Bez pożegnania

Wydawnictwo: Sic!
83-88807-60-9
hartwig, poezja

Bez pożegnania odchodzą od nas ludzie, bez pożegnania odchodzą od nas uczucia, nie żegnając przemijają sezony. Więc: Bez pożegnania. (Julia Hartwig).

Nominacja do Nagrody Nike 2005.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2004

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/162/Bez-pozegnania/szukaj/

Medellin | 2016-07-02
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Jak zawsze, wspaniałe spostrzeżenia, spotkania ze znanymi artystami, historie rodzinne i refleksje nad tym, co bezpowrotnie odchodzi.

Gorąco polecam

książek: 1984
kryptonite | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Bardzo bezpośrednie i mądre wiersze, pełne emocji oraz ciekawego spojrzenia na przeszłość i teraźniejszość. Miałam wrażenie, że poezja w tym tomiku jest bardzo osobista, aż namacalnie odczuwałam te uczucia, czas młodości oraz wspomnienia, jakie ma Julia Hartwig (albo raczej podmiot liryczny utożsamiany z poetką. Brzmi bardziej profesjonalnie, prawda? ;-)).
Taką współczesną poezję chce się czytać. Poza tym autorka - z moich wraże po lekturze 'Bez pożegnania' - wydaje się być mądrą kobietą i bystrą obserwatorką życia. A oczytania i wiedzy o kulturze można jej tylko pozazdrościć.

rokita49 Boruta | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Ulubiony tomik wierszy.Niektóre wiersze słyszałem w recytacji samej poetki ( płyty,filmy dokumentalne) i teraz gdy zaczynam czytać np. wiersz "Rozłączenie" ,to słyszę wyraźnie głos p.Julii.Wstrząsający wiersz o holocauście, KOLEŻANKI :Głos łacinniczki był jakby trochę ostrzejszy,/kiedy się do nich zwracała./(Nigdy po imieniu)/Miriam była zawsze doskonale przygotowana,/Reginka słabsza,ale poprawna./Trzymały się razem/i razem wychodziły z klasy przed lekcją religii.//Ostatni raz spotkałyśmy się niespodziewanie/u wylotu Lubartowskiej,/na granicy świeżo utworzonego getta./Stały tam onieśmielone jakby przydarzyło im się coś/wstydliwego. - Słyszałem,że córka p.Julii,Daniela, zabrała ją do siebie do Stanów Zjedczonych i otoczyła czułą opieką.

| 2017-04-07
Przeczytana: 09 kwietnia 2017