Tropizmy

Tropismes
tropizmy
klasyka
znk

Jedna ze stu najlepszych książek XX w. według „Le Monde”. Debiutancki tom prozatorskich impresji francuskiej pisarki Nathalie Sarraute to doskonały przykład nouveau roman; ukazuje się w Polsce niemal osiemdziesiąt lat od wydania oryginalnego. Naukowe określenie, jakim Sarraute posłużyła się w tytule, odnosi się do reakcji m.in. roślin na bodźce zewnętrzne i sugeruje, że książka jest zapisem nie tyle samej świadomości jakiegoś określonego podmiotu czy narratora, ale procesów myślowych czy właśnie reakcji na to, jak działa na nas otaczający świat

źródło opisu: http://www.biuroliterackie.pl/ksiazki/tropizmy/

źródło okładki: biuroliterackie.pl

monweg | 2016-11-19

Tropizm oznacza reakcję ruchową roślin i niższych zwierząt na bodźce zewnętrzne. W zależności od rodzaju tropizmu, ruch może być powodowany przez np.: światło słoneczne, temperaturę, obecność wody, grawitację czy zranienie. Ruch może się odbywać w kierunku bodźca lub też odwrotnym, w celu oddalenia od niebezpieczeństwa. Istnieje także tropizm tkankowy, polegającym na tym, że wirusy dokonują wyboru tkanki, którą mogą zaatakować.

Tropizmy Nathalie Sarraute stanowią jedno z kanonicznych dzieł dla zrozumienia nurtu nowej powieści, czyli nouveau roman, którego przedstawicielami byli choćby Simon, Beckett czy Le Clézio, a Sarraute była główną praktyczką i teoretyczką. Tropizmy znalazły się na liście 100 najważniejszych książek XX wieku wg dziennika „Le Monde”.

Rozmawiały, ciągle rozmawiały, powtarzając to samo, przewracając się z jednej strony na drugą, międląc i międląc, wałkując palcami tę jałową, niewdzięczną materię, którą czerpały ze swojego życia (z tego, co nazywały „życiem”, ze...

Tomasz Wojewoda | 2016-11-30
Przeczytana: 21 listopada 2016

Z „Tropizmami” mam niewątpliwie rachunek do wyrównania. Pamiętam, że podczas obrony mojej pracy magisterskiej w czerwcu 2012 roku, jedyne pytanie, na które nie znałem odpowiedzi dotyczyło właśnie terminu, który historia literatury zawdzięcza Nathalie Sarraute. Dlatego też teraz, po ukazaniu się „Tropizmów” w październiku 2016 roku, nakładem Biura Literackiego, tym skromnym wypracowaniem nadrabiam zaległości i luki w wiedzy.

Pojęcie tropizmu wywodzi się z nauk przyrodniczych i oznacza reakcję ruchową organizmu (zwłaszcza rośliny) na bodźce zewnętrzne, tendencję do obracania się w danym kierunku. Medycyna mówi z kolei o tropizmach serca, jako o działaniach wywieranych na serce i wpływających na jego pracę. Pojęcia tropizmu po raz pierwszy na gruncie literatury użył w 1914 roku André Gide (1869-1951), mówiąc o jakiejś ciemnej, podświadomej sile, która pcha człowieka do podjęcia określonych działań. Nathalie Sarraute (1900-1999) natomiast rozwinęła to pojęcie dla literatury,...

Snoopy | 2018-10-07
Przeczytana: 23 września 2018

Strumień nieświadomości. A raczej fragmentaryczne miniatury egzystencji. Uwielbiam taką literaturę!

Ana | 2018-09-13
Przeczytana: 07 września 2018

Zaskoczyło dopiero za drugim podejściem.

Jest to przedziwna książeczka (50 stron!), na którą składa się dwadzieścia stanów emocjonalnych. To nie są opowiadania, w tych tekstach praktycznie nie ma fabuły. Ich się nie czyta, je się czuje. Albo i nie, bo nie wszystkie potrafiłam zrozumieć - niektóre uciekały i pozostawały ciągiem słów bez emocji.

Myślę, że kluczem do Tropizmów jest własne doświadczenie. Czytane fragmenty dotykają emocji i przeżyć, które się ma w sobie, a te, które opowiadają o poznawczo obcej dla mnie sytuacji - trafiały w próżnię. Ciekawe, poetyckie, inne doświadczenie czytania.

nazielono | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Ta książka przeleciała przeze mnie jak przez sitko, nie pozostawiając po sobie nic, ale może jeszcze z biegiem czasu (albo z kolejnymi zajęciami z literatury) zrozumiem jej fenomen.

OskarM | 2019-02-28
Michele | 2018-06-11