Zegar słoneczny

Tłumaczenie: Maria Zalewska
Seria: ProzaQ
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
zegar, słoneczny, Róża

Kiedy atrakcyjna, niekonwencjonalna Róża Berczy umiera - jak twierdzą lekarze - na udar słoneczny, Leonie Kuper, jej przyjaciółka dziedziczy po Róży wszystko, - w zamian za opiekę nad jej trzema kotami. Chcąc, by zwierzęta jak najprędzej ją zaakceptowały, upodabnia się zewnętrznie do zmarłej. Potem zaczyna także zmieniać swą osobowość. Leonie poznaje wiele osób z otoczenia swej zmarłej przyjaciółki i kilka jej życiowych tajemnic. Podobnie jak przyjaciel Róży, uważa, że została ona zamordowana. Postanawia na własną rękę rozwiązać tę zagadkę. Prawda okazuje się trudna do przyjęcia.
"Zegar słoneczny" można nazwać powieścią psychologiczno-kryminalną. Problem rozwiązania zagadki schodzi tu na dalszy plan wobec barwnego świata i postaci, a przede wszystkim wobec obserwacji zmian psychiki głównej bohaterki. Siłą tej prozy jest poczucie humoru, zaskakiwanie nagłymi zwrotami akcji. Każda z pojawiających się postaci, nawet drugoplanowa, to mistrzowsko, często komicznie narysowany portret.

electraheart | 2014-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2014

Przyznam się, że pozycja trafiła w moje ręce przypadkowo. Weszłam do biblioteki i wyjęłam pospiesznie z półki pierwszą lepszą powieść, która miała na okładce elementy różu. Trafiłam dobrze :)

Książka mi się podobała, nie zachwyciła mnie, ale pod wieloma względami przypadła mi do gustu. Historia jest ciekawa, całość skupia się raczej na uczuciach i przemianie Leonie Kuyper, a nie na dążeniu do rozwikłania zagadki śmierci jej przyjaciółki. Gdyby wszystko kręciło się wokół śledztwa z pewnością nie dotrwałabym do końca. W powieści spotykamy przeróżne postacie i do samego końca jesteśmy trzymani w niepewności. Nie da się tu niczego przewidzieć. Momentami zachowanie głównej bohaterki mnie irytowało.

Lektura lekka, dobra by się odprężyć.

Wiórek | 2010-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2010

Czytanie tej książki zapowiadało się już od początku zaskakująco, bo czegóż można się spodziewać po książce, która od 3-4 lat nie była wyjmowana z półki przez żadnego czytelnika bądź bibliotekarza?

Akcja zaczyna się w momencie, kiedy to główna bohaterka, niejaka Leonie Kuyper, zastanawia się nad sukienką odpowiednią na pogrzeb Róży. Kim jest ta tajemnicza osóbka, która zmarła na udar słoneczny w chłodnej i raczej pochmurnej Holandii? To córka imigrantów węgierskich, którzy osierocili ją trochę za wcześnie; pracowniczka laboratorium, a poza tym kobieta niewyobrażalnie bogata jak na pracownika naukowego... Jeździ saabem, nosi futra z norek, markowe ciuchy, a do tego ma przepiękny apartament z tarasem... Jak na to wszystko zarabia? To jedno z najważniejszych pytań tej książki, na początek mówi się o spadku po rodzicach, potem o produkcji narkotyków, ale w końcu nie ma ostatecznego i prostego wyjaśnienia... Jest też Freek, dziwny podwójny rozwodnik, który ma najprawdopodobniej...

AkaDatchi | 2014-02-04

Powieść psychologiczno-kryminalna, która na prawdę zaciekawiła mnie od samego początku. Leonie jest główną bohaterką, którą poznajemy na pogrzebie jej przyjaciółki Róży. Jak się okazuję kobieta zyskuje spory majątek za to, że zaopiekuje się trójką kotów.

Książka pod wieloma względami spodobała mi się ale również stawiam na to, że mogło być zawsze lepiej.

Pierwszy raz jestem zaskoczony i to miło do całej fabuły takiego kryminału gdzie tak na prawdę cała ta tajemnica zostaje zepchnięta na drugi plan a głównym celem książki stała się psychika bohaterki. Autor książki pokazał nam jak łatwo przejmujemy rolę w społeczeństwie. Hart pokazał na jak wiele czynników w naszym życiu wpływa na to kim się stajemy w oczach innych ludzi oraz we własnych.

Przyczepiłem się do opisu, który jest ubogi. Czasami zbyt szybko autor naprowadzał nas na jakieś ślady a czasami robił to zbyt wolno - wiecie o co mi chodzi. Co do samych postaci są na prawdę świeże i ciekawe. Każda z postaci czy to pierwszo-...

Ervisha | 2010-11-13

„Książka arcydziełem nie jest ale da się ją przeczytać - nie zapada jednak w pamięci.

Tsuko | 2012-08-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka pokazuje jak łatwo być kimś innym.

Świetnie napisany kryminał.

Wiesia | 2014-06-09