywatelstwa za pomocą małżeństwa. Perypetie rodziny Mayewskich są absurdalne i groteskowe, ale czy nasze życie nie jest pełne takich właśnie sytuacji?

CrazyDaisy_MR | 2017-04-19
Przeczytana: październik 2016

Upolowałam tą książkę podczas jakiejś akcji wymiany książkami w Krakowie. Ludzie tak ją przerzucali z biurka na biurko, aż wpadła w moje ręce. Powiem tak: to moje największe zaskoczenie. Niepozorna zarówno z wyglądu jak i z tytułu :-) Świetnie napisana historia (a w zasadzie dwie) z potężną dawką humoru. Polecam - dajcie się zaskoczyć :)

QueenMargot | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, English
Przeczytana: 19 marca 2012

Autorka, Marina Lewycka, nie raczy nas niesamowitymi zdarzeniami, bohaterami, czy miejscem akcji. Co jest urzekające, to właśnie „normalność” tej książki. Mamy obraz imigrantów, którzy zdążyli zaklimatyzować się w nowym świecie, ale pamięć o przeszłości, wojnie i komunizmie, nie jest czymś, co można zostawić za wschodnia granicą. Bagaż doświadczeń dziadków, rodziców i samych sióstr tworzy obraz ich tożsamości.

Postać ojca, ukraińskiego inżyniera, zasługuje na szczególną uwagę. Jego lekkomyślność i oderwanie od rzeczywistości nieraz pakowały cała rodzinę w kłopoty. Fascynacja Walentyną, kobietą surową, fałszywą i niemoralną, pozwala mu na przeżycie ponownej młodości i zapomnienie o zbliżającym się schyłku życia.

Oprócz rodzinnych perypetii, mamy także dzieje traktora, o którym z pasją rozpisuje się stary inżynier. Dowiadujemy się również ile tajemnic, kryje każda rodzina, a ich odkrywanie nie zawsze niesie za sobą coś dobrego. Wzruszającą i ciepła lektura. Polecam.

sowaksiazkowa | 2016-02-29
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Książka pełna humoru, momentami też bardzo poważna. Opisuje dzieje ukraińskiej rodziny na emigracji w Anglii. Ojciec - staruszek po siedemdziesiątce, po śmierci żony postanawia poślubić młodą i piękną Ukrainkę. Jam można się domyślić, kobiecie tej nie zależy na miłości starszego pana, lecz na jego pieniądzach. Ojca z opresji próbują wydobyć 2 córki. Prywatnie od zawsze wojujące ze sobą i zupełnie różne od siebie siostry. W książce fabuła teraźniejszości przerywana jest krótkimi wzmiankami o historii rodziny z czasów wojny, co stanowiło dla mnie najciekawszy element książki. Bardzo dobrze się czyta. Polecam.

magda949 | 2017-01-25
Na półkach: AD 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Według informacji z okładki "najlepsza powieść komediowa ostatnich lat". Serio, kupa śmiechu: znęcanie się nad staruszkiem, agresja słowna i fizyczna, głód i wojna na Ukrainie, obóz pracy w nazistowskich Niemczech, prześladowania stalinowskie, ukraińska biedna imigrantka (samotna matka z dzieckiem) w Wielkiej Brytanii - hahaha.

Powieść lekko się czyta (może w tym przebija się jej komediowość?), ale jest mocno naiwna. Na plus, że w całym tym zamieszaniu nie wiedziałam jak się skończy.