Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Tatty
9788373196261

Wstrząsająca opowieść o dzieciństwie tytułowej bohaterki Pepla to przydomek Caroline w Dublinie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. śledzimy jedenaście lat z życia małej Caroline-Pepli, która dorasta w patologicznej rodzinie: tęgo popijający ojciec, udręczona i popadająca w coraz ostrzejszą depresję i alkoholizm matka oraz piątka rodzeństwa oto jej dziecięcy świat. Przez lata rozpad rodziny pogłębia się, awantury między rodzicami stają się coraz bardziej dramatyczne. Caroline podrzucana jest najpierw ciotkom, a następnie jako dziewięciolatka zostaje wysłana do przyklasztornej szkoły z internatem. Początkowo szkoła wydaje jej się karą i zesłaniem, z czasem okazuje się wybawieniem, gdy podczas odwiedzin w domu Pepla przekonuje się jak wygląda teraz byt jej najbliższych. Niestety i ten etap życia będzie miał swój kres i trzynastoletnia Caroline znów wróci do domu. Pisarka prowadzi narrację z punktu widzenia Pepli, a w kolejnych rozdziałach, w miarę jak dziewczynka dorasta i zyskuje coraz większą świadomość, dramatyczna wizja jej świata ukazana na kartach powieści również się zmienia

Tytułowa pleciuga to dziewczynka mieszkająca w Dublinie, ma rodziców alkoholików..zmagają się z chorobą alkoholową..bardzo poruszająca, smutna historia książka psychologiczna i z przekazem wzruszyła mnie.

keys | 2012-12-19

Dramatyczne dzieciństwo tytułowej Pleciugi, rozpad rodziny i jej zagubienie. Świetne psychologiczne studium.

alokazja | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Smutna. Napisana w formie krótkich scenek widzianych oczami dziecka. Treść rodzi pytanie, po co ludzie powołują na świat dzieci, skoro nie radzą sobie sami ze sobą. Wszystkie dzieci opisywanej pary mają trudne życie, według mnie jednak najtrudniejszą sytuację ma ich najstarsza siostra - bo ona rozumie.

fantasy | 2012-10-14

Bardzo smutna historia. Utkwiło mi w głowie słowo 'ścierwo'.
Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz. Warto poświęcić jej czas.

Iam_leprechaun | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

"Pleciuga" jest jedną z tych książek, które czyta się bardzo dobrze. Historia ukazuje, że nie wszystkie rodziny są idealne, a za błędy rodziców płacą dzieci. Mogę tą książkę z czystem sercem polecić. Pochłonęłam w kilka dni, a pomyśleć, że wybrałam ją początkowo z powodu miasta, w którym się akcja rozgrywa...

| 2012-12-15

W żaden sposób mnie nic w tej książce nie poruszyło. Już było wiele podobnych. Mała dziewczynka zapatrzona w świat swoich rodziców alkoholików. Tak na raz może być, ale żebym chciała do niej sięgnąć po raz kolejny? Nie sądzę.......

Paulina | 2011-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2011

Poruszająca historia małej dziewczynki, która wychowuje się w patologicznej rodzinie. Zmaga się z chorobą alkoholową rodziców.

| 2012-04-28

Ksiązka jest naprawdę dobra,nie ma w niej przesłodzonego ideału rodziny, tylko prawda.

bazylia | 2013-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam w oryginale. Prostota przekazu, oszczędność słów robi niesamowite wrażenie.

tricia_83 | 2018-05-01