Różne zwierzęta żywe i martwe

Wydawnictwo: Albatros
Various pets alive and dead
Kominek

Chomiki, karaluchy, pudle i reprodukujące się w zastraszającym tempie króliki. Doro, Marcus, Serge, Clara i Oolie mają z nimi sporo kłopotów. Z nimi – i ze sobą, bo ta piątka stanowi całkiem skomplikowaną rodzinkę. Doro i Marcus są razem blisko 40 lat, z czego połowę przeżyli w służbie Rewolucji Seksualnej, zwalczając patriarchalną bieliznę krępującą kobiece ciało, jednym słowem – w...

Doro i Marcus są razem blisko 40 lat, z czego połowę przeżyli w służbie Rewolucji Seksualnej, zwalczając patriarchalną bieliznę krępującą kobiece ciało, jednym słowem – w hippisowskiej komunie. Ale Rewolucja minęła i jakby nigdy jej nie było. Doro ochoczo ustawia się w kolejkach do sieciówek oferujących seksowne staniki i równie skwapliwie zwraca je, kiedy nie spełnią swojej roli w sypialni. Jej córka Clara nie zamierza hołdować wolnej miłości, jest raczej stereotypową, sfrustrowaną seksualnie nauczycielką pracującą u podstaw w biednym miasteczku. Z kolei syn Serge ma problem z kobietą, której pragnie tak samo rozpaczliwie, jak zgromadzić na swoim koncie bankowym co najmniej siedem cyfr. A najmłodsza córka – Oolie – nie zamierza pozwolić na odebranie sobie niezależności tylko dlatego, że ma Zespół Downa. Jedynie Marcus stara się zachowywać spokój i dokończyć swoją rozprawę historyczną o ruchu autonomistycznym lat 70-tych.

Doskonała kombinacja ironicznej sagi rodzinnej, farsy i inteligentnego humoru.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Lidka | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Nawet nie wiem co mam napisać. Szału książka na mnie specjalnego nie wywarła. Czytałam i czytałam i czytałam ... i czytałam i końca nie było.Wlokła się niemiłosiernie.
Obyczajówka w której nic szczególnego się nie wydarza. Co rozdział łudziłam się,że może będzie coś więcej o tematyce komuny jaką stworzyli młodzi ludzie. Jednak na złudzeniach się skończyło.
Czytało się lekko (pomijając sprawy giełdowe ;jeśli ktoś jest laikiem).
Jeśli ktoś lubi się ponudzić czytając, to ta pozycja będzie idealna :)

joly_fh | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Ta książka opowiada nie tylko o nieuchronnym konflikcie pokoleń (konserwatyści wychowują buntowników, a buntownicy konserwatystów, którzy wracają do tradycyjnych poglądów, buntując się przeciwko swoim rodzicom; każdemu następnemu pokoleniu wydaje się, że "wynalazło seks"), ale przede wszystkim o konflikcie między dwoma światopoglądami. Pierwszy - nazwijmy go tradycyjnym - to indywidualizm, prywatna własność i bogacenie się, bez oglądania się na innych. Drugi - idealistyczny - stawia na tworzenie świata bez nierówności, wspólną własność oraz na kooperację międzyludzką, a nie bezwzględną rywalizację. Prościej rzecz ujmując kapitalizm kontra socjalizm. Lewycka ściera ze sobą dwa wspomniane światopoglądy, biorąc na tapetę niedawny kryzys gospodarczy spowodowany przez banki. Ukazuje nadętych bankierów, doprowadzających swoimi gierkami do upadku zakładów pracy i mających o sobie mniemanie, że to oni właśnie są tymi, którzy produkują bogactwo, podczas, gdy cała reszta - nauczyciele,...

bevis | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Początkowo czytałam z oporami, książka wydawała mi się pozerska, styl przypominał Alexandra McCalla. Fabuła też wydawała się jakby znajoma: kilka osób w Londynie, zabawne perypetie, dystans, ironia. Bardzo się myliłam, to wyjątkowo ciepła i wzruszająca powieść. Trudno o niej pisać bez streszczania, ale mimo mojej niechęci uwiodła mnie całkowicie i zupełnie nie mogłam się od niej oderwać. Bohaterowie niezwykle sympatyczni, pełni wad i własnych egotycznych problemów, ale ogromnie ludzcy, polubiłam hipiskę Doro, i jej całą trójkę dzieci: matematyka Serge'a grającego na giełdzie, nie zawsze uczciwie, Clare - zasadniczą nauczycielkę, dla której największą życiową tragedią była śmierć chomika i słodką Oolie mająca niewyparzoną buzię i zespół Downa. Bardzo ciekawe były też (poznawczo) fragmenty o życiu w komunie hipisowskiej w latach 60. Ostatni duży plus - książka raczej dobrze się kończy, może naiwnie, ale sympatycznie. Polecam

Figunia33 | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Świat finansów i giełdy zupełnie mnie nie interesuje i szczerze mówiąc nawet nie próbowałam rozumieć tych pojęć, którymi posługiwał się Serge. W jego wątku najciekawsza jest postać Maroushki. Młoda, zdolna matematyczka, Ukrainka z pochodzenia, wyrachowana, cyniczna, dążąca do tego, by awansować do elit nie przebierając w środkach.
Z wątku Clary zapamiętam chomiki, a Doro i Marcusa, starych hippisów kocham za to, że zajęli się Oolie-Anną, dziewczynką z zespołem Downa, najurokliwszą postacią całej powieści.
Całość jest przepiękną opowieścią o następstwie pokoleń i skrajnościach ideologicznych w jakie popadają na przemian rodzice i dzieci. Pokazuje, co wyrosło z pokolenia hippisów lat 60-tych. Jak "dzieci-kwiaty" i ich dzieci radzą sobie w rzeczywistości gospodarki wolnorynkowej.

Tinkerbelle | 2015-07-13
Przeczytana: 02 lipca 2015

Rozległa galeria postaci. Świat przedstawiony totalnie mi obcy, ale tym bardziej interesujący.

Katarzyna | 2017-08-21
Przeczytana: sierpień 2017

Dość ciekawa, momentami nudna, momentami wciągająca. Czasem zabawna, czasem nie. Nic odkrywczego, jednak stratą czasu nie była.

kwolska | 2015-12-29
Przeczytana: 06 lipca 2015

Historia z różnych perspektyw. Wiele odmiennych światów, połączonych wątkiem rodzinnym.

sanderkax | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Momentami nudna, ale potrafi wciągnąć. Początkowo łatwo było sie zgubić przez natłok postaci, ale w miarę później dało się wszystko pogrupowac. Ciekawa książka, która delikatnie (niestety!) zahacza o życie w komunie, która bardzo mnie ciekawiła. Zabawna, zaskakująca i lekka. Polecam jako wakacyjna lekturę na leżaku.

Agata | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2015

Łatwo się czyta, ale bez rewelacji..

Metella | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane