Uwagi osobiste

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Dlaczego potrzebne są stereotypy? Czy można nie być nigdzie? Co ma wspólnego czat z sądem kapturowym? Czego można się nauczyć od starego trapera? Anegdoty, wspomnienia i przypowieści, czyli osobisty komentarz Sławomira Mrożka do rzeczywistości przełomu wieków oraz polskiej polityczno-mentalnej transformacji. Teksty te ukazywały się na łamach "Gazety Wyborczej" w latach 1997-2002.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

evilly | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Ja po prostu uwielbiam styl pisania tego pana, nawet najkrótsze jego szkice czy felietony dają mi nieraz do myślenia bardziej niż najgrubsze dzieła światowej literatury. Z tego zbioru najbardziej polecam tekst "Kto jest ważny?" oraz wierszowane "Ballada o powstaniu", "Boże jedyny..." i "Kto ty jesteś...".

Trudno i darmo, przyznaję, nie potrafię się nie egzaltować Mrożkiem, choć wiem, że autor nie pochwalałby takiej postawy, bo Mrożek się nie ekscytuje, nie emocjonuje, jest ponad to. A ja jak ten „głupek” zachwycam się jednakowo każdym poszczególnym tekstem - czy będzie to humorystyczny wierszyk na błahy temat; czy dowcipna zmyślona historyjka, w której główne role przypadają postaciom z Sienkiewiczowskiej Trylogii; czy utrzymane w żartobliwym tonie metafizyczne rozważania nad bytem; czy dość surrealistyczne wspomnienie spotkania z młodymi niemieckimi socjalistami; czy wreszcie poważne reminiscencje z lat przeżytych pod okupacją – podczas lektury z mych ust nie znikał uśmiech zadowolenia.

Wszystkie teksty w tej książce ważne są przede wszystkim z jednego powodu, powstały tuż przed udarem mózgu i afazją, które dotknęły pisarza w 2002 r., stanowią więc w pewnym sensie pożegnanie autora z czytelnikami. Ale prawdę mówiąc gdyby ktoś mnie spytał - czy to jest wielka literatura?, to ja...

Piotrek | 2010-07-07
Przeczytana: 2009 rok

Brakuje mi takich komentarzy w dzisiejszych tygodnikach.

Rafał Niemczyk | 2012-10-26
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

"„Uwagi osobiste” Sławomira Mrożka to teksty publikowane na łamach prasy w latach 1997-2002, czyli w okresie, który po przeszło trzydziestu latach emigracji spędził w Polsce. Dużo tu gorzkich przytyków, ironii, ale i dużo nostalgii, zadumy nad czasem minionym, powrotów do dzieciństwa, które przerwała wojna. Mrożek łączy tu cyniczne ostrze z pałąkiem wrażliwości, jest zdystansowany, ale wciąż obecny. „Przecież mi nie powiesz – przywołuje rozmowę z reżyserem na temat wyciętego fragmentu „Emigrantów” – że się ucieka za granicę dlatego, że jakiś gówniarz rzuca kamieniami w parku”.

(...)

Zbiór otwierają rozważania o gwiaździstym niebie, o tym, że go już prawie nigdzie nie ma, i o tym, że gdyby nie było go wcześniej, Emmanuel Kant nie przelałby na papier jednej ze swoich najważniejszych myśli. „Wolę, żeby człowiek spotkany na ulicy wył do księżyca niż do mnie” – pisze autor „Tanga”. Później mamy różności: luźną publicystykę, dowcipy, wierszyki, anegdoty, „Śpiewnik polski”,...

fiume | 2014-02-28
Przeczytana: 2013 rok

Świetne, błyskotliwe teksty, przy których warto się zatrzymać. Ja zatrzymywałam się wielokrotnie - czasem z powodu niepohamowanego śmiechu, czasem ze względu na zaskakującą pointe, skłaniającą do refleksji. Zdecydowanie warto przeczytać.

olicaDiablica | 2010-09-20

lubię Mrożka jak prozaika i eseistę

Łukasz Jarmołowicz | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

W dniu jego pogrzebu skończyłem jego książkę. Mrożek jak zwykle zaskakuje humorem, optymizmem, ale również gorzką ironią. Pozycja godna polecenia.

Surpresa | 2016-10-01
Na półkach: 2016, Przeczytane