Pleciuga

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Tatty
9788373196261

Wstrząsająca opowieść o dzieciństwie tytułowej bohaterki Pepla to przydomek Caroline w Dublinie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. śledzimy jedenaście lat z życia małej Caroline-Pepli, która dorasta w patologicznej rodzinie: tęgo popijający ojciec, udręczona i popadająca w coraz ostrzejszą depresję i alkoholizm matka oraz piątka rodzeństwa oto jej dziecięcy świat. Przez lata rozpad rodziny pogłębia się, awantury między rodzicami stają się coraz bardziej dramatyczne. Caroline podrzucana jest najpierw ciotkom, a następnie jako dziewięciolatka zostaje wysłana do przyklasztornej szkoły z internatem. Początkowo szkoła wydaje jej się karą i zesłaniem, z czasem okazuje się wybawieniem, gdy podczas odwiedzin w domu Pepla przekonuje się jak wygląda teraz byt jej najbliższych. Niestety i ten etap życia będzie miał swój kres i trzynastoletnia Caroline znów wróci do domu. Pisarka prowadzi narrację z punktu widzenia Pepli, a w kolejnych rozdziałach, w miarę jak dziewczynka dorasta i zyskuje coraz większą świadomość, dramatyczna wizja jej świata ukazana na kartach powieści również się zmienia

Tytułowa pleciuga to dziewczynka mieszkająca w Dublinie, ma rodziców alkoholików..zmagają się z chorobą alkoholową..bardzo poruszająca, smutna historia książka psychologiczna i z przekazem wzruszyła mnie.

keys | 2012-12-19

Dramatyczne dzieciństwo tytułowej Pleciugi, rozpad rodziny i jej zagubienie. Świetne psychologiczne studium.

fantasy | 2012-10-14

Bardzo smutna historia. Utkwiło mi w głowie słowo 'ścierwo'.
Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz. Warto poświęcić jej czas.

Iam_leprechaun | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

"Pleciuga" jest jedną z tych książek, które czyta się bardzo dobrze. Historia ukazuje, że nie wszystkie rodziny są idealne, a za błędy rodziców płacą dzieci. Mogę tą książkę z czystem sercem polecić. Pochłonęłam w kilka dni, a pomyśleć, że wybrałam ją początkowo z powodu miasta, w którym się akcja rozgrywa...

książek: 2023
Agata | 2012-12-15

W żaden sposób mnie nic w tej książce nie poruszyło. Już było wiele podobnych. Mała dziewczynka zapatrzona w świat swoich rodziców alkoholików. Tak na raz może być, ale żebym chciała do niej sięgnąć po raz kolejny? Nie sądzę.......

Paulina | 2011-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2011

Poruszająca historia małej dziewczynki, która wychowuje się w patologicznej rodzinie. Zmaga się z chorobą alkoholową rodziców.

| 2012-04-28

Ksiązka jest naprawdę dobra,nie ma w niej przesłodzonego ideału rodziny, tylko prawda.

bazylia | 2013-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam w oryginale. Prostota przekazu, oszczędność słów robi niesamowite wrażenie.

książek: 1919
Vinga | 2016-11-27