Rozkosze Emmy

2010-05-12
2010-05-12
978-83-247-0846-8
Ryszard Turczyn

Parę lat temu obejrzałam film o tym samym tytule. Kiedy okazało się, że jest on nakręcony na podstawie książki postanowiłam sięgnąć i po tą pozycję. Nie żałuję czasu spędzonego z tą książką, ale wbrew opisowi z tyłu, nie była to dla mnie komedia. Mimo to daję sześć gwiazdek, bo zakończenie było całkiem miłe i pozytywne. Czasami warto sięgnąć po coś, co wydaje się niepozorne, bo można się miło zaskoczyć. Podsumowując, polecam. Książka skłania do refleksji i zastanowienia. Nie jest zbyt długa, nie jest naciągana na siłę, żeby tylko zwiększyć objętość. Okładka całkiem przyjemna, czcionka również. Dobrze wykorzystany czas z książką.

Z początku myślałam, że będzie to książka o głupotach, a okazała się bardzo życiowa.
Historia jest na tyle wciągająca, że dopiero przy ostatnim zdaniu zorientowałam się, że to koniec.
Polecam

Polecam

Co za tandeta! Autorka chciała się pobawić…
(Koszmarna okładka)
Na szczęście film jest lepszy.

Co za tandeta! Autorka chciała się pobawić…
(Koszmarna okładka)
Na szczęście film jest lepszy.

6.5
Jestem miło zaskoczona! Nie spodziewałam się niczego szczególnego po tej książce, a była naprawdę wciągająca. Idealny materiał do analizy tekstu, ogromna ilość personifikacji.

6.5

Nie jest to ksiązka z moim stylu. Ale jeśli chodzi o swój gatunek - nie było źle.

Bardzo niepozorna okładka skrywa książkę trudną, tragiczną historię dwojga ludzi, ich trudnego życia w którym coś się odmienia i pojawia się szczęście... warta przeczytania, a tak długo ją odkładałam!

Wydawałoby się, że książka taka niepozorna, nie jeden przeszedłby obok niej nie zauważając, a szkoda bo prosta w swej formie i treści zawiera duży ładunek emocjonalny.
To dramat dwojga obcych sobie ludzi. Dramat Emmy, który poznajemy na podstawie jej wspomnień z dzieciństwa,kiedy to była okrutnie traktowana przez bliskich i jeszcze nim zdołała się dobrze nauczyć chodzić musiała umieć zatroszczyć sie sama o siebie. I dramat dojrzałego Maxa, który nie zaznając szczęścia, miłości a nawet prawdziwego życia mimo swych 40lat a miał już się z nim żegnać. Następuje splot dwóch ścieżek odległych sobie istot i dochodzi do całkowitej zmiany ich życia.

Jest tragedia i wzruszenie, ale jest też taka lekkość snutej opowieści i bezpośredniość w przedstawianiu zdarzeń. Tu nie ma miejsca na domysły, jest przekaz wprost, konkretnie i na temat. Można nazwać to smutną historią o miłości, ale taką bez "ćwierkania" za to zrodzoną naturalnie. Mimo opisywanych trudnych sytuacji życiowych czytając momentami uśmiechałam się a to za sprawą sposobu opisywanej rzeczywistości,komizmu niektórych wypowiedzi i podejściem bohaterów.

Dla mnie jedna z lepszych pozycji. Naturalizm, realizm. Zero słodzenia, serduszek i baniek mydlanych. Słodkich oczek i trzymania się za rączki jak z powieści dla nastolatków. Jest szczere, wyczekane uczucie, miłość w czystej postaci. Pojawia się przeszłość która kształtuje każdego człowieka, troski dnia codziennego, życie. Do tego wszystkiego dodajmy krew, chlew, brud, siano i dwa ciała. Seks bez oprawy niczym scena w teatrze. Zgranie dwojga ludzi. Bo miłość, ta szczera pojawia się sama.
POLECAM!

Bardzo mi się ta książeczka podobała.
Autorka bardzo dobrze oddaje dualizm świata i ludzi, to co obrzydliwe i to co piękne w określonych proporcjach i warunkach.
Nie zgadzam się z opinią, że to pospolite czytadło. Nie zmieniłabym w niej ani jednego zdania. Dla mnie rewelacja;)

Bardzo mi się ta książeczka podobała.
Napisana prostym językiem o prostym życiu i zwykłych ludziach, ale napisana tak, że serce rośnie. Duży naturalizm nie wyklucza przecież istnienia piękna, co więcej właśnie takie jest prawdziwe życie- czasem brudne, głupie, fizyczne, śmierdzące, pełne moczu, kału i rzygowin a jednocześnie pełne troski, miłości, oddania i poświęcenia....

Pełna humoru, a jednak niebywale smutna opowieść na jeden wieczór. Zabawne dialogi, lekki język.

• Z biblioteki Praga Północ
  • Niedoczytane